Polska idealna burza

Polska idealna burza

Najgorsza giełda na świecie nie jest w odległym kraju w Azji, na Bliskim Wschodzie czy w Afryce, ale raczej w samej Unii Europejskiej. Polska po fatalnym sierpniu zasłużyła na miano najgorszego rynku świata. Jego główny indeks, WIG 20, spadł w tym roku już o 35,96%, aw samym minionym miesiącu spadł o 11%. W obliczu kryzysu gazowego i zamknięcia gazociągu Nord Stream eksperci uważają, że ostatni okres roku przyniesie polską gospodarkę i rynki jeszcze większe bolączki, wręcz wskazują, że z dużym prawdopodobieństwem połowa jego produkcji będzie w tym roku utracić wartość.

Kryzys, jaki przeżywa polska gospodarka i jej akcje, wynika z szeregu problemów, które pojawiły się po wojnie na Ukrainie, jak gdyby była to wielka burza. Z jednej strony najbardziej reprezentowany sektor, Spółki energetyczne tracą zyski W środku nieustannej walki o energię. Kraj słowiański jest drugim po Niemczech co do wielkości krajem w Europie uzależnionym od rosyjskiego gazu i na początku roku 55% jego zapotrzebowania na gaz pochodziło z kraju pod przewodnictwem Putina. W efekcie największa spółka elektroenergetyczna w kraju, PGE, straciła w sierpniu 30%.

Drugi ważny sektor w kraju, sektor bankowy, znajduje się w bardzo skomplikowanej sytuacji po przyjęciu przez rząd rozwiązania, które wzbudziło duże kontrowersje wśród ekspertów, ale zostało powszechnie przyjęte przez wyborców. W tym roku prezydent kraju przedstawił zestaw propozycji dot Nieoczekiwane zyski banków podatkowych Ze względu na rosnące stopy procentowe, w tym powszechne odroczenie spłaty kredytu hipotecznego, co zdaniem banków takich jak Commerzbank, ING, Santander czy BNB może oznaczać dla polskich podmiotów utratę 50% zysków.

Oprócz pesymizmu w tych dwóch głównych sektorach polskiego indeksu, ogólna tendencja w gospodarce poważnie pogarsza nastroje inwestorów. Polska była w sierpniu Inflacja 16,1% Po nagłym przyspieszeniu, aż do tego miesiąca wydawało się, że ustabilizowało się na poziomie około 15,5%.

Podczas gdy ceny w dalszym ciągu rosną, recesja w kraju wydaje się nieunikniona, a popyt ze strony krajów Unii Europejskiej (zwłaszcza Niemiec), jej głównych klientów, maleje z powodu uderzenia gospodarczego, jakiego doznali konsumenci na kontynencie. Ta krytyczna sytuacja skłoniła rząd kraju do podniesienia tonu i zażądania tego od Niemiec Ich nagroda wynosi 1,3 miliarda euro O zniszczeniach wyrządzonych przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Jarosław Kaczyński, szef partii rządzącej krajem, powiedział w ubiegły czwartek: „Wiele krajów otrzymało od Niemiec reparacje, ale Polska nie… Niemcy nigdy nie zapłacili za swoje zbrodnie przeciwko Polsce”.

Międzynarodowi inwestorzy (większość ich akcji) obawiają się, że rząd rozpocznie konfrontację z Europą lub podejmie populistyczne decyzje, które będą miały negatywny wpływ na rynek ze względu na… Zbliża się czas wyborów Sam rok jest szczególnie złożony ze względu na sytuację gospodarczą, w jakiej znajduje się kraj.

Wszystkie te czynniki doprowadziły do ​​stopy zysku każdej z dwudziestu spółek Najniższy poziom od 1994 r Gdy minęło zaledwie sześć lat od upadku reżimu komunistycznego panującego w Warszawie. W wypowiedziach dla Bloomberga Rafał Janczyk, zarządzający funduszem w TFI Allianz Polska SA, wyjaśnił, że „zagraniczni inwestorzy są zaniepokojeni statusem Polski jako państwa granicznego na Ukrainie oraz interwencjami państwa w największych spółkach notowanych na giełdzie”. Polskim funduszom brakuje Do przychodów od klientów, których zamiast tego przyciągają wysokie stopy procentowe.”

Z tych powodów giełda w Warszawie pod koniec wojny była najgorsza na świecie. Czas pokaże, czy Jak oczekują eksperci, Zima bez rosyjskiego gazu potwierdzi koszmar, jaki stoi przed polskimi inwestorami, w przeciwnym razie kryzys nie będzie tak głęboki, jak oczekiwano. W każdym razie kolejne kroki Putina wyznaczą kurs rynków na całym świecie.
You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *