Silny wzrost handlu między Wietnamem a Unią Europejską | Ekonomia

Silny wzrost handlu między Wietnamem a Unią EuropejskąObraz poglądowy (źródło: Nahan Dan)

Hanoi (VNA) – El wymiana handlowa Gazeta Nhan Dan (People) podała, że ​​stosunki między Wietnamem a Unią Europejską wzrosły 12-krotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad, z 4,1 miliarda dolarów w 2000 roku do prawie 50 miliardów dolarów w zeszłym roku.

Według statystyk opublikowanych przez wietnamskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu, w tym okresie eksport Wietnamu do Unii Europejskiej wzrósł 13-krotnie, z 2,8 mld do 35,1 mld dolarów. Blok jest obecnie piątym co do wielkości partnerem handlowym stanu Indochiny i drugim co do wielkości rynkiem (po Stanach Zjednoczonych).

W 2020 roku kraj azjatycki nadal wykazywał nadwyżkę handlową w wysokości 29,307 miliarda dolarów z dwudziestoma siedmioma.

Wśród członków Unii Europejskiej głównymi odbiorcami wietnamskich produktów są Holandia, Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Belgia, Hiszpania, Polska i Szwecja.

Głównymi towarami eksportowanymi do Wietnamu w ubiegłym roku do Unii Europejskiej były telefony i akcesoria (za 8,55 miliarda dolarów, 16,6 procent mniej niż w 2019 roku), komputery, produkty elektroniczne i części zamienne (o wartości 5,8 miliarda dolarów, wzrost o 32,4 miliona dolarów). procent); Obuwie (3,8 mld USD, spadek o 13,7%), tekstylia i odzież (3,1 mld USD, spadek o 11,7%), maszyny i sprzęt, narzędzia i części zamienne (2800 mln USD, 25% więcej); Kawa (982,7 mln dol., 9,4 proc. Mniej) i owoce morza (914,5 mln dol., 5,5 proc. Mniej).

Tymczasem sprzedaż UE do Wietnamu osiągnęła w zeszłym roku 14,64 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 4,27 procent rok do roku.

Indochiny to 17. partner handlowy bloku europejskiego.

Oczekuje się, że umowa o wolnym handlu między Wietnamem a Unia Europejska (EVFTA), od 1 sierpnia 2020 r., Wzmocni dynamikę biznesową dzięki zobowiązaniom do anulowania i obniżenia ceł importowych.

Dzięki EVFTADo 2035 roku eksport towarów z Wietnamu do Unii Europejskiej wzrośnie o 18%, co stanowi równowartość ośmiu miliardów euro.

Do tego czasu na rynku europejskim powinien nastąpić znaczący wzrost popytu na produkty rolne i wodne, a także na tekstylia, obuwie, drewno i ich pochodne, które są głównymi produktami eksportowymi. Wietnam./.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *