Rosja planuje wysłać nowy statek na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby „uratować” swoich kosmonautów

Rosja planuje wysłać nowy statek na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby „uratować” swoich kosmonautów

Źródła poinformowały rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos, że rosyjska agencja kosmiczna rozważa plan „ratunkowy”, polegający na wysłaniu pustego statku kosmicznego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w celu powrotu trzech astronautów na Ziemię przed terminem. Taka sytuacja ma miejsce po tym, jak kapsuła Sojuz, w której załoga planowała powrót, miała wyciek czynnika chłodniczego podczas zadokowania na orbicie.

Przedstawiciele Roskosmosu i NASA potwierdzili na konferencji prasowej, że nadal badają, w jaki sposób został przebity przewód chłodnicy zewnętrznej kapsuły, tak jak dwóch rosyjskich kosmonautów przygotowywało się do rutynowego spaceru kosmicznego.

zeszły tydzień, Siergiej KrikalowSzef rosyjskich programów kosmicznych załogowych powiedział, że wyciek mógł być spowodowany uderzeniem rakiety mikrometr. Jednak nadal rozważane są inne opcje, takie jak awaria sprzętu lub efekt małej części kosmiczne śmieci.

Bezpośredni wybuch cząstek

Wyciek z 14 grudnia spowodował, że kontrolerzy misji w Moskwie odwołali spacer kosmiczny, ponieważ przekaz na żywo z NASA pokazał coś, co wyglądało na falę przypominających śnieg cząstek kłębiących się z tyłu statku kosmicznego Sojuz. Wyciek trwał godzinami i spuścił płyn chłodzący z chłodnicy używanej do regulacji temperatury w przedziale załogi statku kosmicznego. NASA potwierdziła, że ​​nikt z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie był zagrożony wyciekiem.

astronauci Siergiej Prokopiew s Dmitrij Petlinktórzy byli wówczas gotowi do spaceru kosmicznego, polecieli na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie uszkodzonej już kapsuły Sojuz MS-22 wraz z amerykańskim astronautą Franek Rubio we wrześniu.

Pierwotnie mieli lecieć do domu tym samym statkiem kosmicznym w marcu, ale Krikalev i kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, Joela MontalbanoPowiedzieli, że Roskosmos zwróci ich na Ziemię dwa do trzech tygodni wcześniej, jeśli rosyjscy urzędnicy kosmiczni zdecydują się wystrzelić pustą kapsułę, aby odzyskać załogę.

Czterech kolejnych członków załogi ISS, dwóch kolejnych z NASA, trzeci rosyjski astronauta i japoński astronauta, udali się na ISS w październiku na pokładzie Crew Dragon, statku kosmicznego, z którym NASA zleciła wysłanie swoich astronautów na stację kosmiczną. Na razie oni też są jeszcze w samolocie, a ich kapsuła jest zaparkowana na stacji.

Temperatura na statku pozostaje stabilna

Wyciek zmienił procedury na kilka następnych tygodni dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: wszystkie przyszłe spacery kosmiczne w Roscosmos zostały zawieszone, ponieważ urzędnicy w Moskwie skupili się na przeciekającym MS-22, łodzi ratunkowej przeznaczonej dla ich trzech członków załogi jeśli cokolwiek. Błąd na pokładzie stacji kosmicznej. NASA potwierdziła, że ​​amerykańscy astronauci Rubio i Josh Casada przeprowadzili w czwartek siedmiogodzinny spacer kosmiczny bez wydarzeń, aby zainstalować nowy panel słoneczny na zewnątrz stacji.

Krikalow powiedział dziennikarzom, że jeśli MS-22 zostanie uznany za niebezpieczny do transportu członków załogi na Ziemię, kolejna kapsuła Sojuz bez załogi zostanie wysłana pojazdem operacyjnym na pokład stacji, aby móc uratować załogę. Nie było wzmianki, że można wysłać rezerwową załogę Smoka, aby ją odzyskać.

Ustalenie przyczyny ucieczki może wpłynąć na decyzje o najlepszym sposobie powrotu członków załogi. Wysłanie nienaprawionego Sojuza z załogą na pokładzie wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ uszkodzony układ chłodzenia odgrywa istotną rolę w zapobieganiu przegrzaniu obszaru załogi kapsuły. W tej chwili jest wentylowany dzięki otwartemu włazowi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA powiedziała, że ​​temperatury kapsuły nadal „mieszczą się w akceptowalnych granicach”, a ostatnie testy silników kapsuły przebiegły bezproblemowo. Ale Krikalow dodał, że temperatura gwałtownie wzrośnie, jeśli wspomniany otwór wentylacyjny zostanie zamknięty.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *