„Przyszłość planety zależy od tego, jak doświadczamy życia w mieście”.

Santiago Jimenez (Madryt, 1993) jest architektem i biznesmenem. Naucz się gry na perkusji w oranżerii i graj na perkusji w grupie. Fascynuje go design i architektura Inteligentne miasta. Otrzymał kilka międzynarodowych nagród – m.in. stypendium Talentum – za swój projekt lite, z podwójnym I. Dwóch partnerów i ten sam ideał: zmniejsz swój ślad węglowy.

Mówisz, że twoje CV zawiera trasy podróży, dlaczego?

Uczyłem się w szkole dla zakonnic, aw liceum musiałem codziennie przyjeżdżać do Madrytu. Potem spędziłem dziesiątą część mojego wpisu na Politechnice (UPM), więc zacząłem w Alcalá.

Moim pomysłem była zmiana, ale już nie mogę. Tam poznałem moją dziewczynę – dziesięć lat później wzięliśmy ślub – więc zawsze jeździłem daleko, z dużą ilością transportu publicznego.Santiago Jimenez (Cel 11): „Musimy motywować ludzi do bardziej zrównoważonego rozwoju w ich domach i miastach”

Sokół Kiki

I masz czas do namysłu.

Tak, wymyślać i robić rzeczy [sonríe].

Jesteś teraz w Walencji na akceleratorze biznesu, ale Madryt to Twoje miasto.

Uwielbiam Madryt, na poziomie kulturowym jest bardzo gościnny, a wszyscy ludzie czują się stąd. Ale dasz mi powód do stresu, tłoku lub pośpiechu. W Kopenhadze ludzie jeżdżą na rowerach, dużo pracują i są bardzo wydajni, ale są dużo przyjaźniejsi.

Madryt i Walencja są bardziej podobne, jaki jest najbardziej skrajny kontrast, z jakim się spotkałeś?

Zdobywanie nagród zaprowadziło mnie do Nowego Jorku, Bostonu, Doliny Krzemowej, San Francisco i Massachusetts Institute of Technology (MIT). Z drugiej strony chciałbym wspomnieć o rodzinnym mieście mojej żony, w Polsce, gdzie jest tylko kilka domów w naturalnym otoczeniu. Tam pamiętam, że rano chodziłem na ryby, jadłem pstrągi, a po południu pracowałem.

Ludzie powinni być motywowani do zrównoważonego rozwoju w swoich domach i miastach

Czy uważasz się za cyfrowego nomadę?

Tak, w 2021 roku mamy możliwość pracy z dowolnego miejsca.

Dlaczego studiowanie architektury to dobry trening?

Myślę, że to bardzo kompletne szkolenie w zakresie nauk ścisłych i humanistycznych. Bardzo się denerwuję, ponieważ byłam młoda, bardzo aktywna i dopracowana. Zawsze byłam bardziej zorientowana na dziedzinę matematyki, ale kocham kulturę.

Kim są twoi ulubieni architekci?

Mies van der Rohe, Raphael Moneo i Norman Foster. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na Bjarke Ingels, którego stronę preferuję jako wizjonerkę lub innowatora. Engels jest twórcą logo tak, więcej Obecnie buduje kampus Google w Dolinie Krzemowej.

Czy Twój projekt Liight powstał, gdy studiowałeś na uniwersytecie?

Tak, lite Dorastałem, kiedy studiowałem wyścigi. Było to związane ze światem innowacji, przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju, ponieważ wcześniej stworzyliśmy projekt licencjacki, aby szkolić innych studentów w projektowaniu cyfrowym i 3D.

Dzięki naszemu zainteresowaniu zrównoważonym rozwojem, dzięki projektowi infografiki, mogliśmy pojechać do Paryża, aby opracować plany na negatywny dom Samowystarczalność dzięki panelom słonecznym, zielonej ścianie, klimatyzacji itp.

Jak zacząłeś pracę z Liightem?

zgłosiłem się do hackathon Jakiej firmy szukałeś? Załoga pracy, ale kiedy poprosili o list motywacyjny, zgodzili się na moją sugestię i nasz pomysł zwyciężył. Naszym wyzwaniem było uświadomienie ludziom, jaki ślad węglowy wytwarzamy na co dzień.

Pierwszy pomysł jest ściśle związany z konsumpcją, którą mamy w domu. Pierwsze miesiące pozostały w szufladzie do czasu, gdy mój kolega, dyrektor ds. technologii (CTO) w początek. Teraz jesteśmy partnerami założycielami, rozwinęliśmy pomysł, a projekt nabrał mocniejszej formy.

Moje myśli pochodzą z myśli, które mam podczas podróży komunikacją miejską

Jaka jest więc misja Liight?

Misją jest motywowanie ludzi do bardziej zrównoważonego życia na co dzień, ale nie tylko w domach, ale także w miastach. W przyszłości będziemy mieć czujniki w domach, ale w międzyczasie na ulicach, gdy wszyscy nosimy telefon komórkowy, będziemy mogli przekazywać dane w czasie rzeczywistym.

W zależności od tras, którymi pokonują ludzie i ich nawyków dojazdowych, można ustawić punkty recyklingu, dzięki czemu można: Trackerloo z systemami Inteligentne miasto. sMoże wskazywać, gdzie np. dana osoba może jeździć motocyklem elektrycznym lub skuterem.

Teraz masz dwa rodzaje biznesu: społecznościowy i korporacyjny.

Tak, ostatnio postanowiliśmy poszukać bardziej skalowalnego modelu i wtedy wyszła linia duża firma. Pracujemy on-line komunikacja społeczna, skoncentrowany na użytkownikach miasta.

Współpracujemy z różnymi zrównoważonymi markami, aby móc obejść i nagrodzić te dobre działania za pośrednictwem aplikacji. ludzie trakeński Aktywności, zmniejszony ślad CO₂ jest liczony i zdobyte punkty, które można wymienić.

Jak więc współpracujesz z firmami?

Model duża firma Polega na wprowadzeniu tej samej technologii do dużych korporacji, aby mogły ją udostępnić swoim pracownikom. Obecnie współpracujemy z Estrella Galicia, Acciona i Capital Energy.

Prowadzimy też rozmowy z bardzo dużymi firmami, które rutynowo mobilizują ludzi, którzy podróżują z domu do biur czy na uczelnie – czyli do małych miasteczek.

A jak możesz pomóc im być bardziej zrównoważonymi w tych firmach?

Z Liight pomagamy im nie tylko w panelu nawigacyjnym, ale w samym biurze. Dbamy o szczegóły, takie jak używanie butelek do napełniania dowolnego recyklingu PrzekąskaUnikaj wrażeń, zmniejszaj swój ślad węglowy w transporcie, jedź tylko na spotkania, które są naprawdę niezbędne…

Czy na podstawie swojego doświadczenia powiedziałbyś, że jest to trudne do zrobienia?

Przedsiębiorczość jest złożona. Jest bardzo piękna i inspirująca, ale jest bardzo trudna, ponieważ wymaga dużo pracy.

W 2050 r. ponad 80% ludności będzie mieszkać w miastach, a 80% surowców będzie w nich produkowanych

Jakieś rady lub coś, czego się nauczyłeś?

Idź krok po kroku, nie zaniedbując części zdrowia, wypoczynku, sportu czy spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. To było dla nas pouczające doświadczenie.

Jesteśmy teraz dziewięcioosobowym zespołem i pracujemy z dużymi klientami. Jesteśmy bardzo podekscytowani i dumni z przebytej trasy. Cała nauka się opłaca.

W celu 11 (Zrównoważone miasta i społeczności) mówimy o bezpiecznych, odpornych i zrównoważonych miastach, co myślisz o tym celu?

Myślę, że wszystkie cele, które obrała ONZ, są bardzo ważne, ale ten bardziej konkretnie. Dzięki naszym szkoleniom i zainteresowaniom jesteśmy tym, na co możemy wywierać największy wpływ.

Do 2050 roku ponad 80% ludności będzie mieszkać w miastach. I nie tylko to, ale zgodnie z zasadą 80-20, ponad 80% zasobów zostanie wyprodukowanych, zarówno pod względem zużycia, jak i emisji.

Sposób, w jaki doświadczamy codziennego życia w miastach, jest kluczem do przyszłości planety i społeczeństwa.

Santiago Jimenez, architekt i biznesmen.

Sokół Kiki

Na zdjęciu, które otwiera ten wywiad, Santiago Jimenez trzyma plakat odpowiadający celowi 11 (Zrównoważone miasta i społeczności). Nie może uniknąć zdefiniowania siebie, nie odwołując się do czterech miast, które charakteryzowały jego dotychczasowe życie: Mostoles, Alghero, Kopenhagi i Walencji.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *