NASA odkłada lot helikoptera marsjańskiego po nagłym zakończeniu testu rotacji

NASA odkłada lot helikoptera marsjańskiego po nagłym zakończeniu testu rotacji

NASA opóźniła pierwszy lot helikoptera Ingenuity Mars po krytycznym teście rotacji łopat wirnika drona nagle zatrzymał się.

Był to ostatni poważny test mający na celu zapewnienie, że helikopter będzie gotowy do pierwszego lotu, który zaplanowano na wczesny poniedziałek. NASA odłożyła teraz historyczny start – który będzie pierwszym lotem z napędem i kontrolą na innej planecie – do środy.

Do testów w piątek, Ingenuity miał obracać swoje ostrza z pełną prędkością na ziemi. Dwie pary łopatek muszą obracać się w przeciwnych kierunkach z prędkością ponad 2500 obrotów na minutę – około osiem razy szybciej niż helikopter naziemny. W dniu lotu potrzebowaliby tej prędkości, aby unieść czterofuntowego drona w delikatną marsjańską atmosferę. Powietrze to zawiera tylko 1% gęstości ziemskiej atmosfery, co sprawia, że ​​zadanie twórcze jest równoważne lataniu trzykrotnie wyżej niż szczyt Mount Everest.

Pomysłowość helikoptera marsjańskiego NASA

Artystyczne przedstawienie helikoptera NASA Creativity Mars lecącego po niebie Marsa.


NASA / Jet Propulsion Laboratory – California Institute of TechnologyAle ta rotacja pilotażowa została nagle zatrzymana, gdy upłynął czas „obserwowania” NASA Reklamować w. Sobota. Ten zegar przerywał sekwencję poleceń, które kierowały Ingenuity do wykonania każdego kroku testu. Przerwa nastąpiła, gdy sekwencja poleceń próbowała przenieść komputer śmigłowca z trybu „przed lotem” do trybu „lot”.

„Zegar monitorujący nadzoruje sekwencję poleceń i ostrzega system o wszelkich potencjalnych problemach. Pomaga systemowi zachować bezpieczeństwo, nie podejmując działań w przypadku zauważenia problemu i działa zgodnie z planem” – czytamy w komunikacie NASA.

Nie było jasne, na czym polega problem, ale NASA stwierdziła, że ​​helikopter jest „bezpieczny i zdrowy” i ma pełną komunikację z kontrolerami misji na ziemi. Zespół helikoptera agencji przegląda dane z testu, aby zdiagnozować problem. NASA będzie musiała powtórzyć obrót z pełną prędkością, zanim kreatywność zacznie latać.

Kreatywność może latać na Marsie nawet 5 razy

Wytrwałość NASA


NASA / Jet Propulsion Laboratory – California Institute of Technology / MSSS / Sean Doran


Kreatywność pokonała prawie 300 milionów mil na Marsa w brzuchu wytrwałego łazika. Z powodzeniem wykrył się ze swojego podziemnego bunkra, spadł na Ziemię, samodzielnie przetrwał zimne noce na Marsie, naładowany energią słoneczną i przeprowadził serię testów systemu.

Wszystkie wyjścia i testy przebiegały dobrze, aż do piątkowych obrotów na pełnych obrotach.

„Jak na razie dobrze, zapukaj do drewna” – powiedział Mi Mi Ong, kierownik projektu Ingenuity, podczas przedfinałowej odprawy w piątek.

Podczas swojego dziewiczego lotu Ingenuity ma unieść się około 10 stóp w powietrze, zawisnąć, a następnie bezpiecznie zejść na ziemię. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Ingenuity może pokusić się nawet o cztery coraz trudniejsze wyprawy.

Śmigłowiec marsjański NASA GIFNASA / Jet Propulsion Laboratory – California Institute of Technology„Wszyscy jesteśmy jednocześnie zdenerwowani i podekscytowani” – powiedział w rozmowie z Insider Friday Thomas Zurbuchen, zastępca dyrektora naukowego agencji. „Wszyscy jesteśmy gotowi, ale wszyscy poczujemy się lepiej, kiedy to nastąpi – i to działa”.

To latający eksperyment, którego celem jest wykazanie, że technologia helikopterów może działać na Marsie. Jeśli się powiedzie, może otworzyć drzwi dla przyszłych helikopterów kosmicznych, aby zbadać obszary, do których łaziki nie mogą dotrzeć – góry, doliny i tereny skaliste – lub nawet zbadać przyszłych astronautów Marsa.

„Załóżmy, że to faktycznie działa. Nie udowodnimy, że możemy nadać wymiar powietrzny odkryciu i eksploracji Marsa” – powiedział Zurbuchen. „Ten wymiar powietrzny otwiera oczywiście aspekty nauki i wszechstronnej eksploracji, które, szczerze mówiąc, w tej chwili są tylko naszymi marzeniami”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *