Mars: Chiny publikują nowe zdjęcia wykonane przez łazik Gu Rong

Mars: Chiny publikują nowe zdjęcia wykonane przez łazik Gu Rong
Łazik Zhurong, nazwany na cześć boga ognia w mitologii chińskiej, wylądował w regionie Utopia Planitia Mars 15 maja. To pierwsza misja Chin na Marsa – czyniąc z niej drugi kraj, po Stanach Zjednoczonych, który wylądował pojazdem na planecie.
Łazik wysłał swoje pierwsze zdjęcia na Marsa w maju, Kilka dni po lądowaniu pokazuje rozproszone zbocze i płaski krajobraz, do którego dotarł.
Według państwowej agencji prasowej, nowe zdjęcia z piątku zawierały 360-stopniową panoramę miejsca lądowania, połączoną z kilkoma zdjęciami zrobionymi przez statek po wylądowaniu, zanim zaczął jeździć po okolicy. Xinhua. Inne zdjęcie przedstawiało pomarańczową powierzchnię Marsa z porozrzucanymi głazami, okrągłym kraterem po drugiej stronie i wydmami w oddali.

Trzecie zdjęcie przedstawia chińską flagę w pobliżu platformy do lądowania. Łazik zrobił również selfie za pomocą bezprzewodowej kamery, pokazując rozciągnięte panele słoneczne i małą chińską flagę ozdobioną na jego urządzeniach.

Sześciokołowy łazik napędzany energią słoneczną ma działać przez trzy miesiące, podczas których będzie szukał śladów lub dowodów starożytnego życia na Marsie. Podczas gdy sonda bada planetę, orbiter dokonuje również naukowych odkryć.

„Chiny opublikują odpowiednie dane naukowe na czas, aby umożliwić ludzkości udział w owocach rozwoju eksploracji kosmosu w tym kraju” – powiedział Zhang Kejian, szef Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, w raporcie Xinhua.

Chińskiej misji na Marsa udało się wejść na orbitę planety i wylądować pojazdem, który mógł przelecieć przez powierzchnię Marsa raz. NASA potrzebowała kilku misji, aby ukończyć te trudne kroki, choć kilkadziesiąt lat wcześniej niż Chiny, w latach 1971-1997.

Chiny wystrzeliły sondę Tianwen-1, przewożącą Zhurong i inny sprzęt, w lipcu ubiegłego roku wraz z dwiema innymi międzynarodowymi misjami na Marsa: sondą wytrwałości NASA i sondą nadziei ZEA.

Wszystkie trzy misje zostały uruchomione mniej więcej w tym samym czasie ze względu na wyrównanie Marsa i Ziemi po tej samej stronie Słońca, dzięki czemu podróż na Czerwoną Planetę była bardziej efektywna.

Chociaż Zhurong nie jest tak zaawansowana technologicznie jak wytrwałość NASA, która obecnie wędruje po Marsie, jej obecność wysyła wyraźny sygnał, że chińskie zdolności kosmiczne doganiają amerykańskie.

Chińscy astronauci już dawno zostali wykluczeni z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – a jedną z ambicji kraju jest zbudowanie własnej stacji kosmicznej. w kwietniu, Zbliżyła się o krok do osiągnięcia tego celu, z sukcesem uruchamiając pierwszą jednostkę planowanego obiektu.

Jednostka centralna to obecnie największy statek kosmiczny opracowany przez Chiny. Ale stacja będzie musiała zostać złożona z kilku jednostek wystrzelonych w różnym czasie; Według chińskich mediów państwowych elektrownia może być gotowa do pełnej eksploatacji do końca 2022 roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *