NASA publikuje najdokładniejszy obraz Mgławicy Pierścień – DW – 22.08.2023

NASA publikuje najdokładniejszy obraz Mgławicy Pierścień – DW – 22.08.2023

Dzięki bezprecedensowej decyzji w najbliższy poniedziałek (21.08.2023) NASA opublikował zdjęcia wykonane przez teleskop kosmiczny James Webb (JWST) do jednego z najbardziej niesamowitych obiektów astronomicznych w kosmosie, Mgławica PierścieńSkłada się z pozostałości rozpadającej się gwiazdy, która zrzuca swoje zewnętrzne warstwy, gdy skończy się jej paliwo.

Mgławica Pierścień, znana również jako M57 I NGC 6720Swoją nazwę zawdzięcza zdeformowanemu kształtowi w kształcie bułki. Ciało astronomiczne znajduje się stosunkowo blisko Ziemi, w odległości około 2500 lat świetlnych od nas, i można je obserwować za pomocą średniej wielkości teleskopów podczas letnich nocy na półkuli północnej.

Oszałamiająco szczegółowe zdjęcia

the Nowe zdjęcia dzięki uprzejmości JWST Zapewniają niespotykaną dotąd rozdzielczość przestrzenną i czułość widmową, pozwalając nam obserwować zawiłe szczegóły nitkowatej struktury pierścienia wewnętrznego lub lepiej zrozumieć zewnętrzne obszary pierścienia, gdzie można zobaczyć kilkanaście koncentrycznych łuków.

Na zdjęciach jedna z kolumn tej konstrukcji jest widoczna niemal bezpośrednio, niczym beczka jaskrawego materiału wystająca z ziemi: „Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy te obrazy, byliśmy pod wrażeniem ilości zawartych w nich szczegółów” – stwierdził astrofizyk z Uniwersytetu w Cardiff, Rogers Wesson, w oświadczeniu wydanym przez agencję NASA.

Centrum pełne materiałów

Chociaż środek pączka może wydawać się pusty, w rzeczywistości jest wypełniony materią o małej gęstości, która jednocześnie rozprzestrzenia się i cofa, tworząc kształt podobny do balonu utkniętego w centralnym otworze pączka: „jasny pierścień”. jego nazwa powstała, dodał Wesson, z około 20 000 pojedynczych skupisk gęstego molekularnego wodoru, z których każdy jest tak masywny jak Ziemia.

Kolorowy pierścień główny powstał z gazu wyrzuconego przez znajdującą się w nim umierającą gwiazdę Centrum Mgławicy; Gwiazda, która wkrótce stanie się białym karłem – bardzo małym, gęstym i gorącym obiektem, który stanowi końcowe stadium ewolucji gwiazdy tego samego typu co Słońce.

„Wcześniej uważano, że mgławice planetarne to proste, zaokrąglone obiekty z pojedynczą umierającą gwiazdą w środku. Jednak ostatnie obserwacje pokazują, że większość mgławic planetarnych jest zdumiewająco złożona. W jaki sposób kulista gwiazda mogła stworzyć tak złożone i delikatne struktury niesferyczne?” Astrofizyka.

JWST pomoże odkryć więcej tajemnic

Mgławica Pierścień Dla astronomów stanie się rodzajem kosmicznego artefaktu, ponieważ pozwoli poznać więcej szczegółów na temat pierwotnej gwiazdy, która powstała w wyniku jej rozpadu.

„Mgławica Pierścień jest idealnym celem do odkrycia niektórych tajemnic mgławic planetarnych” – powiedział Wesson, dodając, że instrumenty Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pozwolą astronomom „badać ją z niespotykaną dotąd szczegółowością przestrzenną”.

Ten obiekt kosmiczny został odkryty w 1779 roku przez astronomów Antoine’a Darquiera de Bailepoix i Charlesa Messiera, którzy natknęli się na niego, próbując podążać ścieżką komety przez konstelację Lutni, przelatującej bardzo blisko Mgławicy Pierścień.

Joe (Evie, NASA)

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *