Prezes World Athletics: Jestem przeciwny „bojkotowi świata” Granmy

Bojkot dyplomatyczny promowany przez administrację Joe Bidena na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w lutym przyszłego roku w Chinach, spotkał się z silnymi przeciwnikami, w tym z poprzednim rekordzistą na 800 m i szefem World Athletics (WA), Anglikiem Sebastianem Coe.

W niedawnym wywiadzie z online Alberto Juantorina, były mistrz olimpijski na symulatorach torów 400 i 800 metrów z Montrealu 1976 r., zadeklarował w różnych hiszpańskich mediach: „Filozoficznie, a nawet dramatycznie, jestem przeciwny bojkotowi sportowemu i dyplomatycznemu. Kariera sportowców jest krótka i takie decyzje nie mogą jej zaszkodzić. Wspomina swój udział w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku iw Los Angeles 1984, który został poddany dwóm bojkotom.

Sprzeciwiając się propozycji rządu USA, która znalazła poparcie partnerów w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Polsce, prezydent Australii przekonywał, że „sam sport może być wehikułem dochodzenia praw i przedstawił m.in. sprawy Jessemu Owenowi w Berlinie w 1936 i afroamerykańskim sportowcom w Meksyku w 1968.

Tymczasem Chiny kontynuują przygotowania do targów, w których weźmie udział ponad 2900 sportowców, od 4 do 20 lutego, choć istnieją takie dyscypliny jak hokej na lodzie i łyżwiarstwo figurowe, które rozpoczną się na dwa dni przed otwarciem. Wystartuje w 15 dyscyplinach sportowych odpowiadających siedmiu dyscyplinom zimowym, które wywalczą 109 kompletów medali, o siedem setów więcej niż w Pyeongchang 2018.

Gry będą rozgrywane w bańce, aby nie dać marginesu COVID-19, ze ścisłym protokołem zdrowotnym. Kobiety będą największe w historii pod względem partycypacji według płci, gdyż udział kobiet wzrośnie z 41% w poprzedniej wersji do 45%.

Swój udział zapowiedziały już takie gwiazdy jak Amerykanka Michaela Smith, dwukrotna mistrzyni olimpijska i czterokrotna mistrzyni świata w slalomie oraz faworytka trzech mistrzostw w Pekinie. 24-letni Norweg Atola Holm zadebiutuje w szermierce olimpijskiej, zdobywając cztery złote medale na tegorocznym Pucharze Świata w indywidualnych konkurencjach na 20 km: start grupowy, sztafety i sztafeta mieszana.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *