Ostatnia minuta wojny na Ukrainie, na żywo | Ukraina twierdzi, że we wtorek przedstawi Radzie Bezpieczeństwa ONZ dowody masakr | międzynarodowy

Co wydarzyło się w ostatnich godzinach na Ukrainie

Oto główne dane w 39. dniu wojny rozpoczętej przez Rosję przeciwko Ukrainie o godzinie 20:00 w najbliższą niedzielę 3 kwietnia:

Reakcje na zdjęcia Buchy, miasto na obrzeżach Kijowa, w którym setki cywilów zostało zabitych, a nawet straconych, świętowało popołudnie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Wyraź to na swoim koncie Telegram jego gniew. „Rosyjskie matki powinny zobaczyć, jakich bękartów wychowały” – powiedział po rosyjsku i angielsku. „Zabójcy, szabrownicy, bandyci”. sekretarze generalni od ONU A NATOJak również przywódcy Wielkiej Brytanii, FrancjaWłochy, Niemcy Stany Zjednoczone i Hiszpania również wyraziły swoje oburzenie na masakry, obiecując zbadanie odpowiedzialności, potępienie sprawców i zaostrzenie międzynarodowych sankcji wobec Rosji. Ze swojej strony Moskwa zaprzeczyła odpowiedzialności i zarzuciła zdjęciom „prowokacyjny montaż” przez Ukrainę.

Prokuratura Ukrainy twierdzi, że w miejscowościach wokół Kijowa znalazła 410 ciał. Ukraińska prokuratura, która bada możliwe zbrodnie wojenne w miastach otaczających stolicę, Kijów, po wyzwoleniu ich z sił rosyjskich na początku tego miesiąca, poinformowała w niedzielę za pośrednictwem prokurator Iriny Venediktovej, że znalazła co najmniej 410 ciał, z czego 140 zostały już zbadane.

W wojnie na Ukrainie zginęło już dziewięciu informatorów. Rosyjska inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r., pochłonęła życie ośmiu dziennikarzy zawodowych i jednego dziennikarza obywatelskiego. Na liście zmarłych było sześciu Ukraińców, w tym dziennikarz obywatelski. Trzech z nich to informatorzy zagraniczni. Ostatnią ofiarą był Max Levin, ukraiński fotoreporter, który pracował jako fotograf i fotograf dla wielu krajowych i międzynarodowych mediów. Levin, który zniknął 13 marca pod Kijowem, został znaleziony martwy 2 kwietnia z dwoma kulami, przypuszczalnie przez armię rosyjską.

Kijów twierdzi, że od inwazji do kraju wróciło ponad pół miliona Ukraińców. W niedzielę MSW Ukrainy, powołując się na dane Państwowej Służby Granicznej, poinformowało, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego do kraju wróciło około 537 tys. Ukraińców. Liczba ta wskazuje, że są uchodźcy, którzy już wrócili do kraju, ale wciąż daleko im do tego, że ponad 4,1 miliona osób, według agencji ONZ ds. uchodźców, opuściło Ukrainę od początku walk. „W ciągu ostatniego tygodnia Ukrainę opuściło 144 tys. osób, a weszło 88 tys.” – czytamy w oświadczeniu.

Na zdjęciu masowy grób w Buczy. (Rodrigo Abd / AP)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.