Niemcy i Austria popierają bojkot rosyjskiej ropy i pozostawiają Węgry w izolacji

Niemcy i Austria popierają bojkot rosyjskiej ropy i pozostawiają Węgry w izolacji

Powiązane wiadomości

Brutalność wojny Władimira Putina z Ukrainą odwróciła stanowisko Niemiec i Austrii, które do tej pory sprzeciwiały się rosyjskiemu embargo na ropę w obawie przed powrotem do recesji. Oba kraje potwierdziły w poniedziałek, że są teraz gotowe do poparcia bojkotu i Tym samym Kreml jest pozbawiony żywotnych dochodów by wesprzeć ich machinę wojenną. Berlin i Wiedeń zamieniły się w Węgry w całkowitej izolacjiKtóry zgadza się z odmową objęcia ropy i gazu sankcjami nałożonymi na Moskwę.

Przewodniczący Komisji Ursula von der Leyenfinalizuje szósty od wybuchu konfliktu pakiet środków odwetowych wobec Rosji, który mógłby zostać zaprezentowany we wtorek. Po zatwierdzeniu rosyjskiego weta w kwietniu nowa runda sankcji obejmie ropę”. Gaz odejdzie i trudny do wymiany.

Szczegóły embarga na ropę nie zostały jeszcze ogłoszone, choć europejska prasa się tego spodziewa Będzie wprowadzany stopniowo od teraz do końca roku. Niektóre media, takie jak Polityk Twierdzi, że Bruksela zaplanowała Wyjątki dla Węgier i Słowacji Dwa najbardziej zależne państwa członkowskie, które mają największe problemy ze znalezieniem alternatywy – w celu zdobycia ich poparcia.

Szósty pakiet sankcji, który musi zostać zaakceptowany jednogłośnie, podobnie jak jego poprzednicy, obejmie działania przeciwko głównemu bankowi Rosji, Sbierbankowi, który ma 37% udział w rynku. Obok, Unia Europejska rozszerzy czarną listę rosyjskich przywódców politycznych, wojskowych i oligarchicznych których majątek zostanie zamrożony i nie będą mogli wchodzić na grunty wspólnoty.

Teraz kolej na Niemcy i Austrię

„Po dwóch miesiącach pracy Mogę powiedzieć, że Niemcy nie sprzeciwiają się zawetowaniu rosyjskiej ropy. Oczywiście będzie to duży ciężar, ale jesteśmy gotowi go udźwignąć – zapowiedział wicekanclerz i szef gospodarki Niemiec Robert Habeck po przybyciu na nadzwyczajne posiedzenie ministrów ds. energii UE, które odbyło się w poniedziałek w Brukseli.

„W przeszłości byliśmy silnie uzależnieni od rosyjskiej ropy. Przed wojną było to 35%. Teraz zmniejszyliśmy ją do 12% i została nam tylko jedna rafineria, która działa tylko na rosyjskiej ropie. Mamy więc problem lokalny zakład. Ten lokalny problem jest bardzo duży, to 12% dotyczy regionu BerlinaHabeck opowiadał.

„Jeśli wejdzie w życie embargo na ropę i nie będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, aby je rozwiązać, będziemy mieli problem krajowy i oczywiście wyższe ceny i być może komplikacje w łańcuchu dostaw. Ale nie zaszkodzi całej gospodarce narodowej– mówi wicekanclerz Niemiec.

Czy Niemcy popierają natychmiastowe wdrożenie bojkotu, czy opowiadają się za jego stopniową kontynuacją do końca roku? Habeck nie chciał być kategoryczny, ale przyznał, że „W Niemczech pomoże nam, jeśli mamy jeszcze kilka miesięcy lub tygodni na przygotowaniaWskazał: „Potrzebujemy przygotowań technicznych i musimy znaleźć statki transportujące ropę z zachodu na wschód oraz musimy przygotować porty i rurociągi”.

Wicekanclerz zaznacza jednak, że „Inne kraje mają większe problemy” zbojkotuje rosyjską ropę i mówi, że jest gotów „okazać zrozumienie”.

Ze swojej strony austriacki minister energetyki powiedział: Eleonora Gosler (który również należy do Zielonych) potwierdził w Brukseli, że jego kraj nie będzie sprzeciwiał się użyciu swojego weta naftowego wobec Rosji. Powiedział, że Austria jest gotowa poprzeć embargo na ropę, jeśli Komisja i państwa członkowskie zdecydują się to zrobić. W rzeczywistości Austriacy zaprzestali przetwarzania rosyjskiej ropy już w marcu, po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

węgierskie zamki

Z kolei węgierski Viktor Orban – najbliższy sojusznik Putina w Unii Europejskiej – stanowczo odrzuca bojkot rosyjskiej ropy. Rzecznik Orbána wyszedł, by zdementować informacje w niemieckiej prasie, które mówiły o złagodzeniu stanowiska Budapesztu. Węgry nie zrezygnowały ze swojego weta. Stanowisko Węgier w sprawie sankcji wobec rosyjskiej ropy i gazu nie uległo zmianie: Nie wspieramy ich Rzecznik napisał na Twitterze.

Zwołane zostało nadzwyczajne spotkanie ministrów energetyki UE po decyzji Rosji z zeszłego tygodnia o zamknięciu kurka gazowego do Polski i Bułgarii za niepłacenie rubla. Dwudziestu siedmiu powtórzyło, że nie ulegną „szantażowi” Kremla i nadal będą płacić za gaz w euro.. Zobowiązują się do solidarności i zaspokojenia potrzeb obu krajów dotkniętych odwetem Putina.

Minister Klimatu i Środowiska Polski, Anna MoskwaPodkreślił, że jego kraj nie będzie miał problemów z zaopatrzeniem, ponieważ jest w stanie wypełnić swoje rezerwy gazu nawet w 80% i ma nadzieję, że jesienią osiągnie 100% dzięki alternatywnym dostawcom do Rosji. Polska już odbiera amerykański skroplony gaz ziemny z Litwy, wkrótce otworzy nowe połączenie ze Słowacją, a do końca roku spodziewa się otworzyć nowy gazociąg z Danią, przez który będzie odbierać gaz z Norwegii.

Moskwa wezwała swoich partnerów do natychmiastowego bojkotu rosyjskiej ropy i gazu. „Wzywamy inne kraje, aby nie popierały rosyjskiego dekretu, rosyjskiej inicjatywy płacenia w rublach” – dodał. Nie powinniśmy wspierać Gazprombanku i rosyjskiej gospodarki. – Nie jesteśmy zobowiązani do przestrzegania dekretu Putina ani prawa Putina – podkreślił polski minister.

Wojna Rosji i Ukrainy

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *