Szef rządu Pedro SanchezZawiesił się w swojej drugiej konfrontacji w Senacie z liderem opozycji Alberto Nunez Figo, twierdząc, że Hiszpania ustępuje tylko Szwecji pod względem wzrostu gospodarczego. Ale prawda jest taka, że nasz kraj – z PKB niewiele odbiegającym od średniej partnerów społecznych – nie może być porównywany z najchętniej wybieranym krajem w europejskim klubie. Według danych z Eurostatwskaźnik zagrożenia ubóstwem w Hiszpanii, 27,8% – siedem punktów więcej niż średnia w społeczności – lub bezrobocie na poziomie 14,8% – dwukrotnie wyższe niż w Unia Europejska Przy średniej wynoszącej 7% kraj wydaje się osiągać lepsze wyniki niż jego partnerzy w zakresie wzrostu, ale wciąż pozostaje w tyle w kwestiach takich jak bezrobocie i inflacja lub ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Chociaż jego własny Międzynarodowy Fundusz Walutowy Popierając słowa Sancheza, podkreślając, że Hiszpania pozostaje w tyle za tylko jednym krajem europejskim (Szwecją) pod względem wzrostu gospodarczego – a zatem nie ma ryzyka technicznej recesji do 2023 r. – wiele najważniejszych wskaźników ekonomicznych umieszcza Hiszpanię wśród tych, którym nie udało się przywrócić poziom aktywności sprzed pandemii, który w 2020 r. doznał największego spadku PKB wśród gospodarek rozwiniętych, z powodu COVID-19, głównie ze względu na jego dużą ekspozycję na sektory o wysokich komponentach w porównaniu z takimi jak hotelarstwo i turystyka analiza tego samego MFW .
Innymi słowy, wzrost gospodarczy jest w naszym kraju ważny, faktycznie wyprzedza europejską większość, ale są też inne wskaźniki, w których rośnie, jak np. Bezrobocie i zagrożenie ubóstwem. Według najnowszych światowych danych Eurostatu za 2021 r. i porównując Hiszpanię do średniej UE, PKB naszego kraju wynosi 23 450 euro na mieszkańca, co nie jest dalekie od średniej wspólnotowej, która wynosi 27 880 euro na mieszkańca.
dłuższy wskaźnik Zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznymHiszpania (27,8%) wyprzedza o sześć punktów średnią Unii Europejskiej, która wynosi 21,7%, co w przypadku tzw. świata zachodniego jest już znaczącą liczbą. Ale jest jeszcze więcej, bo Hiszpania podwaja odsetek średniej europejskiej pod względem bezrobocia, o 14,8% w porównaniu do 7%, a z tych liczb nie można być dumnym. Już w danych Eurostatu za 2021 r. Hiszpania przekroczyła również średnią unijną pod względem inflacji, na poziomie 3% w porównaniu do 2,9% w Europie.
Porównując Hiszpanię z partnerami wspólnotowymi, którzy zwykle należą do wybranego europejskiego klubu lokomotyw, te same wskaźniki Eurostatu użyte do porównania z Unią Europejską pokazują bardziej przygnębiający obraz. Tak więc pod względem zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym 27,7% Hiszpanii znacznie przekracza 18,8% Belgia19,3% z Francja20,7% z Niemcy I zbliża się, choć są jeszcze dwa punkty, Włochyo 25,2%.
Jeśli chodzi o bezrobocie, 14,8% bezrobotnych w Hiszpanii nie jest porównywalne z 3,6% bezrobotnych w Niemczech, przy 6,3% w Belgii, 7,9% we Francji i 9,5% we Włoszech.
porównanie Produkcja krajowa brutto (PKB) między tymi krajami a Hiszpanią pozostawia następujący obraz rentgenowski: na czele rankingu znajduje się Belgia z PKB wynoszącym 35 960 euro na mieszkańca, tuż za nią plasują się Niemcy z 35 480 euro na mieszkańca. Francja osiąga wartość 32 530 euro na mieszkańca, następnie Włochy z 26 710 euro na mieszkańca, a na samym dole porównania z tymi krajami Hiszpania z 23 450 euro na mieszkańca.
wschód PKB Hiszpanii jest znacznie wyższy niż krajów takich jak Bułgaria, 6950 euro za osobę lub Rumunię, 9550 euro za osobę. Jeśli jednak ponownie porównamy dane Eurostatu dla Hiszpanii z krajami znajdującymi się na samym dole europejskiej gospodarki, to widać, że np. stopa bezrobocia na poziomie 14,8% nadal jest znacznie przewyższana, na przykład przez Chorwację, z 7,6% bezrobotni. , Rumunia 5,6% bezrobotnych czy Polska (3,4%) i Bułgaria (5,3%).
Jeśli chodzi o zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym, 27,8% Hiszpanii przekracza poziom Chorwacji (20,9%) i Polski (16,8%). Jednak w tym wskaźniku kraje takie jak Rumunia (34,4) czy Bułgaria (31,7%) przewyższają Hiszpanię.
inflacja
Inflacja, która według danych Eurostatu za 2021 r. zarejestrowała 3% w Hiszpanii, w porównaniu do 2,9% w Unii Europejskiej, 2,1% we Francji czy 3,2 w Niemczech i 1,9% we Włoszech, a teraz pojawia się w 2022 r. pchając poziom europejski na historyczne wyżyny, częściowo za wojnę na Ukrainie.
Inflacja w Hiszpanii w październiku spadła o 1,6 punktu w ujęciu rocznym do 7,3% z powodu niższych cen energii elektrycznej i gazu. W tym sensie, pomimo wysokich stawek, Hiszpania dystansuje się od innych państw członkowskich, ze stopami powyżej 20%, jak w Estonii czy na Litwie, ale także w innych wiodących gospodarczo krajach, takich jak Włochy czy Niemcy, ze stopą inflacji 10,9%. Według danych opublikowanych przez Eurostat dotyczących Zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (IPCA), Hiszpania wynosi 9% we wrześniu.
strefa euro rocznie #inflacja do 9,9% we wrześniu https://t.co/qY50h3f5If pic.twitter.com/WKRpDwaWpr
– EU_Eurostat (EU_Eurostat) 19 października 2022
Niemcy Na przykład inflacja osiągnęła we wrześniu 10,9%, w porównaniu do 7,9% w sierpniu, co jest największym wzrostem tego wskaźnika od zjednoczenia, które będzie charakteryzować się silnym wzrostem cen energii i paliw. Wojna na Ukrainie i późniejsze restrykcje w Niemczech spowodowały wzrost cen energii elektrycznej w tym kraju o 43,9% rok do roku.
Włochy W podobnej sytuacji inflacja wzrosła we wrześniu do 9,5%, choć ekonomiści uważają, że wynika to głównie z wyższych cen żywności: z 10,1% w sierpniu do 11,5% we wrześniu.
Jednak Zharmonizowany Wskaźnik Cen Konsumpcyjnych (IPCA) stawia: Francja We wrześniu wzrosła o 6,2% rok do roku, o trzy dziesiąte mniej niż w sierpniu.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się spowolnienia globalnego wzrostu z 6,0% w 2021 r. do 3,2% w 2022 r. i 2,7% w 2023 r.
Wyłączając globalny kryzys finansowy i ostrą fazę pandemii COVID-19, jest to najsłabszy profil wzrostu od 2001 roku.https://t.co/lTdRlMWoec #WEO pic.twitter.com/jY1oRsWeuV
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMFnews) 20 października 2022
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego inflacja osiąga maksimum
Prognoza MFW dla inflacja Ogólny Oczekuje, że ceny wzrosną z 4,7% w 2021 r. do 8,8% w 2022 r., co stanowi wzrost o pół punktu procentowego w stosunku do lipcowej prognozy, choć spodziewa się spowolnienia tempa do 6,5% w 2023 r. i 4,1% w 2024 r.
W tym sensie MFW podkreśla, że prognozy dla większości gospodarek zostały skromnie zrewidowane w górę od lipca, ale są znacznie wyższe niż prognozy z początku 2022 roku.
„Oczekuje się, że w ujęciu kwartalnym globalna inflacja zasadnicza osiągnie szczyt na poziomie 9,5% w III kwartale 2022 r., po czym spadnie do 4,7% w IV kwartale 2023 r.”, zebrane przez Europa Press.
Rewizja w górę inflacji jest szczególnie istotna dla gospodarek rozwiniętych, ponieważ inflacja wzrośnie z 3,1% w 2021 r. do 7,2% w 2022 r., po czym spadnie do 4,4% w 2023 r., co oznacza wzrost przeglądu w górę w porównaniu z lipcem o 0,6 i 1,1 proc. punktów w 2022 i 2023 roku.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”