„Nigdy więcej nie pójdę do piekła wojny”.

„Nigdy więcej nie pójdę do piekła wojny”.

Historyk teraźniejszości i niedawnej przeszłości. Dziennikarz musi być na swoim miejscu. Historyk musi znać kontekst. Timothy’ego Gartona Asha Łączy oba warunki. W ciągu ostatnich 40 lat poznał niezwykłych ludzi, ale także zwykłych obywateli, studentów i żołnierzy, którzy na własne oczy byli świadkami globalnych przemian w Europie. I wiesz skąd pochodzimy. Nie zapomina o swoim ojcu Brytyjski kapitan John Garton Ash, który wylądował w Normandii w D-Day rankiem 6 czerwca 1944 r. wraz z „pierwszą falą ataku rozpoczętego przez Pułk Zielonego Howarda w sektorze King’s w Gold Beach”. Jego oświadczenie jest mocne. „Trudno sobie wyobrazić, jaka była Europa w 1945 roku, ale musimy o tym stale pamiętać. To było piekło na ziemiMłodszy powinien to wiedzieć. Dało to początek europejskiemu projektowi budowlanemu. „Europa musi pamiętać, dlaczego się dołączyła: nigdy więcej, nigdy więcej nie wejdziemy w piekło wojny”.Nawiązuje do II wojny światowej i Unii Europejskiej. Ta rocznica musi posunąć Unię Europejską do przodu.

Garton Ash (Londyn, 1955) Jeden z najbardziej szanowanych i skrupulatnych analityków, którego lekcje historii są zawsze obecne w jego notatkach, Napisał książkę o niezwykłej urodzie. „To książka historyczna z osobistymi ilustracjami i prywatnymi doświadczeniami” – mówi w dialogu w Círculo de Economía, a pytania od publiczności prowadzone są przez dziennikarkę i analityk CIDOB, Carme Colominę. A to jest jego tytuł: Europa, historia osobista (Byk) oraz w języku katalońskim pod tym samym tytułem, pod redakcją Arkadia.

Timothy Garton Ash, autor książki Europa, historia osobista

LG

Bo czym jest Europa? Co to reprezentuje? Co nas łączy? Są to pytania, na które odpowiedzi różnią się w zależności od tego, skąd pochodzi dana osoba. Anglik taki jak Garton Ash nigdy nie ujrzy w Europie przestrzeni wolności, którą zawsze reprezentowała ona dla Hiszpana.. Brytyjczycy uważali się za nosicieli wolności, podczas gdy Europa dostrzegła to jako pierwsza. Jako synonim Francjikraj rewolucji 1789 r., wartości, które Edmunda Burke’aZwolennik angielskiego liberalnego konserwatyzmu chciał walczyć ze swoją książką Refleksje na temat rewolucji francuskiej. I wtedy, Powiązali go z Niemcami, Rzeszą Hitlera Którą pokonali podczas II wojny światowej. Brytyjczycy wiedzą, że są Europą. „Są wartości, które podzielamy, dlatego Kanada mogłaby być całkowicie EuropąAle nie ma wyraźnych granic, chyba że uważamy, że mamy Biegun Północny na północy. Tak, wiemy, że Europa ćwiczy Ogromna atrakcja ze względu na swoje miękkie wartości„Jako demokracje liberalne” – mówi analityk Garton Ash.

Ale czego szuka historyk i dziennikarz? W książce czytamy: „Podczas jazdy samochodem z stadionu krykietowego Westin do Barn Forest Jan i ja rozmawialiśmy o naszych rodzicach. Służył w Waffen-SS, korpusie bojowym budzącej postrach nazistowskiej SS. Z perspektywy czasu Hartmund Osmers prawie nie mówił o wojnie, poza tym, że stwierdził, że „to był trudny okres”. „Nienawidził Brytyjczyków, którzy po 1945 roku przetrzymywali go przez ponad dwa lata w obozie koncentracyjnym, gdzie nie traktowali go dobrze”. Garton Ash zastanawia się, czy jego ojciec miał coś wspólnego z uwięzieniem ojca Jeana, odwiedza więc strefy działań wojennych i miasto, w którym przebywał jego ojciec. Przeżyj ponownie tę przeszłość i szukaj znaków. Od 1945 roku chcieliśmy tylko przetrwać wojnę, żeby nie wrócić do „piekła”, ale od tego czasu zdarzały się kolejne nieszczęścia. „Jeśli pojedziemy pociągiem z miasta Na polskiej granicy w kierunku Kijowa za godzinę cofamy się do roku 1945Nawiązuje do wojny na Ukrainie.

Okładka książki Gartona Asha

W Europie moment „zero” był częsty. Każdy kraj ma taki. W Hiszpanii miało to miejsce w okresie przejściowym, w 1977 r., po czterdziestu latach dyktatury. W krajach Europy Wschodniej Ten moment nadszedł w 1989 roku.Wraz z upadkiem muru berlińskiego. I w SarajewoW Bośni i Hercegowinie To było w 1995 roku. Kiedy będziecie na Ukrainie?: „To będzie zależeć od nas, od Europejczyków. Wojna może zakończyć się w 2024 r., 2025 r. lub 2026 r., ale będzie to zależeć od zdolności Europy i pomocy, jakiej udzieli Ukrainie .”

Ważną kwestią jest to, że ten sam szacunek, jaki odczuwa Europa, jest obecnie łączony z dwiema wojnami, wojną na Ukrainie i wojną w Gazie, pomiędzy Izraelem a Hamasem. Wzmocnienie Europy i poszanowanie europejskich wartości oznacza, że ​​musimy pomóc Ukrainie. Im bardziej przestaniemy to robić, tym mniej będziemy połączeni z Europą..

Jeśli chodzi o Gazę, obu idei należy bronić bez ustępstw: „Hamas rozpoczął tę wojnę, nie możemy zapomnieć, masakrą, masakrą, ale musimy także zapytać Izrael, czego oczekuje od zakończenia wojny z Netanjahu”. „Kto jest najgorszym przywódcą, okropnym przywódcą” – zwraca uwagę historyk i dziennikarz.

Europa to idea, to projekt obronny, to wartości, to dość szerokie granice, ale nigdy nie przestała mieć dyktatorów. Jest to fakt, którego nie można zignorować, a Anglik taki jak Garton Ash chce, aby go brano pod uwagę. A od czasu do czasu nie potrafiła uniknąć konfliktów i wojen. W książce wyjaśnia anegdotę, którą pamięta także na wydziale ekonomii. Po wskazaniu, że wojna skończyła się w 1989 roku dla wielu Europejczyków żyjących pod sowiecką orbitą, rozpoczęła się nowa katastrofa:

„Zaledwie się z tym wszystkim pożegnaliśmy, wszystko wróciło z zemstą w byłej Jugosławii. Wojna. Czystki etniczne. Gwałt używany jako broń. Obozy koncentracyjne. Terror i kłamstwa. Nigdy nie zapomnę”. Spotkanie odbyło się w 1995 r. w Sarajewie Z redaktorem pisma, który obszernie opowiadał o okresie „powojennym” Od czasu do czasu chodził wrzucać kawałki starych przetartych mebli do prymitywnego pieca. Przez chwilę myślałem, że ma na myśli okres po 1945 roku; Wtedy to zrozumiałem Dla niego „powojenne” oznacza po 1995 roku..

Berlińczycy świętują upadek muru w 1989 roku

Evie

Europa, latarnia morska, która przyciąga wielu ludzi poza jej granice, ma charakter, o którym musimy pamiętać każdego dnia: W Afryce żyje 850 milionów ludzi poniżej 25 roku życia– Dążył do tego, aby świat zakochał się w wartościach demokratycznych i liberalnych, nie myśląc o samych obywatelach Europy. „Nie było redystrybucji szacunku”.Uznając zaangażowanie na rzecz szkolnictwa wyższego i uniwersalnych wartości liberalnych, Garton Ash mówi: Wiele osób zostało porzuconych na drodzeTakie było pragnienie populistów, którzy podnosili swoje morale fałszywymi obietnicami i ekstremistyczną retoryką. Europa skłaniająca się ku liberalizmowi gospodarczemu i politycznemu musi teraz skorygować swoje ekscesy.

Garton Ash zwraca uwagę, że musi także zdać sobie sprawę, że odchylenia miały miejsce w sercu Europy. Taka jest sytuacja Wiktor Orbán, na Węgrzech. Dodał: „Od zwycięstwa w 2010 r. rozmontowuje demokrację na Węgrzech i robi to w Europie, korzystając z milionów euro z Unii Europejskiej”. Jak to mogło się stać?

To właśnie te sprzeczności ranią kraje europejskie, które patrzą z góry na resztę świata, mimo że populacja Europy traci na wadze w porównaniu ze światem. Jeśli na początku XX wieku było to 25%, to w latach 60. XX wieku było to 6%, a w 2016 roku spadło do 4%. Garton Ash sugeruje, że migracja, która byłaby konieczna, „musi być legalna i uregulowana” oraz że kiedy ci migranci znajdą się w Europie, „Czują się włączeni i szanowani”.. Wiadomości nawiązujące do konieczności „kontroli” imigracji, sugerujące, że jest ona „wymknięta spod kontroli”, były właśnie tymi, które odniosły sukces, czy to w Wielkiej Brytanii, czy w Niemczech.

Cole z byłym prezydentem Związku Radzieckiego Michaiłem Gorbaczowem w 2005 roku.

Soren Staci EF

Miękkie wartości, tak, demokracja i szacunek oczywiście, ale także determinacja, z większymi inwestycjami w obronność, z koniecznością „bronienia się”. To musi być Europa teraźniejszości i przyszłości. To głos Gartona Asha, który pamięta swoje spotkania z nim Helmut Kohl „Największy człowiek, jakiego w życiu widziałem”.lub z Bronisława JeremkaByły Minister Spraw Zagranicznych RP, Chłopiec, który uciekł z getta warszawskiego Jechał tramwajem w obawie, że zostanie zidentyfikowany jako Żyd, który uciekł do okupowanej Warszawy. Lub z Vaclav Havel, „Mój europejski bohater”. W tym momencie czeski pisarz i tłumacz w sali Circulo d’Economia był wstrząśnięty. Monika Zgostovaautor wspaniałego tłumaczenia na język kataloński Przygody dobrego żołnierza Svikal Jarosław Hasek.

Bo chodzi o to, żeby nigdy więcej nie doświadczyć piekła. Europa była piekłem i katastrofą. Jeśli nowe pokolenia o tym zapomną, może się to powtórzyć. Należy rozważyć krytykę skierowaną pod adresem konstrukcji europejskiej, ponieważ „Wszystko, co zostało zrobione od 1945 roku, miało na celu przezwyciężenie tego piekła, aby nigdy się ono nie powtórzyło, nigdy więcej”..

Książka przenosi czytelnika z jednego zakątka Europy do drugiego, od jednego konfliktu do drugiego, od horroru, Ale także dla nadzieiI dowiedzieć się, co się stało, mając takie pragnienie Nigdy więcej nie poczuj „zapachu gnijącego mięsa”..

Udało się osiągnąć „dom, poczucie bycia w domu” – podsumowuje Garton Ash, który nie porzucił swojego statusu Anglika, zdając sobie sprawę, że Anglicy byli i są podejrzliwi wobec „kontynentu”. Prawda jest jednak taka, że ​​Europa czuje się swojsko, żyjąc w różnych krajach. Liczą się doświadczenia. Opowiada o tym na kartach książki, przypominając, jak przez lata Europejczycy mogli podróżować i dzielić się wrażeniami. „Byłem w Madrycie, w Barcelonie, kilka dni temu w Atenach, w Sztokholmie, czy w Berlinie czy Paryżu. We wszystkich tych miejscach jestem za granicą, ale czuję się jak w domu, jestem Europejczykiem.”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *