Najświeższe wiadomości i inwazja

Rosjanie mieli zostać wydaleni z Wimbledonu, co Kreml nazywa „nie do zaakceptowania”.

Po raz pierwszy rosyjscy tenisiści zostaną wykluczeni z udziału w elitarnym turnieju. (ZDJĘCIE Phil Cole / Getty Images)

Kreml poinformował w środę, że zakaz udziału rosyjskich graczy w tegorocznym turnieju tenisowym Wimbledon w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest „nie do zaakceptowania”.

Rzecznik rządu Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie dotyczące rzekomego zakazu udziału w turnieju rosyjskim i białoruskim graczom, podał w środę New York Times.

„Uczynienie sportowców ofiarami jakichś politycznych uprzedzeń, intryg i wrogości wobec naszego kraju jest niedopuszczalne. Nie można nie żałować tego” – powiedział Pieskow podczas telekonferencji z dziennikarzami.

„Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć w tej chwili, ale planujemy ogłosić to po południu”, powiedział CNN All England Lawn Tennis Club (AELTC), który organizuje i jest gospodarzem popularnej imprezy Grand Slam.

Informacja ta została potwierdzona w gazecie przez „wysokiego rangą międzynarodowego urzędnika tenisowego”, który przemawiał anonimowo. Według The New York Times urzędnik nie był upoważniony do wypowiadania się w imieniu AELTC.

„Biorąc pod uwagę, że Rosja jest mimo wszystko bardzo silnym krajem pod względem tenisa, nasi tenisiści są na szczycie światowych rankingów, a ich wycofanie będzie miało wpływ na samą rywalizację” – powiedział Pieskow.

„Mam nadzieję, że chłopcy zrobią wszystko, aby nie stracić swojego poziomu i nie przegrać światowej klasy tenisa” – dodał.

AELTC powiedział CNN na początku tego miesiąca, że ​​„nadal prowadzi rozmowy z rządem Wielkiej Brytanii, LTA (Stowarzyszeniem Tenisowym) i międzynarodowymi organami zarządzającymi tenisem” w sprawie udziału rosyjskich i białoruskich graczy.

Organizatorzy dodali, że zamierzają podjąć decyzję przed upływem połowy maja.

Zakaz dla rosyjskich graczy uniemożliwi wielu znanym graczom rywalizację na popularnych boiskach wielkoszlemowych. Czterech Rosjan, w tym numer dwa na świecie i mistrz US Open Daniil Miedwiediew, znajduje się obecnie w pierwszej trzydziestce rankingu ATP.

Rosja ma pięć kobiet w czołówce 40 rankingów WTA.

Zajmująca obecnie czwarte miejsce na świecie, Białorusinka Aryna Sabalenka dotarła do półfinału Wimbledonu w zeszłym roku, a jej rodaczka Victoria Azarenka, była numer jeden na świecie, jest obecnie na 18. miejscu.

Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby to pierwszy przypadek, w którym rosyjskim i białoruskim graczom zabroniono udziału w elitarnej imprezie tenisowej.

Po inwazji Rosji i Białorusi władze tenisowe zabroniły udziału w międzynarodowych rozgrywkach drużynowych. Pojedynczy gracze mogą rywalizować w rundach ATP i WTA, ale nie pod nazwą lub flagą swojego kraju.

Wimbledon, trzeci duży turniej w tym roku, rozpocznie się 27 czerwca.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.