La Jornada – Rosja w amerykańskim labiryncie

Rok 2021 zakończył się lekkim spadkiem niepewności co do zagrożeń związanych z wojną nuklearną, ale gwarancji nie mamy. Kilka traktatów zostało podpisanych między Rosją (lub byłym Związkiem Radzieckim) a Stanami Zjednoczonymi, ale Zegar Zagłady stworzony przez Einsteina został zlokalizowany w styczniu 2021 roku przez naukowców, którzy go obsługiwali, w jego najbliższym kiedykolwiek punkcie ludzkiego końca.

Od początku 2021 r. Joe Biden napinał sytuację na Ukrainie: wysłał bombowce strategiczne, takie jak B-52 i B1B na peryferie Morza Czarnego, a w listopadzie ubiegłego roku przeprowadził symulowane ataki nuklearne na Rosję i wszedł do niego. 20 km od granicy z Rosją.

Jak wiadomo, dla Stanów Zjednoczonych Rosja jest wrogiem zagrażającym „wolnemu światu”. Gdy Stany Zjednoczone wędrują po szczycie globu jak bezduszny zdobywca w butach, właściciel wszystkiego; kraje miażdżą – Irak, Afganistan itd. – i „bronią praw człowieka” nawet dla samych Rosjan, Rosja musi wydatkować znaczną część swojej narodowej energii tylko po to, by bronić swoich granic; Nigdzie nie kłóci się ze Stanami Zjednoczonymi. To samo dotyczy Chin, które dążą do powstrzymania amerykańskiego ataku na Morzu Chińskim, a nie na Oceanie Indyjskim, ani nawet na Oceanie Atlantyckim czy Pacyfiku.

PKB Rosji (według parytetu siły nabywczej) wynosi tylko 19,3% PKB Stanów Zjednoczonych w 2020 roku, a rosyjskie wydatki wojskowe w tym samym roku stanowią 7,9% amerykańskich wydatków wojskowych. Zaloguj sie na osobę Rosja nie poprawiła się w ciągu ostatniej dekady, a jej udział w światowym PKB spadł od 2008 roku. Duże sektory gospodarki są nadal technologicznie zacofane. Fakt, że Rosja jest globalnym wrogiem strategicznym Stanów Zjednoczonych, jest poważnym blefem.

Świat, który powstał po 1990 roku, nie spełnił oczekiwań, które pojawiły się po upadku muru berlińskiego i upadku Związku Radzieckiego. Wiara, że ​​zasady „liberalnego porządku międzynarodowego” zwyciężyły, sromotnie zawiodła. Innymi słowy, przekonanie, że na tej planecie zapanuje demokracja neoliberalna, polegająca na krążeniu elit politycznych przez prawo wyborcze – lub, jak to określił na tych stronach Fabrizio Mejia, demokracji bez ludu – zostało pokonane przez rzeczywiste tendencje historia.

Rosja od czasów carów pełni rolę supermocarstwa w regionie euroazjatyckim, a później jako centralny ośrodek doświadczeń Związku Sowieckiego. Nic dziwnego, że według sondażu z 2020 roku 58 procent Rosjan popiera kraj podążający „własną ścieżką”, a 75 procent uważa, że ​​era sowiecka była „najlepszym czasem” dla jego historii. Rosjanie nie dążą dziś do odrodzenia Związku Radzieckiego, co jest nie do pomyślenia, ale dążą do utrzymania bezpieczeństwa narodowego na jego granicach, w tym 1576-kilometrowej granicy między Federacją Rosyjską a Ukrainą. Nie zapomnij: w 2013 r. rząd Ukrainy powiązany z Rosją przeżył zamach stanu przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i został zastąpiony rządem powiązanym ze Stanami Zjednoczonymi i Europą Zachodnią.

Pomysł, że Stany Zjednoczone mogłyby nadal rozszerzać zbrojne NATO na wschód, spotkał się ze społecznym i geopolitycznym sprzeciwem Rosji. Ta ekspansja miała miejsce w latach 90., kiedy Związek Radziecki popadał w ostateczny kryzys. NATO poczyniło postępy w wielu rundach ekspansji do 30 krajów, w których mieszka łącznie prawie miliard ludzi; Rosja w trosce o swoje bezpieczeństwo narodowe nie akceptuje dodatkowego centymetra tego postępu.

Wojna zbrojeniowa Związku Radzieckiego ze Stanami Zjednoczonymi była oczywistą częścią jego ostatecznego kryzysu. Znasz Rosję. Ulewa chaosu zaczęła się, gdy przywódcy Białorusi i Ukrainy Stanisław Szuszkiewicz i Leonid Krawczuk podpisali z Borysem Jelcynem układ w Bieławizie, zgodnie z którym oficjalnie ogłosiliśmy rozwiązanie Związku Radzieckiego. Chaos i korupcja dotarły do ​​procesu prywatyzacji. Gospodarka upadła, a Jelcyn pogrążył się w chorobach i alkoholizmie. Tymczasem Stany Zjednoczone posuwały się wraz z NATO na wschód. Rosja była bokserem w nokaucie wagi koguciej, podczas gdy w wadze ciężkiej USA nadal powalała go na ziemię. Z tej „zwycięskiej” okoliczności zrodziła się arogancja Stanów Zjednoczonych w Europie i wobec krajów wchodzących w skład Związku Radzieckiego. Ten „wróg” nie został ostatecznie wyeliminowany, ponieważ Rosja otrzymała od opuszczającego ZSRR 30 tys. broni jądrowej, nad którą Stany Zjednoczone nie miały kontroli.

To piekło wytworzyło Władimira Putina, a także nastawienie społeczne relacjonowane we wspomnianym sondażu. Strateg George Kennan, architekt amerykańskiej polityki „sowieckiego powstrzymywania” podczas zimna wojnaW 1998 roku, kiedy Senat USA zatwierdził rozszerzenie NATO na Polskę, Węgry i Czechy, uznano, że Rosja „stopniowo zareaguje odwrotnie”, jak niedawno donosiła Nina Chruszczowa.

Chociaż Stany Zjednoczone utrzymują niespotykaną na świecie potęgę gospodarczą i militarną, utrzymują również ślepotę i arogancję imperium. Zagrożenie wojną nuklearną nie zniknęło.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *