Pierwszą rzeczą, która nas odwiedzi z innego układu gwiezdnego, może być statek kosmiczny

Pierwszą rzeczą, która nas odwiedzi z innego układu gwiezdnego, może być statek kosmiczny

Zdjęcie artykułu pt. Pierwszym obiektem, który odwiedzi nas z innego układu gwiezdnego, może być statek kosmiczny

Znasz naukowców: dają publiczności najfajniejsze możliwe wyjaśnienia, a potem zachowują się jak nerdowie i po latach wypuszczają gazetę, mówiąc coś bardziej przyziemnego. Tym samym wejście pierwszego ciała do naszego Układu Słonecznego z innego miejsca. Naukowcy, nazywani „Oumuamua”, wciąż spierają się o to, czym jest tajemniczy obiekt i, co zaskakujące, najfajniejsze możliwe wyjaśnienie – statek kosmiczny – nadal odgrywa dużą rolę.

Oumuamua, czyli „posłaniec” w języku hawajskich aborygenów, po raz pierwszy zaobserwowano przez soczewki wyspowe o dużej mocy obserwatorium I2017. Z jego prędkości i trajektorii jasno wynikało, że Oumuamua pochodzi spoza Układu Słonecznego i ponownie splunęła wkrótce po tym, jak okrążyła Słońce.

Dało to naukowcom bardzo ograniczony czas na zbadanie 'Oumuamua. Naukowcy byli od razu podekscytowani, że jako pierwsi zauważyli obiekt spoza Układu Słonecznego zawracający w naszym regionie. Początkowo odrętwiała kometę, którą później zaklasyfikowano jako rodzaj asteroidy ze względu na brak komy – halo pyłu, gazu i pary pokrywające jądro komety.

Ale to też nie wydaje się właściwe. Przez pięć lat astronomowie próbowali lepiej zdefiniować Oumuamua na podstawie ograniczonej ilości dostępnych informacji, ale przestali deklarować z całą pewnością, że to jest to czy tamto. Czy może być coś więcej? Jakieś sprytne rzemiosło projektowe?

Nowe badanie opublikowane przez chińskich naukowców w Astronomia i astrofizyka Środa zmniejsza prawdopodobieństwo, że Oumuamua jest statkiem ze względu na jasność jego jasnych okresów, które nie są wystarczająco jasne, aby wskazać ciąg świetlnych fotonów.

Nie jestem naukowcem, ale wydaje się to absurdalnym powodem, by ignorować teorię statku kosmicznego. Na przykład, gdy jesteśmy na Ziemi, wierzymy, że żagle optyczne – żagle, które wychwytują fotony w celu napędzania statku kosmicznego w podobny sposób jak żaglowiec – są najnowszą technologią science fiction, która dopiero niedawno została wykorzystana w eksploracji kosmosu na Ziemi, kosmici zdolny do podróżowania między systemami gwiezdnymi Może istnieć coś bardziej zaawansowanego. Ponadto wydaje się, że Oumuamua wykorzystuje nasze słońce do wyrzucania rakiet z naszego Układu Słonecznego równie skutecznie, jak ich start. Czy to nie może być częścią jej strategii push? Przeskakiwać z gwiazdy na gwiazdę, wykorzystując swoją grawitację do strzelania do odległych punktów w naszej galaktyce?

Fizyk z Harvardu Avi Loeb zgadza się. Loeb powiedział Dzienna bestia Ta teoria statku kosmicznego wciąż się utrzymuje. Nawet chińscy badacze w oryginalnym artykule bagatelizowali dziwny kąt, przyznając, że nadal może to być pewnego rodzaju rzemiosło:

Tak więc, ponieważ Oumuamua prześlizguje się przez Układ Słoneczny, w niektórych miejscach powinna być naprawdę jasna – aw innych prawie niewidoczna. A podczas „Oumuamua ona zrobiła Robi się jaśniej i ciemniej niż u nas podczas swojej dziwnej podróży, nie było jasne Wystarczającopowiedział Shangfei. „Gdyby to był żagiel optyczny, kontrast jasności powinien być znacznie większy”.

Ale Loeb powiedział, że innym wyjaśnieniem względnej ciemności Oumuamua jest kształt możliwego żagla. Chińscy naukowcy stawiają hipotezę, że gdyby Oumuamua był lekkim żaglowcem, miałby płaski żagiel. Płaski żagiel odbija więcej światła w najjaśniejszym momencie niż, powiedzmy, żagiel wklęsły.

Żagiel „nie musi być płaski” – wyjaśnił Loeb. Zaznaczył, że współpracuje z Breakthrough Initiative, naukowym startupem założonym przez rosyjsko-izraelskiego miliardera Jurija Borisowicza w formie parasola w ramach projektu statku kosmicznego Starshot.

Kontrowersje wokół możliwego kształtu żagla mogą być dyskusyjne. „Oumuamua może być statkiem kosmicznym „w innych formach” — przyznał Shangvi. Innymi słowy, może w ogóle nie mieć żagla, a zamiast tego może polegać na innym typie układu napędowego.

Nie sądziłem, że inni naukowcy będą musieli nalegać, aby ich koledzy używali więcej wyobraźni, ale myślę, że tak. Mówię tylko, że może to nie jest statek kosmiczny, ale czy nie byłoby fajniej, gdyby tak było? Bądźcie realistami, ludzie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *