Ogromne słońca napędzane ciemnością mogły zostać zauważone u zarania dziejów: ScienceAlert

Ogromne słońca napędzane ciemnością mogły zostać zauważone u zarania dziejów: ScienceAlert

Trzy obiekty zauważone czające się w ciemności kosmicznego świtu mogą być zasilane zderzeniami cząstek powstałych nie ze zwykłych obiektów gwiezdnych, ale z tajemniczej substancji znanej jako ciemna materia.

korzystając z danych z Kosmiczny Teleskop Jamesa Webbazespół astrofizyków teoretycznych ustalił, że trzy galaktyki – zwane JADES-GS-z13-0, JADES-GS-z12-0 i JADES-GS-z11-0 – są zgodne z tym, czego moglibyśmy się spodziewać, patrząc na pojedynczą, masywne gwiazdy, które działają poprzez ogrzewanie ciemnej materii, a nie syntezę jądrową.

Według Cosmin Ilie i Jillian Paulin z Colgate University oraz Katherine Freese z University of Texas w Austin model ten może pomóc nam zrozumieć naturę ciemnej materii i wyjaśnić źródło obfitości supermasywnych czarnych dziur we wszechświecie.

Istnieje wiele luk w naszej wiedzy o wszechświecie, a Dark Stars może wypełnić wiele z nich.

Światło jest zniekształcane przez silne pole grawitacyjne, efekt wzmacniany przez ciemną materię. (ESA/Hubble i NASA, S.Jha)

Po pierwsze, istnieje ciemna materia. Nie wiemy, czym jest ciemna materia, ale wiemy, że jest ich znacznie więcej normalna rzecz To składa się na prawie wszystko, co możemy zobaczyć, od galaktyk i czarnych dziur po mrówki i herbatniki. Wiemy o tym, ponieważ widzimy jego efekty grawitacyjne — tak jakby były tam tylko masy, cóż, masy, których nie możemy zobaczyć ani wykryć w żaden inny sposób.

Innym problemem jest to, że tak naprawdę nie widzieliśmy pierwszych płonących gwiazd we wszechświecie. Widzieliśmy ich dowody, ale nie same gwiazdy.

Są też supermasywne czarne dziury, wokół których krążą galaktyki. Nie wiemy, w jaki sposób te obiekty – o masie od milionów do miliardów mas Słońca – stają się tak masywne.

Wreszcie, odkąd rozpoczął działalność w lipcu 2022 r., JWST zlokalizował dużą liczbę masywnych galaktyk we wczesnym wszechświecie. Jak te galaktyki stały się tak duże w tak krótkim czasie od Wielkiego Wybuchu, pozostaje tajemnicą.

Eleganckie rozwiązanie zapewniają ciemne gwiazdy. wiemy co zwykłe gwiazdy Są to: gigantyczne kule składające się głównie z wodoru i helu, z bardzo gorącymi, skompresowanymi jądrami, w których atomy zderzają się ze sobą w Fuzja nuklearna Generuje ciepło i światło.

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; Obrazek w obrazku; udostępnianie w sieci „allowfullscreen>”.

Według Ellie i jego współpracowników, gwiazdy ciemnej materii byłyby zamiast tego zasilane przez anihilację ciemnej materii. Jedna z teorii ciemnej materii głosi, że tak jest Samounicestwienie; Kiedy dwie cząstki ciemnej materii zderzają się, niszczą się nawzajem w wybuchu ciepła i światła.

Zgodnie z tym modelem we wczesnym Wszechświecie byłoby dużo ciemnej materii. Stworzyłby bąbelki o masie miliona słońc, rafinując się w piecu promieniowania cieplnego o jasności miliarda słońc i jasności miliarda słońc.

JADES-GS-z13-0, JADES-GS-z12-0 i JADES-GS-z11-0, obserwowane w pierwszych setkach milionów lat po Wielkim Wybuchu, pasują do oczekiwanych cech Takie rzeczy.

Z czasem takie gwiazdy zapadną się w supermasywne czarne dziury, co wyjaśnia, dlaczego już ich nie widzimy — i dlaczego widzimy tak wiele supermasywnych czarnych dziur.

Wyjaśnią też, dlaczego tzw pierwsza generacja gwiazd nie ma w pobliżu, chociaż gwiazdy tak stare jak sam wszechświat można znaleźć nawet tutaj, w naszej galaktyce. Jeśli istnieją ciemne gwiazdy, są to gwiazdy pierwszej generacji Jesteśmy Wciąż o wygląda zupełnie inaczej.

Jest to bardzo teoretyczne i jeszcze nie zweryfikowane; Może wymagać bardziej szczegółowych notatek. Według obliczeń zespołu, ciemne gwiazdy i wczesne galaktyki będą miały różne sygnatury helu i możemy je odróżnić, widząc te sygnatury. Jednak JWST jest obecnie najpotężniejszym teleskopem kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano. Uzyskanie tych informacji może wymagać oczekiwania na przyszłe teleskopy.

Badania opublikowane w Obrady Narodowej Akademii Nauk.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *