Polskie siły lądowe otrzymały pierwszy zestaw artylerii rakietowej HOMAR-K

Polskie siły lądowe otrzymały pierwszy zestaw artylerii rakietowej HOMAR-K

W połowie tego miesiąca dostarczono pierwszą wyrzutnię HOMAR-K Dla polskich wojsk lądowych system artylerii rakietowej został zintegrowany z polskimi zakładami przemysłu obronnego. Jak podała 27 listopada Agencja Uzbrojenia MON, dostawa odbyła się na terenie Nowej Dęby.

Wczoraj, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszak powiedział, że pierwsza wyrzutnia HOMAR-K została już zintegrowana z podwoziem JELCZ i systemem automatycznego kierowania ogniem TOPAZ (ZZKO) na obiektach polskiej Huty Stalowa Wola. W efekcie cały system został przydzielony do 18 Pułku Artylerii, który szkolił się w Nowej Dębie, położonej w południowo-wschodniej Polsce.

Zgodnie z ustaleniami, do końca 2023 roku polskie wojska lądowe mają otrzymać 18 wyrzutni rakiet HOMAR-K, co stanowi pierwszą partię liczącą łącznie 218 sztuk. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w listopadzie ubiegłego roku polski rząd i południowokoreańska firma Hanwha Defence Company podpisały porozumienie administracyjne w sprawie nabycia zestawów artylerii rakietowej HOMAR-K. Jak wynika z oficjalnego komunikatu Sił Zbrojnych RP, wartość ww. kontraktu wynosi 3,55 mld dolarów, a jego głównym celem jest wspomniana dostawa 218 zestawów artylerii rakietowej HOMAR-K.

Kontrakt obejmuje także pakiety szkoleniowe i logistyczne, amunicję oraz wsparcie techniczne ze strony producenta. W szczególności, „Pakiet szkoleń obejmuje szkolenie personelu technicznego w Korei i Polsce, natomiast pakiet logistyczny obejmuje sprzęt diagnostyczny i części zamienne. Wykonawca zapewni także wsparcie serwisowe od momentu przybycia pierwszych wyrzutni do Polski.

Sposób uzgadniania umów wykonawczych związany jest z realizacją całości projektu, która jest podzielona na etapy i opiera się na kompleksowym i różnorodnym transferze planowanej technologii oraz utworzeniu potencjału przemysłowego na terenie Polski. terytorium. W tym sensie, idąc za polskimi siłami zbrojnymi, „Pozwoli to na optymalne zarządzanie całym projektem, a w szczególności umożliwi Siłom Zbrojnym RP już w pierwszej fazie szybkie osiągnięcie potrzebnych im zdolności operacyjnych poprzez zapewnienie nowoczesnego sprzętu wojskowego”.

Należy wyjaśnić, że ten system artylerii rakietowej HOMAR-K oparty jest na LPołudniowokoreańskie wyrzutnie wielokrotne K-MLRS. Podobnie jest w stanie wystrzelić kilka rodzajów rakiet kierowanych i jest wyposażony w dwa zasobniki rakietowe. „Mogą mieć 2 rodzaje rakiet w zależności od użytej amunicji: 6 rakiet kierowanych 239 mm o zasięgu 80 km lub 1 600 mm rakiet taktycznych o zasięgu 290 km”.

Jak wspomnieliśmy, system ten jest obecnie dostosowywany do potrzeb Wojsk Lądowych RP. Uprawnienia uwzględniające środowisko międzynarodowe współczesności z możliwym pochodzeniem Czarne łabędzie i pojawiającymi się zagrożeniami, wyraźnie dążą do zwiększenia swoich zdolności bojowych.

Zdjęcie na okładce: kpr. Jarosław Kusz/18 Pułk Artylerii

Możesz być także zainteresowany: Marynarka Wojenna Armii Ludowo-Wyzwoleńczej rozpoczęła testy katapult elektromagnetycznych lotniskowca Fujian

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *