Znalezienie nowej pracy będzie niewątpliwie jednym z wyzwań, przed którymi stanie wielu Kolumbijczyków w 2023 roku, ponieważ sytuacja na rynku pracy nie jest pod tym względem zbyt korzystna. Nie można jednak tracić nadziei, ponieważ istnieją sektory gospodarki, które potrzebują pracowników, a wśród nich może być długo oczekiwana okazja biznesowa.
amerykański wielonarodowy grupa siły roboczej, Specjalista ds. selekcji i rekrutacji na całym świecie, Ogłoszenie prognoz zatrudnienia na pierwszy kwartał 2023 r., zarówno dla Kolumbii, jak i na całym świecie; Tam, gdzie chociaż panorama nie jest zbyt zachęcająca, pozwala zidentyfikować obszary, w których potrzebny będzie większy personel.
Jeśli chodzi o kraj, raport wskazuje, że w pierwszych trzech miesiącach roku spodziewany jest „umiarkowany klimat zatrudnienia”. Przekłada się to na sezonowo wyrównaną prognozę zatrudnienia netto (NEO) na poziomie 23%, czyli o 6% mniej niż w czwartym kwartale 2022 r. i o 14% mniej niż w tym samym okresie w przeszłości.
Ostrzega również, że przypadek Kolumbii, Klimat zatrudnienia jest słaby w 8 z 9 analizowanych sektorów I że tempo zatrudnienia wróciło do poziomów sprzed pandemii.
Wśród sektorów, które wykazały największe zainteresowanie zatrudnieniem pracowników na kwartał, znalazły się: usługi telekomunikacyjne (37%), przemysł (34%) oraz finanse i nieruchomości (28%).. Z kolei zdrowie i nauka (5%) oraz energetyka i usługi publiczne (2%) mają najniższe oczekiwania w zakresie zatrudnienia w analizowanym okresie.
Jeśli chodzi o rodzaj firmy, raport zwraca również uwagę na sposób zatrudniania. Pod tym względem największy udział w zatrudnianiu pracowników będą miały firmy małe (31%) i duże (24%), a najniższy poziom zapewnią firmy średnie (20%). Pod tym względem.
Kolumbijscy pracodawcy we wszystkich czterech rozmiarach przedsiębiorstw planują zwiększyć poziom zatrudnienia od stycznia do marca 2023 r. Jednak Od ostatniego kwartału i zeszłego roku rynki pracy osłabły we wszystkich czterech rozmiarach organizacji. Pracodawcy w organizacjach zatrudniających 10-49 pracowników są najbardziej optymistyczni z NEO wynoszącym 31, chociaż prognozy są niższe o 22 punkty procentowe w porównaniu z ostatnim kwartałem io 21 punktów procentowych w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r.
Teraz, jeśli spojrzymy na temat zlecania regionów, Najwyższe zagęszczenie występuje w Oceanie Spokojnym (50%) i Amazonii (46%).Oczekuje się, że w porównaniu z regionem andyjskim (16%) region ten będzie miał niższe oczekiwania w zakresie tworzenia miejsc pracy.
Pracodawcy we wszystkich pięciu regionach spodziewają się wzrostu poziomu zatrudnienia w kolejnym kwartale. Od poprzedniego kwartału rynki pracy osłabły w 4 z 5 regionów i wzmocniły się w jednym. W ciągu ostatniego roku rynki pracy również osłabły w 4 z 5 regionów i wzmocniły się w jednym. Najbardziej konkurencyjnym regionem Kolumbii jest region Pacyfiku z NEO 50, chociaż prognozy dla tego regionu są niższe o 10 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim kwartałem”, podkreśla.
I wreszcie, w ujęciu globalnym, raport grupa pracownicza zauważa to Dwanaście z 41 analizowanych krajów zgłosiło wysokie zamiary zatrudnienia w pierwszym kwartale 2023 r., jednak poziomy te są niższe w porównaniu z poprzednimi kwartałami ubiegłego roku.
Pracodawcy na całym świecie nadal spodziewają się zatrudnienia większej liczby pracowników w pierwszym kwartale 2023 r., zgłaszając wyrównaną sezonowo prognozę zatrudnienia netto na poziomie +23. Intencje dotyczące zatrudnienia spadły rok do roku i kwartał do kwartału o -6% i -14 %, odpowiednio, jak zaznaczył.
Jasne, Kraje, w których szacuje się wzrost zatrudnienia, to Panama (+39%), Kostaryka (+35%) i Kanada (+34%). A na Węgrzech (-8%), w Polsce (-2%) iw Czechach (1%) będzie mniej lub bardziej dynamika w zakresie zatrudnienia.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”