Rząd rozszerza Social Electricity Association dla rodzin najbardziej narażonych po nowym rekordzie energii elektrycznej | Gospodarka

Wieża elektroenergetyczna z miastem Bilbao w tle na zdjęciu z pliku.EFE

Rząd przesuwa kartę po historycznym zapisie niezliczonych wydarzeń. Kilka godzin po tym, jak cena energii elektrycznej wzrosła w środę do 291,73 euro za megawatogodzinę, Minister Transformacji Energetycznej Teresa Ribera ogłosiła, że ​​władze wykonawcze pracują nad nowym pakietem finansowym, który ma zmniejszyć wpływ podwyżki na gospodarstwa domowe. MŚP w przyszłym roku. Według źródeł zaznajomionych z procedurami, część planu zakłada zwiększenie dopłaty do rachunku za prąd z premii socjalnej za energię elektryczną otrzymywaną przez osoby bezbronne do 75%, narzędzie to zostało wzmocnione już pod koniec października – kiedy spadło z 40% do 70% – na co teraz przeznaczy więcej swoich zasobów. A także w celu zwiększenia społecznej nagrody termicznej, która pomaga tym, którzy mają poważne trudności z opłaceniem kosztów ogrzewania. Ponadto źródła z Ministerstwa Skarbu potwierdziły EL PAÍS, że pracują nad przedłużeniem obniżek podatków zatwierdzonych w ostatnich miesiącach, aby złagodzić rachunki dla wszystkich gospodarstw domowych.

Oprócz zacieśniania więzi społecznych, najwyraźniejszym kierunkiem działania wydaje się być podatek od towarów i usług, który we wrześniu przesunął się z 21% do 10%, aw przyszłym roku może utrzymać się na poziomie 10%, a nawet spaść do 4%. – Biorąc pod uwagę, że koszty rachunków za energię elektryczną o stałej wartości – obniżone o 96% w drugiej części 2021 r. – wskazują na średnią obniżkę o blisko 30% na cały następny rok, Zgodnie z propozycją opublikowaną w miniony piątek dla ekologicznej transformacji. Rząd, tak, wyklucza zatwierdzenie czeku rodzinnego, takiego jak ten z Francji.

Równolegle do wzrostu ilości energii elektrycznej na hiszpańskim rynku hurtowym, główny czynnik napędzający gaz ziemny przekroczył we wtorek najwyższą wartość w Europie: ponad 120 euro za megawatogodzinę. Prawa do emisji dwutlenku węgla (CO₂), drugi najważniejszy czynnik brutalnego wzrostu cen energii elektrycznej, również tolerują limit: 80 euro za tonę. A po kilku dniach generowania wielkich wiatrów dzięki przejściu burzy wstążkaWiatr znowu zwolnił, jeszcze bardziej podnosząc rachunek. Gdyby jeszcze rok temu turbiny wiatrowe wytwarzały 24% zużywanej energii elektrycznej, Dziś ledwie pokrywają 8%.. Rezultat: obecne wartości światła są sześciokrotnie wyższe niż rok temu, kiedy wynosiły około 50 euro za megawatogodzinę, według danych z Iberyjski Operator Rynku Energii (OMIE).

Najdroższy okres przypada na środę między ósmą a dziewiątą po południu, kiedy konsumpcja wzrośnie, a cena wzrośnie do 319 euro za megawatogodzinę. Z drugiej strony światło spadnie – całkiem sporo – do 262 euro między czwartą a piątą rano, co jest również najwyższym dziennym minimum od czasu, gdy istnieją rekordy. Fakt, że przedział pomiędzy maksimum a minimum jest tak mały oznacza, że ​​zachęta dla użytkowników zorganizowanego rynku do dostosowania swoich wzorców konsumpcji do kosztu godzinowego jest bardzo mała. Innymi słowy: oszczędności na uruchomieniu pralki lub zmywarki o świcie, a nie rano czy po południu są mniejsze niż kiedykolwiek.

Poznaj dogłębnie wszystkie aspekty monety.

Uczestniczyć

Wartości rynku hurtowego mają bezpośredni wpływ na 40% gospodarstw domowych i MŚP z umowami na rynku regulowanym lub PVPC. W październiku i listopadzie klienci ci musieli już ponieść najwyższe rachunki, ponieważ istnieją rekordy: według danych zebranych przez organizację konsumencką Facua w zeszłym miesiącu przeciętny użytkownik zapłacił 115 euro, w porównaniu z 70 rok temu. Wręcz przeciwnie, 60% gospodarstw domowych i firm, które wybierają wolny rynek i negocjują swoje warunki bezpośrednio i indywidualnie z przedsiębiorstwami energetycznymi, odnotowuje wzrost w miarę wygaśnięcia ich kontraktów. Nowe warunki – z wyjątkiem wyjątkowych przypadków – będą gorsze, odzwierciedlając nową dynamikę wzrostu cen.

Po kilku miesiącach intensywnego stresu, tych, które minęły od lata, ta sekwencja czynników – gaz ziemny i dwutlenek węgla przez chmury i słabe wiatry – zachęca nas do refleksji nad szczególnie gorącym końcem roku na hiszpańskim rynku energii elektrycznej: grudzień jest na drodze do przekroczenia miesiąca Październik jest najdroższym miesiącem od czasu dostępnych danych. Kontrakty terminowe przewidują średnio 250 euro za megawatogodzinę w pierwszym kwartale 2022 r. i 160 w drugim.

kontynentalny kryzys energetyczny

Wzrost energii elektrycznej stratosferycznej na rynku hurtowym nie jest sprawą czysto hiszpańską: jest to raczej powszechny trend w całej Europie. We Francji, kraju, w którym energia jądrowa była w przeszłości głównym czynnikiem stabilności cen, MWh osiągnie w środę 346 euro; w Niemczech 295; w Belgii 293; a w Holandii 276. Nawet w Polsce, która jest silnie uzależniona od węgla – który pomimo tego, że rośnie równolegle z gazem w ostatnich miesiącach, jest nadal tanim źródłem energii – prąd będzie kosztował 226 euro za megawat -godzina.

Komisja Europejska aktywnie i pasywnie odmówiła zmiany obecnego systemu cen krańcowych, ponieważ to technologia, która dostarcza ostatnie megawatogodziny na rynek energii elektrycznej, wyznacza nagrodę za resztę. W przypadku gazu ziemnego, który w ciągu roku czterokrotnie zwiększa swoją cenę, Bruksela zrobiła krok i finalizuje nowy system wspólnych zamówień w celu obniżenia rachunku. Jednak plany te nie będą miały wpływu na krótką metę, ponieważ niepewność geopolityczna związana z otwartym konfliktem między Rosją a Ukrainą i niepewną przyszłością Nord Stream 2, nowego gazociągu, który powinien zacząć dostarczać rosyjski gaz do Europy Środkowej, powinna się rozpocząć. za kilka tygodni.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *