Polska zwraca się do Unii Europejskiej o 2,2 miliarda euro na pomoc w przyjęciu ukraińskich uchodźców

Polska zwraca się do Unii Europejskiej o 2,2 miliarda euro na pomoc w przyjęciu ukraińskich uchodźców

Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Popozzi powiedział, że Polska zwróciła się do Unii Europejskiej o 2,2 miliarda euro na pokrycie kosztów schronienia i opieki dla uchodźców przybywających z Ukrainy w obliczu wojny rozpoczętej przez Rosję.

W rozmowie z polskim nadawcą publicznym TVP Info Bobozi podkreślił, że blok nie powinien opóźniać wnioskowanej pomocy.

Dodał, że uchodźcom nadano krajowe numery identyfikacyjne umożliwiające dostęp do krajowego systemu opieki zdrowotnej i edukacji, a także do rynku pracy. Powiedział, że do tej pory zapewniono je prawie 500 000 uchodźców, z czego 96% to kobiety i dzieci.

Według danych ONZ, w Polsce przebywa obecnie ponad 2,36 miliona ukraińskich uchodźców.

Oddzielnie premier Polski Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spotkali się w Warszawie, aby omówić możliwe kroki mające na celu zakończenie wojny.

Zobacz też: Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłasza, że ​​od początku wojny z Ukrainy uciekły cztery miliony ludzi

Rzecznik polskiego prezydenta Piotr Mueller zauważył na Twitterze, że wysocy urzędnicy rozmawiali o zaostrzeniu sankcji na Rosję i międzynarodowym wsparciu dla przyszłej odbudowy Ukrainy.

„Podejmujemy dalsze działania w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Europy” – powiedział Mueller.

Kuleba bardziej niż jakikolwiek inny kraj podziękował Polakom za gościnę swoich obywateli w czasie konfliktu.

Wojna między Rosją a Ukrainą rozpoczęła się 24 lutego. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły między innymi surowe sankcje finansowe na Moskwę, a kilka międzynarodowych firm w związku z konfliktem zawiesiło działalność w Rosji.

Według danych ONZ, które ostrzegają, że rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa, na Ukrainie zginęło co najmniej 1189 cywilów, a 1901 zostało rannych.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ponad cztery miliony Ukraińców uciekło z kraju z powodu konfliktu, a kolejne miliony stały się wewnętrznie przesiedlone.

*Aisha Sandoval Alagona przyczyniła się do powstania tej notatki.

Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości dostarczanych abonentom systemu AA News Broadcast System (HAS), w formie podsumowania.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *