Rzeźba w kości wskazuje, że neandertalczycy potrafili myśleć symbolicznie

Rzeźba w kości wskazuje, że neandertalczycy potrafili myśleć symbolicznie

Rzeźba kości neandertalczyków.

Rzeźba kości neandertalczyków.
obrazek: W Minkusie / NLD

Wzory celowo wyrzeźbione na kości należącej do olbrzymiego jelenia są kolejnym dowodem na to, że neandertalczycy posiadali zdolność myślenia symbolicznego.

Neandertalczycy ozdabiali się pióra, jaskiniowe malowidła, twórz biżuterię z orle obcasy, więc nie dziwi fakt, że neandertalczycy wyrzeźbili również wzory na kościach. Odkryj tę 55 000-letnią rzeźbę z kości, taką jak Opisz to W Nature Ecology & Evolution kolejne dowody na ewolucję zachowań neandertalczyków.

„Dowody na motywy artystyczne mogą wskazywać na produkcję lub modyfikację obiektów z powodów symbolicznych wykraczających poza zwykłą funkcję, dodając nowy wymiar złożonym zdolnościom poznawczym neandertalczyków” – wyjaśniła Silvia Bello, archeolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, w powiązany raport.

Odnaleziony na stanowisku archeologicznym Einhornhöhle w górach Harz w północnych Niemczech, napis składa się z linii sześciu napisów tworzących pięć ułożonych w stos szewronów. „Równoległe i regularnie rozmieszczone inskrypcje mają podobne wymiary i najprawdopodobniej są tworzone w sposób znormalizowany, sugerujący celowe działanie” – wynika z badania przeprowadzonego przez archeologa Dirka Liedera z Państwowej Administracji Dziedzictwa Kulturowego Dolnej Saksonii w Hanowerze w Niemczech.

Szare obrazy wykonane z pozostałości skanów CT.  Na kości znaleziono łącznie 10 rycin, z których sześć (podświetlonych na czerwono) zostało użytych do stworzenia wzoru w jodełkę.

Szare obrazy wykonane z pozostałości skanów CT. Na kości znaleziono łącznie 10 rycin, z których sześć (podświetlonych na czerwono) zostało użytych do stworzenia wzoru w jodełkę.
obrazek: Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD)

Datowanie radiowęglowe umieszcza kość palca stopy o długości 2,2 cala w środkowym paleolicie, na krótko przed przybyciem rozsądny człowiek dla regionu. Analiza mikroskopowa skamieniałości wskazuje, że była gotowana przed kopaniem, co według badań prawdopodobnie miało na celu zmiękczenie kości przed rzeźbieniem. Oznaczenia nie przypominają typowych wycinanek kojarzonych z ubojem, a element dekoracyjny „nie ma praktycznego zastosowania” – napisali badacze. Rzeźba prawdopodobnie miała ważne znaczenie symboliczne, biorąc pod uwagę rzadkość występowania gigantycznego jelenia na północ od Alp w tym okresie. Jednak dokładne znaczenie wzorców jest domysłem.

Nie jest pewne, czy rzeźbieniem kości zajmowali się neandertalczycy. dziedziczny Przewodnik Zapowiedział na początku tego roku przybycie anatomicznie współczesnego człowieka do Europy Środkowej około 45 000 lat temu, co nastąpiło po rzeźbieniu o około 6 000 lat. Ta pozorna przerwa czasowa sugeruje, że artefakt należał do neandertalczyka, ale nie jest całkowicie nierozsądne sugerować, że rozsądny człowiek Wyprodukował, a może wpłynął na powstanie tego dzieła sztuki.

„Nie możemy wykluczyć podobnej wczesnej wymiany wiedzy między współczesnymi ludźmi a neandertalczykami, która mogła mieć wpływ na produkcję artefaktów Einhornhall” – powiedział Bello, który nie był zaangażowany w nowe badania. Ta możliwość, że neandertalczycy nauczyli się tej umiejętności od współczesnych ludzi, nie zmniejsza ich zdolności poznawczych.

„Wręcz przeciwnie, umiejętność uczenia się, integrowania innowacji ze swoją kulturą i dostosowywania się do nowych technologii i abstrakcyjnych pojęć powinna być uznana za element złożoności behawioralnej” – napisał Bellow. „W tym kontekście kość wydobyta z Einhornhöhle przybliża zachowanie neandertalczyków do zachowań współczesnych السلوك rozsądny człowiek. „

Oczywiście możliwe jest również, że autorzy nowego badania mieli całkowitą rację – że neandertalczycy rzeczywiście byli odpowiedzialni za rzeźbienie kości, a współcześni ludzie nie mieli z tym nic wspólnego. Oprócz wspomnianego wyżej wkładu w kulturę, neandertalczycy angażowali się w wiele innych złożonych zachowań, takich jak: Opieka nad niepełnosprawnymi bliskimiA pochować swoich zmarłych, A dbać o zęby. Tak więc neandertalskie wzory wyryte na kościach nie są naciągane.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *