Promieniowanie kosmiczne nie wpływa na plemniki myszy i mogą one mieć młode

Promieniowanie kosmiczne nie wpływa na plemniki myszy i mogą one mieć młode
Ta treść została opublikowana 11 czerwca 2021-18:41

Pisanie naukowe, 11 czerwca (EFE). Efekt promieniowania kosmicznego jest jednym z problemów przyszłych podróży kosmicznych. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zespół naukowców wysłał liofilizowane nasienie szczura na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a sześć lat później użył go do produkcji zdrowych „kosmicznych dzieci” na Ziemi.

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców i opublikowane przez Science Advances zauważa, że ​​promieniowanie kosmiczne nie wpłynęło na DNA plemników ani na płodność, a „wiele genetycznie normalnego potomstwa zostało uzyskanych bez zmniejszonego wskaźnika sukcesu w porównaniu z grupą kontrolną zachowaną na Ziemi”.

W obliczu przyszłych długotrwałych misji, na przykład na Marsa, promieniowanie kosmiczne może stać się poważnym problemem zdrowotnym, więc zespół kierowany przez Yamanshi University chciał dowiedzieć się, czy i czy powoduje ono uszkodzenie DNA plemników. Mutacje skumulowane wpłynęły na następne pokolenie.

Na koniec autorzy napisali, że zamierza zbadać jedno z najważniejszych pytań dotyczących przyszłej eksploracji kosmosu: czy ssaki, w tym ludzie, mogą rozmnażać się w kosmosie, czy na innych planetach.

Aby przeprowadzić badanie, liofilizowane próbki nasienia od dwunastu myszy zabrano na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ponieważ nie ma zamrażarek, które pozwoliłyby na długoterminowe badania żywych komórek.

Poprzednie eksperymenty rentgenowskie na Ziemi wskazują, że plemniki szczurów mogą być przechowywane na stacji kosmicznej przez ponad 200 lat bez uszkodzeń, ale te testy nie mogą symulować promieniowania kosmicznego.

Część próbek została zwrócona na Ziemię po dziewięciu miesiącach, aby upewnić się, że eksperyment działa, a reszta została na platformie, ponieważ miała 2 lata i 9 miesięcy lub 5 lat i 10 miesięcy.

Po tym czasie naukowcy wykorzystali plastikowe detektory szlaków jądrowych i dozymetrię termoluminescencyjną, aby sprawdzić, ile promieniowania pochłonęły próbki, i przeprowadzili testy, aby ocenić uszkodzenia DNA jąder plemników i stwierdzili, że dłuższe przebywanie na platformie kosmicznej nie zaszkodziło.

Następnym krokiem na Ziemi było ponowne nawodnienie nasienia, wstrzyknięcie go do nowych komórek jajnika i przekazanie go samicom myszy.

Urodzone myszy były zdrowe, a sekwencjonowanie RNA wykazało, że nie było różnic w ekspresji genów między tymi kosmicznymi młodymi a kontrolami urodzonymi z plemników zachowanych na Ziemi, ani nie było żadnych różnic dla następnego pokolenia. EFE

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *