Rosja niespodziewanie odcina dostawy ropy do Polski Gospodarka krajowa i międzynarodowa

Rosja niespodziewanie odcina dostawy ropy do Polski  Gospodarka krajowa i międzynarodowa
Ciężarówka wyjeżdża z rafinerii Orlenu w Płocku.Agencja Gett (SOPA Images/LightRocket za pośrednictwem Gett)

Największy polski koncern naftowy PKN Orlen wstrzymał w sobotę odbiór importowanej ropy północną nitką ropociągu Przyjaźń – wyjaśnił prezes spółki Daniel Obajtek. Dyrektor powiedział, że Moskwa bez ostrzeżenia odcięła dopływ ropy naftowej, co nastąpiło zaledwie dzień po pierwszej polskiej dostawie czołgów Leopard zmierzającej na Ukrainę.

„Pracujemy nad zapewnieniem dostaw. Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski, na co byliśmy już przygotowani. Tylko 10% importowanej ropy pochodzi z Rosji i będziemy ją zastępować sprowadzaniem z innego miejsca” – napisał Obajtik na Twitterze.

Jak podaje Reuters, polska spółka potwierdziła także, że jest w stanie utrzymać swoje rafinerie w oparciu o ropę importowaną drogą morską i że ograniczenie dostaw nie będzie miało wpływu na jej zdolność do dostarczania Polakom benzyny i oleju napędowego. Portfolio dostawców firmy poza Rosją obejmuje firmy z Afryki Zachodniej, Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Meksyku.

Chociaż UE zastosowała weto w sprawie importu rosyjskiej ropy naftowej, uczyniła to jedynie w odniesieniu do importu sprowadzanego drogą morską, pozostawiając poza zakazem importy przybywające rurociągami ze względu na duże uzależnienie od tego rodzaju importu z krajów europejskich Before . Bez wychodzenia w morze jak to ma miejsce na Węgrzech. Należy jednak zaznaczyć, że 90% rosyjskiej ropy importowanej do Europy dociera drogą morską.

Import ropy naftowej z offshore dociera do Polski poprzez kompleks Naftoport, zlokalizowany w Gdańsku, na północy kraju, z widokiem na Morze Bałtyckie. Wspomniana agencja informacyjna podaje, że stacja ta może odbierać 36 mln ton ropy rocznie. Odpowiada to ponad 273 milionom baryłek w ciągu jednego roku. Według danych firmy Knoema, zajmującej się technologią przetwarzania danych, w grudniu Polska zużywała około 770 000 baryłek dziennie, co przy pełnej wydajności instalacji niemal gwarantowało dostawy wyłącznie importowanej ropy naftowej.

„Biorąc pod uwagę możliwości, jakie posiada Naftoport oraz fakt, że mamy już inne możliwości importu przez niego paliw, klienci nie odczują żadnego wpływu, a Orlin był na to przygotowany” – powiedział Mateusz Berger, Minister Stanu ds. Infrastruktury Energetycznej. Oświadczenia dla Reutersa.

Śledź wszystkie informacje Pięć dni W Facebook, Świergot I LinkedInlub w Nasz biuletyn Program pięciodniowy

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *