Meteor przebija się przez sufit i ląduje na łóżku kobiety

Meteor przebija się przez sufit i ląduje na łóżku kobiety

Ruth Hamilton spała głęboko w swoim domu w Kolumbii Brytyjskiej, kiedy obudził ją szczekanie psa, po którym nastąpiła „eksplozja”. Zerwała się i zapaliła światło, tylko po to, by zobaczyć dziurę w suficie. Powiedziała, że ​​jej zegarek jest 23:35

Początkowo pani Hamilton myślała, że ​​na jej dom spadło drzewo. Ale nie, wszystkie drzewa tam były. Zadzwoniła pod numer 911 i podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem zauważyła duży, grafitowy przedmiot między kwiecistą poduszką.

„O mój Boże”, przypomniała sobie, jak powiedziała pracownikowi, „w moim łóżku jest kamień”.

Później dowiedziałem się, że to meteoryt.

Powiedziała, że ​​ważący 2,8 funta kamień, wielkości wielkiej męskiej pięści, ledwo minął głowę pani Hamilton, pozostawiając na mojej twarzy „szczątki płyt kartonowo-gipsowych”. Jej bliskie spotkanie w nocy 3 października sprawiło, że zaczęła się kołysać, ale tak było urzekł internet Dało to naukowcom niezwykłą okazję do zbadania skały kosmicznej, która rozbiła się na Ziemi.

„To brzmi surrealistycznie” – powiedział Hamilton w wywiadzie w środę. “Wtedy wejdę i zajrzę do pokoju, tak, wciąż jest dziura w moim suficie. Tak, to się stało.”

Meteoryty wyrzucane są na ziemię o każdej godzinie każdego dnia. Gdy jest wystarczająco duży, przetrwa lot przez ziemską atmosferę i wyląduje, stać się meteorami. ludzie Zbieranie Z nimi. Kończy się na innych Muzea. Niektóre są sprzedawane dalej eBay. W lutym Christie’s zorganizowało aukcję, która pobiła rekord rzadkich meteorytów, Zebrano ponad 4 miliony dolarów.

W nocy meteor zakłócił sen Hamiltona w Golden, mieście liczącym 3700 mieszkańców, około 440 mil na wschód od Vancouver, inni Kanadyjczycy usłyszeli dwie głośne eksplozje i obserwowali lecącą po niebie kulę ognia. Niektórzy uwiecznili to zjawisko na wideo, według naukowców z University of Calgary.

przypisane mu…Ruth Hamilton

Po tym, jak pani Hamilton zadzwoniła pod 911, funkcjonariusz wchodząc do jej domu początkowo wskazał, że zabłąkane skały mogły pochodzić z eksplozji podczas robót drogowych na pobliskiej autostradzie. Ale tej nocy robotnicy nie wykonali żadnego bombardowania.

Następnie oficer ponownie zgadł: „Myślę, że masz meteoryt w łóżku”.

Pani Hamilton nie spała przez resztę nocy, powiedziała, i usiadła na krześle, popijając herbatę, podczas gdy meteor przycupnął na jej łóżku. Pani Hamilton powiedziała lokalnym serwisom informacyjnym, że początkowo zachowała tę wiadomość dla siebie, ale później zgłosiła incydent badaczom z University of Western Ontario, gdzie Peter Brown, profesor, potwierdził, że skała była meteorytem „z asteroidy. “

Pani Hamilton powiedziała też swojej rodzinie i przyjaciołom. „Moje wnuczki mogą powiedzieć, że ich babcia prawie zginęła w swoim łóżku przez meteoryt” – powiedziała.

Meteory już wcześniej lądowały w domach i na podwórkach ludzi. W 1982 roku sześć tłuczków Wpadła na dom w Weathersfield w Connecticut., zerwał sufity drugiego i pierwszego piętra, wystrzelił do salonu i przeskoczył korytarzem do jadalni, gdzie odpoczął. W 2020 roku indonezyjski producent trumien oszołomił Na jego powierzchnię pojawił się meteoryt o wadze 4,4 funta.

Szanse na to, że meteor wpadnie do czyjegoś domu i uderzy w łóżko w jakim roku jest? jeden na 100 miliardów, – powiedział profesor Brown.

Skała pani Hamilton była jednym z dwóch meteorów, które tej nocy uderzyły w Golden. Badacze 160 mil na wschód, w Calgary, powiedzieli, że udali się do miasta, aby znaleźć drugi na polu mniej niż milę od domu pani Hamilton, po zlokalizowaniu go na podstawie zdjęć i filmów zrobionych przez kilka osób z okolicy. wysłali.

Alan Hildebrand, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Calgary, który bada meteoryty, powiedział, że on i jego koledzy badacze byli tak szczęśliwi, że dotknęli skały, że „myślę, że się przytuliliśmy”.

Meteoryty dają naukowcom rzadką okazję, aby dowiedzieć się więcej o Układzie Słonecznym i pasie asteroid. Badacze mogą pobierać próbki swoich materiałów zamiast patrzeć na nie z daleka.

Naukowcy powiedzieli, że mogliby również wykorzystać meteoryty do zrekonstruowania ich ścieżek z kosmosu przez atmosferę do Ziemi, w którym to momencie skały mogły stracić około 90% swojej masy. Podczas lotu w powietrzu meteory mogą osiągać temperaturę około 2000 stopni Celsjusza, czyli ponad 3600 stopni Fahrenheita, podróżując z prędkością 50 razy większą niż prędkość dźwięku, chociaż mogą być zimne w dotyku, gdy dotrą do Ziemi.

Po tym, jak naukowcy zakończyli badania meteorytu, Hamilton powiedziała, że ​​planowała go zatrzymać, ponieważ wylądował na jej ziemi. Zasugerowałem, że miała szczęście. Zapytana, czy następnego dnia kupiła los na loterię, odpowiedziała, że ​​nie. Właściwie wygrała: „Byłam zwycięzcą”.

„Nigdy nie zostałam zraniona” – dodała. “Przeżyłem to doświadczenie i nawet się nie zadrapałem. Więc wszystko, co musiałem zrobić, to wziąć prysznic i odkurzyć płytę gipsowo-kartonową.”

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *