NASA Hubble rejestruje zapierający dech w piersiach obraz międzygalaktycznego mostu

Między czarnymi dziurami pożerającymi młode gwiazdy a pustymi przestrzeniami otaczającymi zatłoczone i eksplodujące mgławice, ciemne jaskinie naszego wszechświata są często zmiecione przez przebłysk światła. To zestawienie jest wyraźnie widoczne na jednym z najnowszych zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

W zeszłym tygodniu agencja wydała eteryczne demo galaktycznego tria Arp 248, znanego również jako Wild’s Triplet, dla obojga. znalazca i dość ekstrawagancki charakter samej sceny. Ha.

Przyjrzyj się bliżej wszystkiemu na tym pięknym obrazie naszego naelektryzowanego wszechświata.

Europejska Agencja Kosmiczna / Hubble i NASA, Dark Energy Survey / Energy Division / Fermilab Center for Cosmic Physics / Kamera Ciemnej Energii / Cerro Tololo Pan American Observatory / NOIRLab / National Science Foundation / AURA Astronomy; Dalcanton

Na tym nieskazitelnym obrazie dwie z trzech galaktyk można zobaczyć z przodu pustki kosmicznej, przenikające się nawzajem, jakby zrobione z wodnej powłoki bardziej niż wody i tworzące coś, co mogę opisać tylko jako międzygalaktyczny most. Niepołączony trzeci świat stoi w dalekiej krainie, otoczony zwodniczym małym błyskiem reprezentującym kosmiczną epokę do jeszcze Galaktyki są rozrzucone po całym wszechświecie.

Szczególnie zaskakujące na tym zdjęciu jest to, że z punktu widzenia Hubble’a – na orbicie Ziemi, około 200 milionów lat świetlnych stąd – trzy galaktyki są wystarczająco zwarte, aby zmieścić się na ekranach naszych komputerów.

W rzeczywistości te światy mają średnicę wielu (wielu) lat świetlnych i zawierają niezrozumiałe ilości uderzeń, takich jak nasze Słońce, egzoplanety, takie jak ósemka naszego Układu Słonecznego, i księżyce, jak nasz świecący księżycowy towarzysz.

Są to miniaturowe wszechświaty same w sobie, istniejące w niezgłębionej skali ludzkiego umysłu, ale dostępne do pobrania jako tapeta na pulpit.

W rzeczywistości, z powodu tej masywnej zawartości, ogromne ślimaki w centralnej części tego zdjęcia zostały w pierwszej kolejności przymocowane do świetlistego mostu. Oboje wykorzystują niezwykle silne siły grawitacyjne, a tym samym ciągną się nawzajem, jakby grali w delikatne przeciąganie liny, omyłkowo tworząc tak zwany ogon pływowy lub Wydłużony strumień gwiazd i opalizujący pył międzygwiazdowy.

Ogony pływowe są zwykle wytworem galaktyk biegnących blisko siebie podczas łączenia się w jedną masywną galaktykę. To niesamowite zjawisko widzieliśmy już wiele razy – ogony pływowe są również odpowiedzialne za niektóre nazwy niektórych z najbardziej niezwykłych systemów galaktycznych.

myszy„lub NGC 4676, może pochwalić się łączącymi się galaktykami 300 milionów lat świetlnych od Ziemi” ikijanka” lub UGC 10214, zawiera dużą galaktykę w trakcie rozdzierania mniejszej galaktyki, innego rodzaju zdarzenia, które doprowadziło do powstania niezwykłego ogona pływowego.

Zdjęcie NGC 4676 z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a, znanej również jako „szczury”.

NASA, H. Ford (JHU), G. Illingworth (UCSC/LO), M. Clampin (STScI), G. Hartig (STScI), ACS i ESA Science Team

Nawet nasza galaktyka Drogi Mlecznej znajduje się obecnie na poziomie Cykl kolizji z Andromedąco oznacza, że ​​w końcu może się urodzić Rodzaj międzygalaktycznego mostu Również – ale nie martw się.

Przestrzeń między gwiazdami i planetami w galaktykach Dużo większy, niż mogłoby się wydawać.

Kiedy galaktyki się łączą, jest bardzo prawdopodobne, że tylko kilka rzeczywisty Występują kolizje. Pomyśl o dwóch wielkich tłumach wchodzących na stadion, łączących się w jeden ogromny tłum. Przez większość czasu jednostki nie wpadają na siebie dosłownie. Po prostu osiedlają się blisko siebie. Teraz wyobraź sobie tę samą sytuację, z wyjątkiem około jednego roku świetlnego między każdą osobą.

O dziwo, tytuł „Arp” w Arp 248 pochodzi od tytułu zmarłego astronoma Halton ArpStworzony z astronomem Barrym Madorem Atlas obcych galaktyk w 1966 roku.

„Każda grupa zawiera zaskakująco dziwny zbiór galaktyk, w tym galaktyki oddziałujące, takie jak Arp 248, a także jedno- lub trójramienne galaktyki spiralne, galaktyki o strukturach podobnych do muszli i wiele innych anomalii kosmicznych” – powiedział NASA. Atlas.

To monumentalne dzieło wypełnione kolejnymi przykładami naszego cudownie odmiennego wszechświata, przestrzeni skonstruowanej z umysłu poety i skondensowanej zręcznością maszyny.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *