Polska.- Lagarde (Europejski Bank Centralny) przypomina o ochronie, jaką przepisy Unii Europejskiej zapewniają Prezesowi Polskiego Banku Centralnego – Gospodarka

Polska.- Lagarde (Europejski Bank Centralny) przypomina o ochronie, jaką przepisy Unii Europejskiej zapewniają Prezesowi Polskiego Banku Centralnego – Gospodarka

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde przypomniała prezesowi Narodowego Banku Polskiego Adamowi Głabińskiemu, że ustawodawstwo UE zapewnia ochronę niezależności prezesów krajowych banków centralnych w obliczu potencjalnych sytuacji proceduralnych.

W piśmie Francuzka zwraca uwagę, że statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, gwarantujący niezależność prezesów krajowych banków centralnych, zapewnia ochronę na wypadek, gdyby Sejm, polski parlament, przyjął później uchwałę o postawieniu go w stan oskarżenia, ponieważ uchwała ta doprowadziłaby do automatycznego zawieszenia go na stanowisku gubernatora.

Prezes EBC, absolwentka prawa, w swojej odpowiedzi sugeruje, że Głabiński w obliczu takiej decyzji mógłby skierować ją do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o ocenę jej legalności.

Lider Polskiego Forum Obywatelskiego, były polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na czele koalicji, która 13 grudnia przejmie polski rząd, jasno dał do zrozumienia, że ​​planuje sprowadzić Głabińskiego przed oblicze Polski . sądu państwowego, który wymusiłby jego zawieszenie w pełnieniu funkcji prezesa Banku Centralnego Europy Środkowej na czas rozpatrywania jego sprawy przez sąd.

Jak podaje „Financial Times”, Tusk wielokrotnie nawoływał do dymisji Głabińskiego, wieloletniego osobistego przyjaciela Jarosława Kaczyńskiego, którego rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość przegrała w tym roku wybory z trójpartyjną koalicją pod przewodnictwem byłej Rady Europejskiej. Prezydent oskarża prezesa banku centralnego o współpracę z PiS, m.in. poprzez znaczne obniżki stóp procentowych na krótko przed październikowym głosowaniem.

Tym samym, choć Polska nie należy do strefy euro, Polski Instytut Emisyjny potwierdził, że zwrócił się do Europejskiego Banku Centralnego, który sprawuje nadzór nad europejskim systemem banków centralnych, stwierdzając, że usunięcie Głabińskiego podważyłoby niezależność Polski . Odpowiedzialny za politykę pieniężną w całej Europie.

Marta Keitli, pierwszy zastępca prezesa Polskiego Banku Centralnego, powiedziała w wywiadzie dla „Financial Times”: „Jesteśmy w kontakcie z Europejskim Bankiem Centralnym i obecnie omawiamy z nim kwestię zawieszenia”, dodała, że ​​„atak na. .. [la] niezależność [del Banco Nacional de Polonia] Mogłoby to stworzyć precedens i osłabić EBC jako całość.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *