Polska dostarczy Ukrainie 4 myśliwce MiG-29, jako pierwszy członek NATO, który tego dokonał

Polska dostarczy Ukrainie cztery radzieckie myśliwce MiG-29 „w ciągu kilku najbliższych dni” – powiedział w czwartek prezydent RP Andrzej Duda.

„Po pierwsze, dostarczymy w najbliższych dniach (…) cztery w pełni sprawne samoloty na Ukrainę” – powiedział Duda.

„Są inne urządzenia, które są obecnie w trakcie konserwacji i prawdopodobnie będą dostarczane sukcesywnie” – dodał polski prezydent na konferencji prasowej ze swoim czeskim odpowiednikiem Peterem Pavelem.

Duda zaznaczył, że Polska ma około 15 myśliwców MiG, które odziedziczyła w latach 90. po Siłach Zbrojnych Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD).

Prezydent RP dodał: „Te MiG-y są nadal na uzbrojeniu Sił Powietrznych RP. To ostatnie lata eksploatacji tych urządzeń, z których większość nadal jest sprawna”.

MiG-y, które mają trafić na Ukrainę, zostaną zastąpione niedawno pozyskanymi przez Polskę południowokoreańskimi FA-50, a później amerykańskimi F-35.

Biały Dom powiedział, że decyzja Polski, by jako pierwszy kraj wysłać myśliwce MiG-29 na Ukrainę „nie zmienia” decyzji Stanów Zjednoczonych o niewysyłaniu myśliwców do Kijowa.

„To nie zmienia naszej analizy w odniesieniu do F-16” – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, odnosząc się do amerykańskiego myśliwca.

Powiedział, że polska akcja „nie wpływa ani nie zmienia”, zauważając, że prezydent Joe Biden publicznie sprzeciwił się dostawie myśliwców na Ukrainę.

Ukraina wielokrotnie prosiła swoich zachodnich sojuszników o wysłanie nowoczesnych myśliwców-bombowców, mając nadzieję na pozyskanie amerykańskich F-16.

W odpowiedzi na oświadczenie Polski rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat powiedział: „MiG-y nie rozwiążą problemów, potrzebujemy F-16. Ale MiG-y pomogą zwiększyć nasze możliwości”.

– Szerszy sojusz –

Rosja nie odpowiedziała jeszcze na polską deklarację, ale Kreml kilkakrotnie powtarzał, że dostawy broni z Zachodu do Kijowa tylko przedłużą konflikt i „cierpienia” ludności cywilnej, nie zmieniając rosyjskich „celów militarnych” na Ukrainie.

„Można powiedzieć, że wysyłamy MiG-y na Ukrainę” – powiedział Duda.

Dodał, że MiG-29 to „urządzenia, z których ukraińscy piloci mogą dziś korzystać bez dodatkowego szkolenia”.

W czwartek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył, że Polska chce przekazać Ukrainie MiG-29 „w ramach szerszej koalicji państw”.

Odpowiadając na pytanie o inne kraje, które należą do tej koalicji, odpowiedział, że jest to Słowacja, ale „oczywiście jesteśmy otwarci na innych uczestników. Na pewno chcemy, aby nasza działalność była prowadzona w ramach sojuszu”.

W ubiegłym roku sąsiad Polski, Słowacja, zgłosił gotowość do rozmów o wysłaniu MiG-29, nie podejmując w tej sprawie decyzji.

Oświadczenie polskiego prezydenta następuje po tym, jak jego minister obrony ogłosił, że polski wywiad rozbił rosyjską siatkę szpiegowską.

bur-mmp / amj / mm / ial / np. / mb

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *