Partnerzy rządu, SUMAR i Socjalistyczna Partia Robotnicza, W środę doszło do ich pierwszej sprzeczki w związku z reformą zasiłków dla bezrobotnych. Drugi Zastępca Szefa Władzy Wykonawczej, Minister Pracy i Gospodarki Społecznej, Yolanda Diaz, odpowiedział w środę Ministerstwu Gospodarki pod przewodnictwem Pierwszej Wiceprezes i Minister Gospodarki Nadii Calviño, że reforma zasiłków dla bezrobotnych należy „do kompetencji Ministerstwa Pracy i Gospodarki Społecznej”, a zatem do kompetencji Komisji Drugi wiceprezes. . W Brukseli Calviño negocjuje zmiany mające na celu pomoc bezrobotnym, m.in. zaostrzenie warunków jej pobierania.
Nieporozumienia pomiędzy obydwoma resortami spowodowały opóźnienie w zatwierdzeniu uzgodnionego z nimi nowego regulaminu Unia Europejska Należało to wdrożyć do końca 2022 r., aby uzyskać czwartą transzę funduszy europejskich, która w związku z niezatwierdzeniem tej reformy nadal nie została zatwierdzona. Gospodarka postuluje rozszerzenie wsparcia dla bezrobotnych, a pracownicy postulują rozszerzenie kręgu beneficjentów „pomocy”. Uważa, że bezrobotnych nie należy „stygmatyzować”.
Źródła Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Biznesu wskazały, że ich ministerstwo jest „w porozumieniu” z Partią Pracy w zakresie elementów reformy poziomu pomocy, którą chce wdrożyć Yolanda Díaz, Należą do nich te związane z pogodą świadczenia z zatrudnieniem, zapewnieniem ubezpieczenia osobom poniżej 45. roku życia, które nie mają obowiązków rodzinnych oraz stworzeniem szeregu usług i ścieżek szkoleniowych. Oraz umowy o pracę odpowiednie do profilu i sytuacji osobistej każdego bezrobotnego.
„Ostatecznie chcemy i podzielamy to, że cały system ma wspierać działanie” – zauważają te same źródła. Economia wskazuje również, że na poziomie technicznym wymiana dokumentów odbywa się w rządzie „Uzyskanie najlepszej możliwej reformy, spójnej z reformą rynku pracy i osiągnięcie pełnego zatrudnienia w tej legislaturze”..
Diaz wyraził „całkowite odrzucenie” poniedziałkowych wypowiedzi Ministra Stanu ds. GospodarkiGonzalo García Andrés, który zauważył, że reforma zasiłków dla bezrobotnych będzie miała na celu, oprócz zachęcania do reintegracji osób je otrzymujących, „wzmocnienie” zaangażowania w aktywność polegającą na poszukiwaniu i przyjmowaniu pracy.
OECD podaje, że Hiszpania jest jednym z krajów, w którym bezrobotnym poszukującym pracy stawiane są najniższe wymagania, obok Chile, Polski, Grecji i Turcji. Chociaż beneficjent ma obowiązek zobowiązać się do poszukiwania pracy, zdaniem organizacji nie ma wystarczających kontroli. Proponowane przez rząd zmiany mają na celu wzmocnienie kontroli sprawowanej nad bezrobotnymi w przypadku odrzucenia ofert pracy. Według Garcíi Andresa pomysł rządu na tę reformę jest taki „Ukierunkowanie całego systemu świadczeń dla bezrobotnych na reintegrację pracowników na rynku pracy”, biorąc pod uwagę „deficyt” danych wykryty przez obie Publiczne Służby Zatrudnienia (SEPE) Reprezentował Bank Hiszpanii w „wielu sektorach”, zarówno w sektorach z wysoko wykwalifikowanymi pracownikami, jak iw sektorach o niższych kwalifikacjach.
„Nie będziemy dokonywać cięć”
Administracja Yolandy Díaz niechętnie wdraża reformy polegające na zaostrzeniu warunków pobierania świadczeń. „DoGwarantuję pracownikom naszego kraju, że jako wiceprezydent nie będziemy propagować żadnych obniżek zasiłków dla bezrobotnych.. Wręcz przeciwnie, proponowana przez nas reforma legislacyjna dotyczy dostępu do praw, rozszerzenia podmiotowości zasiłków dla bezrobotnych” – bronił Díaz w oświadczeniach Europejskiej Agencji Informacyjnej.
Drugi wiceprzewodniczący zauważył, że beneficjenci zasiłku dla bezrobotnych otrzymują 480 euro miesięcznie i że zamiarem Partii Pracy jest „Poprawa jakości usług” i „eliminacja biurokratycznych aspektów pogarszających sytuację”Jakby miesiąc czekania. Podobnie, jak stwierdzono w umowie inwestycyjnej pomiędzy PSOE a Somarem, Díaz chce, aby wsparcie było zgodne z funkcjonalnością. Diaz bronił tego, mówiąc: „Często właśnie ze względu na krótkie kariery nie można było pogodzić obu rzeczywistości, bo tak właśnie teraz zrobimy”.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”