Pojawiają się problemy branżowe! Najnowsze dane z Niemiec to kolejny fatalny sygnał dla gospodarki według FXMAG Hiszpania

FXMAG Wielka Brytania – Wstępne odczyty nastrojów w europejskim przemyśle znowu nie są optymistyczne: majowe indeksy PMI dla przemysłu w Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii spadły do ​​najniższych poziomów od trzech lat, czyli od czasu pandemii. Szczególnie źle wypadły dane z niemieckiego przemysłu, co w kontekście fatalnych kwietniowych danych o produkcji przemysłowej w Polsce jest negatywnym sygnałem również dla naszej narodowej gospodarki.

  • Szacunkowe odczyty wskaźników PMI dla gospodarek europejskich wskazują na pogorszenie koniunktury w branży
  • Najgorszy odczyt niemieckiego PMI dla przemysłu za maj: okazał się znacznie niższy od oczekiwań i jednocześnie najgorszy od czasu pandemii
  • Niższe od oczekiwań okazały się również PMI dla przemysłu dla strefy euro i Wielkiej Brytanii
  • Z drugiej strony dobre nastroje utrzymywały się w sektorze usług: wyższe od oczekiwań odczyty zanotowano w Niemczech i strefie euro
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

h2 Niemiecki przemysł w tarapatach / godz. 2 We wtorek zostały opublikowane wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług dla głównych gospodarek europejskich za maj. Skoncentrowano się na danych z niemieckiego sektora przemysłowego, które okazały się znacznie niższe od oczekiwań rynkowych: wstępny odczyt niemieckiego PMI dla przemysłu wyniósł zaledwie 42,9 pkt, wobec oczekiwań analityków na poziomie 45 pkt. To także najgorszy wynik Indeksu Menedżerów Logistyki Przemysłu Niemieckiego od maja 2020 r., czyli od czasów pandemicznych lockdownów, wstrzymania pracy w wielu fabrykach i bezprecedensowej niepewności co do otoczenia makroekonomicznego w nadchodzących miesiącach.

Wstępny odczyt PMI dla przemysłu za maj wpisuje się w trend spadkowy w niemieckim sektorze przemysłowym, który trwa w zasadzie od drugiej połowy 2021 roku. Dla porównania, w kwietniu niemiecki PMI dla przemysłu wyniósł 44,5 pkt, podczas gdy rok temu temu, w maju 2022 r., indeks zaufania niemieckiego przemysłu osiągnął 54,8 pkt.

Po raz kolejny znacznie lepsze okazały się dane dla sektora usług: wstępny odczyt niemieckiego PMI dla usług wyniósł 57,8. Był znacznie wyższy od oczekiwań i wyniósł 55,5 pkt. To najlepszy wynik od sierpnia 2021 r., podczas gdy indeks zaufania niemieckiego sektora usług rośnie nieprzerwanie od października ubiegłego roku.

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy śledzą światowe rynki finansowe dzięki Investing.com.

Odpocząć sobie

Odczyt niemieckiego PMI dla przemysłu, który był znacznie niższy od oczekiwań, nie miał negatywnego wpływu na nastroje na niemieckich giełdach: DAX40, który osiągnął wczoraj historyczne maksimum (powyżej 16 330 pkt), stracił zaledwie 0,25%. na wtorkowej sesji.

Niepokojącym sygnałem dla polskiej gospodarki jest też znacznie słabszy od oczekiwań odczyt Indeksu Kondycji Przemysłowej u naszych zachodnich sąsiadów. Przede wszystkim dlatego, że Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, a sytuacja ekonomiczna przemysłu największej gospodarki Unii Europejskiej wpływa również na nasz krajowy sektor produkcyjny. W kwietniu PMI dla polskiego przemysłu okazał się znacznie słabszy od oczekiwań: wyniósł 46,6 wobec oczekiwanych 47,9. Odczyt PMI dla polskiego przemysłu za maj zostanie opublikowany w czwartek, 1 czerwca. W tym kontekście warto przypomnieć wczorajszy fatalny odczyt produkcji przemysłowej za kwiecień: według danych GUS aktywność w polskim przemyśle spadła w ubiegłym miesiącu aż o 6,4 proc. w porównaniu z kwietniem 2022 r. To miara spadków . Niespotykane od czasów epidemii.

h2 Strefa euro również poniżej prognozy / godzina 2 We wtorek otrzymaliśmy również wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług dla strefy euro oraz Wielkiej Brytanii.

W przypadku strefy euro rozczarowujący był również wstępny odczyt PMI dla przemysłu – wyniósł on 44,6 pkt, podczas gdy konsensus analityków zakładał wynik na poziomie 46,2 pkt. Podobnie jak w przypadku Niemiec, odczyt majowego PMI dla przemysłu strefy euro jest najgorszy od trzech lat, tj. od załamania pandemii w maju 2020 r. Dla porównania: w kwietniu PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 45,8 pkt.

Nieporównywalnie lepiej prezentują się nastroje menedżerów logistyki w sektorze usług: majowy wstępny odczyt PMI usług dla strefy euro wyniósł 55,9 pkt, pokonując oczekiwania na poziomie 55,5 pkt. W kwietniu indeks PMI dla usług wzrósł do 56,2 pkt.

Odczyty PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii również były słabsze od oczekiwań: wstępny wynik za maj wyniósł 46,9 wobec oczekiwań analityków na poziomie 47,9. To również złowieszczy znak dla przemysłu w Wielkiej Brytanii, choć warto przypomnieć ubiegłoroczny lipcowy odczyt, kiedy wstępny PMI dla przemysłu wynosił zaledwie 46, ostatecznie zrewidowany do 47,3. Jeśli jednak ostateczne dane za maj będą zbliżone do szacunków, to podobnie jak w przypadku Niemiec i strefy euro będzie to najsłabszy odczyt PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii od trzech lat.

W przypadku brytyjskiego indeksu PMI dla usług, wstępny odczyt za maj wyniósł 55,1 wobec oczekiwań analityków na poziomie 55,5. W kwietniu indeks PMI dla usług wzrósł do 55,9 pkt.

We wtorek o 15:45 poznamy też szacunkowe odczyty PMI dla przemysłu i usług w USA: oczekiwany PMI dla przemysłu to 50 pkt, a dla usług 52,6 pkt.

h2 Dla przypomnienia: jak interpretujemy odczyty PMI? /h2 Ogólna zasada jest prosta: wynik jest zawsze podawany w punktach od 0 do 100. Odczyt 50 punktów to klasyczna granica między zwyżkową a spadkową sytuacją gospodarczą: więcej niż 50 punktów. Średnia ogólna poprawa i ekspansja, mniej niż 50 punktów. aktywność i regres. Odczyty PMI publikowane są co miesiąc, a podany wynik zawsze odnosi się do poprzedniego miesiąca.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *