Łazik Curiosity wychwytuje jasne chmury na powierzchni Marsa

Łazik Curiosity wychwytuje jasne chmury na powierzchni Marsa

Ciekawość dostrzega opalizujące (z masy perłowej) chmury. Źródło: NASA / JPL-Caltech / MSSS

W cienkiej, suchej atmosferze Marsa pochmurne dni są rzadkością. Chmury występują zwykle na równiku planety w najzimniejszej porze roku, kiedy Mars znajduje się najdalej od Słońca po swojej eliptycznej orbicie. Ale cały marsjański rok temu – dwa lata na Ziemi – naukowcy zauważyli chmury formujące się nad sondą Curiosity NASA wcześniej niż oczekiwano.


W tym roku byli gotowi do dokumentowania tego „wcześnie”. Zamek błyskawiczny Od momentu debiutu pod koniec stycznia. Rezultatem były puszyste kłaczki pełne zdjęć Kryształy śniegu To światło z zachodu słońca, część z niego mieni się kolorem. Te obrazy to nie tylko niesamowite wyświetlacze, które pomagają naukowcom zrozumieć, w jaki sposób powstają chmury na Marsie i dlaczego te ostatnie obrazy się różnią.

W rzeczywistości zespół Curiosity dokonał już nowego odkrycia: wczesne chmury znajdują się na wyższych wysokościach niż zwykle. Większość chmur marsjańskich unosi się na niebie nie dalej niż 60 kilometrów i składa się z lodu wodnego. Ale chmury sfotografowane przez Curiosity osiągnęły poziom Wyższa wysokośćJest bardzo zimno, co wskazuje, że najprawdopodobniej składa się z zamrożonego dwutlenku węgla lub suchego lodu. Naukowcy szukają ukrytych wskazówek, aby określić wysokość chmur, a dalsze analizy będą potrzebne, aby potwierdzić, które z ostatnich zdjęć Curiosity pokazują chmury lodu wodnego, a które pokazują suchy lód.

Łazik Curiosity wychwytuje jasne chmury na powierzchni Marsa

Ciekawość pokazuje dryf chmur na stromej górze. Źródło: NASA / JPL-Caltech / MSSS

Delikatne pofałdowane struktury tych chmur są łatwe do zobaczenia dzięki obrazom z czarno-białych kamer nawigacyjnych Curiosity. Ale to kolorowe zdjęcia z kamery łazika MAST lub Mastcam, które naprawdę błyszczą – dosłownie. Oglądane tuż po zachodzie słońca kryształy lodu wychwytują przytłumione światło, sprawiając, że wydają się świecić na ciemnym niebie. Te zmierzchowe chmury, znane również jako chmury nocne, jaśnieją, gdy są wypełnione kryształami, a następnie ciemnieją, gdy pozycja słońca na niebie spadnie poniżej jego wysokości. To tylko jedna przydatna wskazówka, której naukowcy używają do określenia ich wysokości.

Ciekawe kamery nawigacyjne zauważyły ​​chmury zorzy polarnej w Seulu 3072. Źródło: NASA / JPL-Caltech

Jeszcze bardziej imponujące są opalizujące chmury, czyli „masa perłowa”. „Jeśli widzisz chmurę o jasnej, mieniącej się gamie kolorów, dzieje się tak dlatego, że wszystkie cząsteczki chmury mają prawie identyczny rozmiar” – powiedział Mark Lemon, naukowiec zajmujący się atmosferą w Space Science Institute w Boulder w Kolorado. „Zwykle dzieje się to zaraz po utworzeniu się chmur i wszystkie rosną w tym samym tempie”.

Dodał, że te chmury należą do kolorowych obiektów na czerwonej planecie. Jeśli lecisz po niebie w pobliżu Curiosity, możesz zobaczyć kolory za pomocą Gołym okiem, Chociaż będzie nijakie.

„Zawsze zachwycam się pojawiającymi się kolorami: czerwonym, zielonym, niebieskim i fioletowym” – powiedział Lemon. „To naprawdę fajne widzieć na Marsie coś jasnego o tak wielu kolorach”.


Zobacz, jak chmury na Marsie startują dzięki Curiosity NASA


cytat: Łazik Curiosity przechwytuje jasne chmury na Marsie (2021, 28 maja) Pobrano 28 maja 2021 z https://phys.org/news/2021-05-curiosity-rover-captures-clouds-mars.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Niezależnie od sprawiedliwego traktowania do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść ma charakter wyłącznie informacyjny.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *