NASA stara się naprawić awarię komputera Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w latach 80

NASA stara się naprawić awarię komputera Kosmicznego Teleskopu Hubble'a w latach 80

Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony przez prom kosmiczny Discovery 24 kwietnia 1990 roku. Aby uniknąć zniekształceń atmosfery, Hubble ma punkt widokowy wolny od planet, gwiazd i galaktyk, oddalony o ponad 13,4 miliarda lat świetlnych. źródło: NASA

NASA kontynuuje prace nad problemem z komputerem ładunku w Kosmicznym Teleskopie Hubble’a. Zespół operacyjny przeprowadzi testy i zbierze więcej informacji o systemie, aby dokładniej wyizolować problem. Instrumenty naukowe pozostaną w trybie awaryjnym do czasu rozwiązania problemu. Sam teleskop i instrumenty naukowe pozostają w dobrym stanie.

Komputer zatrzymał się w niedzielę 13 czerwca. Próba ponownego uruchomienia komputera w poniedziałek 14 czerwca nie powiodła się. Wstępne wskazania wskazywały na to, że moduł pamięci komputera uległ pogorszeniu, ponieważ źródło komputera zostało zatrzymane. Gdy zespół operacyjny próbował przełączyć się na jednostkę zapasową pamięci, polecenie uruchomienia jednostki zapasowej nie zostało wykonane. W czwartek wieczorem na obu modułach podjęto kolejną próbę uzyskania większej ilości informacji diagnostycznych, ponieważ ponownie próbuje połączyć te moduły pamięci online. Próby te jednak zakończyły się niepowodzeniem.

Komputer ładunku to standardowy komputer statku kosmicznego NASA-1 (NSSC-1) z lat 80., który znajduje się w jednostce dowodzenia i przetwarzania danych narzędzia naukowego. Zadaniem komputera jest sterowanie, koordynowanie i monitorowanie narzędzi naukowych dla celów BHP. Jest całkowicie zbędny, ponieważ drugi komputer wraz z powiązanym sprzętem znajduje się na orbicie, na którą może się przełączyć w razie problemu. Oba komputery mogą uzyskiwać dostęp i korzystać z dowolnego z czterech niezależnych modułów pamięci, z których każdy zawiera 64 KB dodatkowej pamięci metalicznej półprzewodnikowej (CMOS). Komputer z ładunkiem wykorzystuje tylko jedną jednostkę pamięci operacyjnej w danym momencie, podczas gdy pozostałe trzy służą jako kopie zapasowe.

Wystrzelony w 1990 roku Hubble w znacznym stopniu przyczynił się do naszego zrozumienia Wszechświata w ciągu ostatnich 30 lat. .

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *