Polska organizuje pilne spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w sprawie bezpieczeństwa w Rosji

Kraków (Polska) 26 kwietnia (EFE). W poniedziałek w Polsce odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (V4), na którym omówiono „rosyjskie akty sabotażu w Czechach, eskalację militarną Rosji na Ukrainie i sytuację na Białorusi”.

Wiceminister spraw zagranicznych Simon Sinkowski Phil Sik zapowiedział na portalach społecznościowych, że wirtualne spotkanie dotyczyć będzie także współpracy V4 (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) w zakresie „wzmacniania bezpieczeństwa w regionie”.

Wysoki rangą przedstawiciel Polski dodał, że Polska zwołała spotkanie nadzwyczajne, ponieważ to kraj obecnie przewodniczy w V4 i stara się udzielić „właściwej odpowiedzi” na niedawne wypędzenie polskich dyplomatów przez Rosję.

Na spotkaniu, które odbędzie się w południe za pośrednictwem wideo-linku, zostanie omówiona „sytuacja wynikająca z eskalacji militarnej Federacji Rosyjskiej w ostatnich tygodniach oraz ostatnie wydarzenia w stosunkach czesko-rosyjskich”, a także wyraz „solidarność i poparcie dla podjętych działań. przez Republikę Czeską ”- powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller.

Mueller dodał, że Eduard Heiger, który 1 kwietnia objął stanowisko premiera Słowacji, po raz pierwszy weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.

Według rzecznika, V4 zamierza wspierać „wyrazy solidarności wyrażone już przez NATO, szefów pięciu z siedmiu grup politycznych w Parlamencie Europejskim oraz Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej ds. Europejskich i Polityki Bezpieczeństwa. Josep Borrell ”.

„17 kwietnia czeskie władze ogłosiły wydalenie z kraju 18 pracowników ambasady rosyjskiej w Pradze, których zidentyfikowano jako funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu” – dodała w oświadczeniu.

Jak wyjaśnił, decyzja dotyczy „udziału oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego w bombardowaniu składów amunicji w (czeskim) kompleksie Verbatis w 2014 roku”, w wyniku którego zginęły dwie osoby.

W ostatnich tygodniach Rosja wydaliła 20 czeskich dyplomatów, pięciu Polaków i trzech Słowaków, a kraje te zareagowały podobnymi środkami.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Rosja zgromadziła swoje siły we wschodniej Ukrainie, gdzie od lipca 2020 r. Obowiązuje zawieszenie broni i pomimo twierdzeń Moskwy, że są to ćwiczenia wojskowe, według rządu Ukrainy wkrótce będzie 120 tys. Żołnierzy. tam. Rosjanie są gotowi do walki. EFE

mag / jam / msr

K: POL: Polityka, Zagraniczna

| P: POL: en-ES: 11002000: Polityka: Sprawy zagraniczne |

| P: POL |

26/04/12/12/21

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *