NASA opóźnia misję Wenus z powodu problemów w Laboratorium Napędów Odrzutowych

NASA opóźnia misję Wenus z powodu problemów w Laboratorium Napędów Odrzutowych

Artystyczne przedstawienie misji Veritas Venus.

Artystyczne przedstawienie misji Veritas Venus.
obrazek: NASA/JPL

Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA ma problemy budżetowe, kadrowe i słabe problemy komunikacyjne, co zmusza agencję kosmiczną do opóźnienia oczekiwanej misji na Wenus.

Podczas dorocznego spotkania Grupa Analizy Eksploracji Wenus W poniedziałek Lori Glaze, dyrektor Wydziału Nauk Planetarnych NASA, nazwała opóźnienie misji „najbardziej bolesną rzeczą, jaką prawdopodobnie musiałem zrobić w całym moim życiu”. Gillies powiedział jednak, że próbując sprostać wyzwaniom wskazanym przez niezależną komisję rewizyjną, „nie było dobrych opcji”.

NASA ostatnio abonent Wyniki niezależnej komisji rewizyjnej utworzonej wspólnie Losy misji Psyche zostały przesądzone. Misja przegapiła swoje początkowe okno startowe w sierpniu 2022 roku z powodu opóźnień w rozwoju, ale teraz ma na celu zbadanie bogatej w metal asteroidy w październiku 2023 roku. Jednak raport komisji rewizyjnej ujawnił problemy wykraczające poza problemy, które doprowadziły do: opóźnienie oddechu.

Ilustracja statku kosmicznego Psyche.

Ilustracja misji Psyche, która ma wystartować w 2023 roku.
Wyjaśnienie: NASA

Niezależna komisja przeglądowa zauważyła, że ​​w Psyche nie było wystarczającej liczby pracowników, aby umożliwić jej ukończenie na czas, a także problemy z łącznością i personelem pracującym zdalnie z powodu pandemii Covid-19. Zarząd zauważył również bezprecedensowe obciążenie pracą i brak równowagi między obciążeniem pracą a zasobami dostępnymi w JPL.

As a result of these issues, NASA decided to delay the launch of its VERITAS (Emisyjność Wenus, Radio Nauka, InSAR, Topografia, Spektroskopia) przez co najmniej trzy lata. „Jest to gorzki i gorzki cios w szczególności dla zespołu Veritas, a szerzej społeczności Wenus” – powiedział planetolog Paul Byrne w wiadomości e-mail Gizmodo. „Jestem bardzo sfrustrowany”.

VERITAS miał pierwotnie wystartować w 2027 roku z misją mapowania powierzchni Wenus i badania jej atmosfery. Przesunięcie go do 2031 roku ma na celu umożliwienie pracownikom Veritas wniesienia wkładu w misje, które są w pełnym rozkwicie w jego rozwoju i uwolnienie dodatkowych zasobów na misję Psyche.

Gleese przytoczył również wpływ COVID-19 i trwającego kryzysu inflacyjnego, mówiąc, że NASA nie otrzymała żadnych dodatkowych funduszy na zrekompensowanie skutków finansowych w ciągu ostatnich dwóch lat. „Chciałem tylko zauważyć, że mamy w tej chwili niższy budżet, niż się spodziewaliśmy”, powiedział Gilles.

Dodała: „Więc każdy projekt, który przygotowuje się do rozpoczęcia budowy sprzętu, mówi, że w tym roku musimy zdobyć pieniądze w naszym budżecie. Potrzebujemy ich teraz, abyśmy mogli rozpocząć te wczesne zakupy. Dlatego staramy się dostosować to również.”

Członkowie społeczności naukowej na Wenus byli sfrustrowani tą decyzją, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak długo musieli czekać na misję NASA, aby rozwinąć naukę o Wenus. Ostatnia misja NASA na Wenus, Magellan, dotarła na planetę w 1989 roku i zakończyła operacje naukowe w 1994 roku. Od tego czasu NASA nie wysłała specjalistycznej misji Wenus. Ale ku uciesze naukowców, którzy badają Wenus, Zielone światło NASA dla dwóch misji z Wenusoraz VERITAS i DAVINCI w czerwcu ubiegłego roku. DAVINCI jest wciąż na dobrej drodze do uruchomienia w 2029 roku, ale Veritas nie miał tyle szczęścia.

„Trzyletnie opóźnienie nie jest zbyt duże na wykresie częstotliwości NASA dla misji Wenus, ale dane, które zwrócą VERITAS, są bardzo potrzebne – więc konieczność dłuższego oczekiwania, szczególnie bez winy zespołu VERITAS – wydaje się bardzo niesprawiedliwa”. – powiedział Byrne.

Członkowie zespołu VERITAS, którzy wzięli udział w spotkaniu, wyrazili swoją frustrację związaną z koniecznością brania na siebie ciężaru kwestii związanych z budżetem i pracownikami, gdy nie przekraczają budżetu lub nie mają problemów z personelem. „Rozumiem, że nie jesteś odpowiedzialny za rzeczy, które mają zostać ocenione, jest to poza twoją kontrolą” – powiedział Gilles, zwracając się do członka zespołu Veritas. „Mogę zobowiązać się do Ciebie i Twojego zespołu, zachowując przejrzystość i współpracując z Tobą”.

Zespół naukowy VERITAS zostanie przeniesiony do innych misji przed wznowieniem pracy nad misją na Wenus w późniejszym czasie. „Zapewnimy pewien poziom wsparcia przez cały czas przestoju, aby zespół naukowy mógł kontynuować spotkania, rozmawiać i myśleć o Jak posuwamy się naprzód w perspektywie 2024 r.” – powiedział Gleese.

Zostanie również dokonana ocena postępów JPL w rozwiązywaniu problemów wymienionych w raporcie, a także postępów w dwóch nadchodzących misjach, NASA Europa Clipper i NISAR, które mają zostać wystrzelone w 2024 roku. Posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że ​​prawie katastrofalne — powiedział Glaese.

Misja Psyche została zaprojektowana w celu wykrycia pochodzenia asteroidy o szerokości 140 mil (226 kilometrów), ale jej opóźnienie ujawniło już więcej niż oczekiwała NASA. „Słyszałem, że w JPL są poważne problemy kadrowe, ale jest to prawda w wielu miejscach z powodu pandemii COVID-19 i innych problemów” – powiedział Byrne. „Ale nie miałem pojęcia, jak źle się dzieje”.

jeszcze: NASA nie ma planu opuszczenia stacji kosmicznej w nagłych wypadkach

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.