Nocne niebo w tym tygodniu

Nocne niebo w tym tygodniu

W każdy poniedziałek wybieram najbardziej godne uwagi ciała niebieskie w Ameryce Północnej na nadchodzący tydzień (dotyczy to również środkowo-północnych szerokości geograficznych półkuli północnej), ale sprawdź ponownie Sprawdź mój główny kanał Więcej szczegółowych artykułów na temat obserwacji gwiazd, astronomii, zaćmień i nie tylko.

Nocne niebo w tym tygodniu: 1–7 stycznia 2024 r

Jeśli pomyślałeś, że możesz spokojnie rozpocząć rok obserwacji gwiazd, pomyśl jeszcze raz. Najpierw nadchodzi rój meteorów Kwadrantyd, jeden z mniej znanych, ale obfitych pokazów „meteorów” w tym roku. Jeśli chcesz wyjść i zobaczyć kule ognia (ultrajasne meteory), ostatnia kwadra księżyca w tym tygodniu zagwarantuje ciemne niebo. Jednak czyste niebo nie jest łatwe do przewidzenia, w przeciwieństwie do ruchów Ziemi, które w tym tygodniu zbliżyły ją do Słońca.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o obserwacji gwiazd i astronomii w tym tygodniu:

Wtorek, 2 stycznia: Ziemia w peryhelium – czy to „super słońce?”

Orbita Ziemi wokół Słońca nie jest kołem idealnym. Dzisiaj jest „perygeum”, czyli punkt, w którym Ziemia znajduje się najbliżej Słońca przez cały rok. Słowo to pochodzi od greckich słów pyri (w pobliżu) i helios (słońce). Dziś będzie oddalona od Słońca o 147 100 632 km, a w apogeum 5 lipca – o 152 099 968 km. timeanddate.com.

Dzieje się tak dlatego, że Ziemia krąży wokół Słońca po niewielkiej elipsie, co oznacza, że ​​Słońce będzie wydawać się nieco większe niż zwykle, podobnie jak „superksiężyc”, gdy będzie najbliżej Ziemi. „Super Słońce”? Chociaż trudno będzie to docenić, spróbuj dzisiaj spojrzeć na słońce przez okulary zaćmienia słońca, które przygotowałeś na całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia.

Więcej z ForbesaZaćmienie 2024: Najbardziej spektakularne zjawisko naturalne na planecie zbliża się do Ameryki

Środa – czwartek, 3 – 4 stycznia: Kwadrantydowy rój meteorów

Jeśli chodzi o roje meteorów, Kwadrantydy nie są tak dobrze znane, chociaż w szczytowym momencie powodują około 120 „meteorów” na godzinę, co ma miejsce dziś wieczorem. Napędzany przez 2003 EH1, możliwą asteroidę lub „skalistą kometę”, według NASAKwadrantydy są również znane ze swoich jasnych, kulistych meteorów, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu nocnego nieba. Jednak jego promienny punkt znajduje się blisko końca rączki Wielkiego Wozu.

Konstelacja miesiąca: Quadrans Muralis

Na nocnym niebie znajduje się 88 konstelacji, wszystkie skodyfikowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, więc po co zawracać sobie głowę szukaniem konstelacji, która oficjalnie już nie istnieje? W tym tygodniu będziemy świadkami roju meteorytów Kwadrantyd, którego nazwa wzięła się stąd, że „spadające gwiazdy” wydają się pochodzić z konstelacji zwanej niegdyś Quadrans Muralis. Stało się to bez znaczenia, gdy Międzynarodowa Unia Astronomiczna przedstawiła oficjalną listę. Według nich leży pomiędzy gwiazdozbiorami Potes i Draco, w pobliżu końca uchwytu Wielkiego Wozu NASA.

Określone godziny i daty dotyczą środkowo-północnych szerokości geograficznych. Aby uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące konkretnego miejsca, odwiedź planetaria internetowe, takie jak Stellarium I Niebo na żywo. Czeki Planeta wschodząca/zestaw planet, zachód słońca wschód słońca I Wschód/zachód księżyca Czasy, w których jesteś.

Jestem ekspertem od nocnego nieba i autorem książek Obserwowanie gwiazd w 2024 r.: 50 łatwych rzeczy do zobaczenia na nocnym niebie z Ameryki Północnej. Aby uzyskać najnowsze informacje o wydarzeniach związanych z niebem i całkowitym zaćmieniem słońca, zasubskrybuj lub Sprawdź mój główny kanał Regularnie otrzymuj nowe artykuły.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. spłacać Dla mnie strona internetowa Lub inne moje prace Tutaj.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *