Dzięki bezprecedensowej decyzji w najbliższy poniedziałek (21.08.2023) NASA opublikował zdjęcia wykonane przez teleskop kosmiczny James Webb (JWST) do jednego z najbardziej niesamowitych obiektów astronomicznych w kosmosie, Mgławica PierścieńSkłada się z pozostałości rozpadającej się gwiazdy, która zrzuca swoje zewnętrzne warstwy, gdy skończy się jej paliwo.
Mgławica Pierścień, znana również jako M57 I NGC 6720Swoją nazwę zawdzięcza zdeformowanemu kształtowi w kształcie bułki. Ciało astronomiczne znajduje się stosunkowo blisko Ziemi, w odległości około 2500 lat świetlnych od nas, i można je obserwować za pomocą średniej wielkości teleskopów podczas letnich nocy na półkuli północnej.
Oszałamiająco szczegółowe zdjęcia
the Nowe zdjęcia dzięki uprzejmości JWST Zapewniają niespotykaną dotąd rozdzielczość przestrzenną i czułość widmową, pozwalając nam obserwować zawiłe szczegóły nitkowatej struktury pierścienia wewnętrznego lub lepiej zrozumieć zewnętrzne obszary pierścienia, gdzie można zobaczyć kilkanaście koncentrycznych łuków.
Na zdjęciach jedna z kolumn tej konstrukcji jest widoczna niemal bezpośrednio, niczym beczka jaskrawego materiału wystająca z ziemi: „Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy te obrazy, byliśmy pod wrażeniem ilości zawartych w nich szczegółów” – stwierdził astrofizyk z Uniwersytetu w Cardiff, Rogers Wesson, w oświadczeniu wydanym przez agencję NASA.
Centrum pełne materiałów
Chociaż środek pączka może wydawać się pusty, w rzeczywistości jest wypełniony materią o małej gęstości, która jednocześnie rozprzestrzenia się i cofa, tworząc kształt podobny do balonu utkniętego w centralnym otworze pączka: „jasny pierścień”. jego nazwa powstała, dodał Wesson, z około 20 000 pojedynczych skupisk gęstego molekularnego wodoru, z których każdy jest tak masywny jak Ziemia.
Kolorowy pierścień główny powstał z gazu wyrzuconego przez znajdującą się w nim umierającą gwiazdę Centrum Mgławicy; Gwiazda, która wkrótce stanie się białym karłem – bardzo małym, gęstym i gorącym obiektem, który stanowi końcowe stadium ewolucji gwiazdy tego samego typu co Słońce.
„Wcześniej uważano, że mgławice planetarne to proste, zaokrąglone obiekty z pojedynczą umierającą gwiazdą w środku. Jednak ostatnie obserwacje pokazują, że większość mgławic planetarnych jest zdumiewająco złożona. W jaki sposób kulista gwiazda mogła stworzyć tak złożone i delikatne struktury niesferyczne?” Astrofizyka.
JWST pomoże odkryć więcej tajemnic
Mgławica Pierścień Dla astronomów stanie się rodzajem kosmicznego artefaktu, ponieważ pozwoli poznać więcej szczegółów na temat pierwotnej gwiazdy, która powstała w wyniku jej rozpadu.
„Mgławica Pierścień jest idealnym celem do odkrycia niektórych tajemnic mgławic planetarnych” – powiedział Wesson, dodając, że instrumenty Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pozwolą astronomom „badać ją z niespotykaną dotąd szczegółowością przestrzenną”.
Ten obiekt kosmiczny został odkryty w 1779 roku przez astronomów Antoine’a Darquiera de Bailepoix i Charlesa Messiera, którzy natknęli się na niego, próbując podążać ścieżką komety przez konstelację Lutni, przelatującej bardzo blisko Mgławicy Pierścień.
Joe (Evie, NASA)
„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji.”