Łazik Mars Insight z NASA celowo obsypał się brudem

Łazik Mars Insight z NASA celowo obsypał się brudem

22 maja robot stacjonujący na Marsie użył swojego ramienia do zebrania trochę marsjańskiego piasku. Potem powoli zrzucił go na siebie, gdy marsjańskie wiatry chwytały maleńkie granulki i uderzały w panele słoneczne maszyny. Robotem był lądownik NASA Mars Insight, a wysypisko piasku nie było pomyłką. Może się to wydawać nielogiczne, ale Agencja kosmiczna zamierza oczyścić jeden z najbardziej wrażliwych komponentów sondy probe Używanie piasku jako narzędzia do usuwania warstwy rdzawego pyłu, która pokrywa cały lądownik.

W przeciwieństwie do łazika Curiosity and Perseverance NASA, lądownik InSight wykorzystuje energię słoneczną do zbierania energii. Przechowuje energię w swoich bateriach, dzięki czemu może cieszyć się stałym dopływem energii elektrycznej do swoich ważnych organów. Niestety, gdy Mars zbliża się do punktu znajdującego się dalej od Słońca na swojej orbicie, energia słoneczna słabnie, a czerwonawy pył pokrywający sondę i jej panele słoneczne pogarsza sytuację.

Mars jest często bardzo wietrzny, a jak już wszyscy wiemy, wiatry mogą wzniecać szeroki zakres pyłu. Ogromne burze piaskowe regularnie pokrywają ogromne obszary planety, a czasami całą planetę, a pył ten lubi osadzać się na panelach słonecznych. InSight nie ma łatwego sposobu na czyszczenie paneli słonecznych, a kurz to po prostu coś, z czym musiały sobie radzić poprzednie misje na Marsa. Ale ponieważ InSight doświadczył znacznego spadku gromadzenia energii dzięki połączeniu lepkiego pyłu i słońca, które jest daleko od tego, co jest przez resztę roku, podopieczni robota postanowili czegoś spróbować.

Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA wyjaśnia:

Zespół InSight od około roku zastanawia się nad sposobami usuwania kurzu z paneli słonecznych. Na przykład próbowali napędzać silniki rozpraszające panele słoneczne (ostatni raz użyto, gdy InSight otworzył panele słoneczne po wylądowaniu), aby pozbyć się kurzu, ale nie udało im się.

Po tym, jak ta próba się nie powiodła, zespół wymyślił inną, pozornie absurdalną technikę. Pomysł polegał na zbieraniu piasku i stopniowym upuszczaniu go w pobliżu panelu słonecznego bez układania go na samych panelach. Naukowcy wypróbowali to 22 maja w południe, kiedy Laboratorium Napędów Odrzutowych stwierdziło, że wiatry były najsilniejsze. Wiatry porwały część ziaren piasku z paneli słonecznych, rozbijając kałużę kurzu, który został następnie uniesiony na wietrze.

Technika działała niesamowicie dobrze i chociaż panele słoneczne nie są całkowicie wolne od kurzu, część, na którą wpłynęła strategia zrzutu piasku, spowodowała zwiększenie gromadzenia energii o 30 watogodzin dziennie na Marsie. InSight jest obecnie w fazie przedłużenia o dwa lata po początkowej dwuletniej misji. Miejmy nadzieję, że robot ma wystarczająco dużo mocy, aby pracować tak długo, jak to konieczne.

Dzisiejsze najlepsze oferty

  1. Klienci Amazon mają obsesję na punkcie tych trampek za 20 USD, które mają 15 000 5-gwiazdkowych recenzji

  2. Dzisiejsze najlepsze oferty: darmowe pieniądze dla członków Prime, inteligentne wtyczki za 4 USD, wspaniałe diamentowe kolczyki za 60 USD, cud ugryzienia komara za 10 USD i nie tylko

  3. Ostatnia szansa: dowiedz się, dlaczego tak wiele osób ma obsesję na punkcie akcesorium do smartfona za 29 USD

  4. To faktycznie powstrzymuje ukąszenia komarów przed swędzeniem, a Amazon kosztuje tylko 10 USD

Popatrz Oryginalna wersja tego artykułu znajduje się na BGR.com

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *