Oto, kiedy powinieneś zostać przebadany pod kątem najczęstszych rodzajów raka

Zdjęcie: Camille Zaner (Shutterstock)

Większość z nas nie chce myśleć o raku, kiedy czujemy się dobrze i jest nowy sezon Teda Lasso Ale rozmowa z lekarzem i poddanie się badaniom przesiewowym (znanym również jako „uważany za raka”) może znacznie zmniejszyć ryzyko. Istnieje ponad 200 rodzajów raka, począwszy od nowotworów typu „prawdopodobnie nic ci nie będzie” z 97% przeżywalnością, takich jak rak jąder, po nowotwory typu „uporządkuj swoje sprawy”, takie jak międzybłoniak. Podczas gdy nauka czyni ogromne postępy w leczeniu tej strasznej grupy chorób, wczesne wykrywanie pozostaje jedną z najpotężniejszych broni, jaką dysponujemy. Poniżej znajduje się przewodnik, który pokazuje, kiedy należy wykonać badania przesiewowe w kierunku najczęstszych rodzajów raka, w oparciu o zalecenia Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe.

Są to ogólne zalecenia dotyczące badań przesiewowych, więc te testy wykrywają tylko kilka powszechnych nowotworów. Wszyscy jesteśmy indywidualistami, więc to, jak często powinieneś być poddawany badaniom przesiewowym w kierunku twojego rodzaju raka, zależy również od historii twojego zdrowia i innych czynników ryzyka – porozmawiaj o swoich obawach ze swoim lekarzem.

Czytaj więcej

Badania przesiewowe w kierunku raka są zalecane dla osób w wieku od 21 do 29 lat

nowotwór skóry: Jesteś wczesnym testem na raka skóry. Bez względu na wiek powinieneś regularnie sprawdzać skórę pod kątem dziwnych guzków, pieprzyków i innych nieprzyjemnych rzeczy, być może raz w miesiącu i robić to przez resztę życia. Porozmawiaj o wszelkich obawach ze swoim lekarzem lub dermatologiem. Oto jest Szczegółowy przewodnik, jak przeprowadzić samobadanie raka skóry. Niektóre organizacje, takie jak Skin Cancer Foundation Radzić Uzyskaj coroczne badanie kontrolne od lekarza, jakkolwiek jest Nie ma oficjalnej rekomendacji Z grupy zadaniowej US Preventive Services.

Rak okrężnicy: Jeśli masz ponadprzeciętne ryzyko zachorowania na raka okrężnicy z powodu rodzinnej historii choroby, zaburzenia genetycznego lub innych czynników, możesz potrzebować badań przesiewowych w kierunku raka okrężnicy w wieku 20 lat. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jaki rodzaj testu jest dla Ciebie odpowiedni. Jeśli nie masz czynników wysokiego ryzyka, badania przesiewowe prawdopodobnie nie będą konieczne, dopóki nie będziesz starszy.

rak piersiJeśli masz większe niż przeciętne ryzyko zachorowania na raka piersi, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy powinieneś poddać się badaniu przesiewowemu, ale jeśli nie, możesz na razie pominąć mammografię.

Rak szyjki macicy: Jeśli masz szyjkę macicy, powinnaś poddać się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy, począwszy od wieku 25 lat. Według American Cancer Society, wstępny test HPV powinien być wykonywany co pięć lat. Jeśli to nie jest dostępne, powinieneś mieć badanie cytologiczne co trzy lata.

Badania przesiewowe w kierunku raka są zalecane dla osób w wieku od 30 do 39 lat

Rak okrężnicy: Jeśli nie jesteś w grupie wysokiego ryzyka, nadal możesz odłożyć badania przesiewowe w kierunku raka okrężnicy do trzydziestki, ale porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby się upewnić.

rak piersiO ile nie jesteś w grupie wysokiego ryzyka, prawdopodobnie nie musisz poddawać się testom na raka piersi w wieku 30 lat, ale porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Rak szyjki macicy: Kontynuuj zdawanie egzaminu co trzy do pięciu lat, w zależności od rodzaju egzaminu.

Badania przesiewowe w kierunku raka są zalecane dla osób w wieku od 40 do 49 lat

Rak okrężnicy: W przypadku większości ludzi badanie przesiewowe w kierunku raka następuje po czterdziestce naprawdę Kontynuuję. Zalecany wiek pierwszego badania przesiewowego w kierunku raka okrężnicy to 45 lat, chyba że jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Jest to zmiana w stosunku do poprzednich zaleceń, które miały 50 lat. Jeśli chodzi o to, jak często i jaki rodzaj testu należy wykonać, zależy to od indywidualnych czynników ryzyka. W przypadku niektórych osób badanie kału wykonuje się raz na dekadę. W przypadku innych wymagana jest częstsza kolonoskopia. Porozmawiaj z lekarzem i przebadaj się Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom po więcej informacji.

rak piersi: Według American Cancer Society „kobiety w wieku od 40 do 44 lat powinny mieć możliwość rozpoczęcia corocznego badania mammograficznego w kierunku raka piersi, jeśli sobie tego życzą”. Po ukończeniu 45 roku życia należy co roku poddawać się mammografii.

Rak szyjki macicy: Kontynuuj badania przesiewowe co pięć lub trzy lata, w zależności od rodzaju testu i indywidualnych czynników ryzyka.

Badania przesiewowe w kierunku raka są zalecane dla osób w wieku od 50 do 64 lat

Rak okrężnicy: Kontynuuj regularne badania w kierunku raka okrężnicy, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Rak płucTo, czy powinieneś zrobić test na raka płuc, zależy od tego, czy i ile palisz. Jeśli palisz teraz lub niedawno rzuciłeś palenie, prawdopodobnie zostaniesz przebadany. Jeśli w przeszłości paliłeś 20 paczek (tj. paliłeś paczkę codziennie przez 20 lat), prawdopodobnie zostaniesz przebadany. Porozmawiaj ze swoim lekarzem (i firmą ubezpieczeniową – nie zawsze to pokrywają) o tym, czy badanie na raka płuc jest dobrym pomysłem.

rak piersi: Ogólnie rzecz biorąc, osoby z piersiami powinny co roku poddawać się mammografii w pierwszej połowie pięćdziesiątego roku życia. Po ukończeniu 55 lat możesz obniżyć go do jednego na dwa lata, w zależności od indywidualnych czynników ryzyka.

Rak szyjki macicy: Kontynuuj badania co trzy do pięciu lat, to znaczy, kto cierpi na zainfekowaną szyjkę macicy.

Rak prostaty: Jeśli masz powiększoną prostatę, porozmawiaj ze swoim lekarzem o zaletach i wadach testu na raka prostaty, abyś mógł zdecydować, czy chcesz zostać przebadany w kierunku raka prostaty.

Badania przesiewowe w kierunku raka są zalecane dla osób w wieku 65 lat lub starszych

Rak płucTo, czy zalecane jest badanie na raka płuc, zależy od historii palenia.

rak piersi: W zależności od czynników ryzyka możesz potrzebować mammografii co dwa lata, ale możesz zdecydować się na ich częstsze wykonywanie, jeśli chcesz.

Rak szyjki macicy: dobre wieści! Jeśli przez ostatnie 10 lat byłaś regularnie badana w kierunku raka szyjki macicy z prawidłowymi wynikami, możesz przestać się badać w kierunku raka szyjki macicy, gdy skończysz 65 lat.

Rak prostaty: Gdyby istniał dobry rak (a nie ma), byłby to rak prostaty. Zwykle rośnie powoli, nie zagraża życiu i często nie powoduje żadnych szkód, więc przetestowanie go jest osobistą decyzją. Według American Cancer Society, „mężczyźni, którzy spodziewają się żyć jeszcze co najmniej 10 lat, powinni porozmawiać ze swoim lekarzem” o zaletach i wadach badania prostaty. To trudna matematyka, ale rak nie jest emocjonalny.

Więcej od Lifehackera

Zapisz się do Biuletyn Lifehackera. najnowsze wiadomości, FacebookI Świergot I Instagram.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *