NASA ogłasza „super-Ziemię” i egzoplanetę w „strefie nadającej się do zamieszkania”

NASA ogłasza „super-Ziemię” i egzoplanetę w „strefie nadającej się do zamieszkania”

Jak ogłosiła NASA, w odległości zaledwie 137 lat świetlnych od Ziemi odkryto egzoplanetę bliską „superZiemi”, co skłoniło naukowców do głębszego zbadania, czy występują na niej warunki niezbędne do podtrzymania życia.

NASA potwierdziła w raporcie, że planeta o nazwie TOI-715 b jest około półtora razy szersza od Ziemi i krąży w konserwatywnej „strefie mieszkalnej” wokół swojej gwiazdy macierzystej. komunikat prasowy zeszły tydzień.

NASA definiuje strefę zamieszkiwalną jako odległość od gwiazdy, która może zapewnić planecie odpowiednią temperaturę, aby na jej powierzchni utworzyła się woda w stanie ciekłym. Astronomowie zauważyli, że aby na planecie pojawiła się odpowiednia atmosfera, musiałyby spełnić się inne czynniki, chociaż położenie planety w regionie stawia ją w „pierwszej pozycji” w stosunku do swojej gwiazdy macierzystej.

Jej gwiazdą macierzystą jest czerwony karzeł, który jest mniejszy i chłodniejszy od ziemskiego Słońca, co pozwala planecie „zbliżyć się” i mieć węższą orbitę. Orbita ta oznacza, że ​​„rok” planety wynosi 19 ziemskich dni, co według agencji ułatwia wielokrotne odkrywanie i monitorowanie planety.

NASA podała, że ​​planetę odkrył TESS, czyli satelita Transiting Exoplanet Survey, który został wystrzelony w 2018 roku. TESS odkryła szereg innych egzoplanet w strefie zamieszkiwalnej, które można dokładnie obserwować za pomocą należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Odkryty układ może również zawierać drugą planetę wielkości Ziemi, która również może znajdować się w strefie zamieszkiwalnej. NASA wskazała, że ​​jeśli to się potwierdzi, będzie to najmniejsza planeta w ekosferze odkryta dotychczas przez TESS.

Prawa autorskie 2024 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *