Nowy teleskop kosmiczny pokazuje zorzę polarną Jowisza, małe księżyce

Nowy teleskop kosmiczny pokazuje zorzę polarną Jowisza, małe księżyce

Cape Canaveral na Florydzie (AFP) – najnowszy i największy na świecie teleskop kosmiczny pokazuje Jowisza jak nigdy dotąd, zorzę polarną i wszystko inne.

W poniedziałek naukowcy opublikowali materiał filmowy przedstawiający największą planetę w Układzie Słonecznym.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Zrobione w lipcu zdjęcia uchwyciły bezprecedensowe widoki zorzy polarnej i południa Jowisza oraz wir polarnej mgły. Wielka Czerwona Plama Jowisza, burza wystarczająco duża, by pochłonąć Ziemię, wyróżnia się jasno wśród niezliczonych mniejszych burz.

Jedno z obrazów szerokokątnych jest szczególnie ekscytujące, ponieważ pokazuje słabe pierścienie wokół planety, a także dwa małe księżyce na migoczącym tle galaktyk.

„Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego Jowisza. Wszystko jest absolutnie niesamowite” – powiedział astronom planetarny Imke de Pater z University of California w Berkeley, który pomagał prowadzić obserwacje.

„Naprawdę nie spodziewaliśmy się, że będzie tak dobrze” – dodała w oświadczeniu.

Według francusko-amerykańskiego zespołu badawczego obrazy w podczerwieni zostały sztucznie zabarwione na niebiesko, biało, zielono, żółto i pomarańczowo, aby podkreślić te cechy.

Rakieta NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, która zastąpi Kosmiczny Teleskop Hubble’a, została wystrzelona o wartości 10 miliardów dolarów Pod koniec zeszłego roku obserwował wszechświat W podczerwieni od lata. Naukowcy mają nadzieję spojrzeć na świt wszechświata za pośrednictwem Webba, cofając się do czasów, gdy pierwsze gwiazdy i galaktyki pojawiły się 13,7 miliarda lat temu.

Obserwatorium jest oddalone o milion mil (1,6 miliona km) od Ziemi.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.