Słynny wzmacniacz SpaceX spada i rozpada się w oceanie

Słynny wzmacniacz SpaceX spada i rozpada się w oceanie

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 rozpadł się po ukończeniu swojej 19. misji i wywrócił się na dronie unoszącym się na Oceanie Atlantyckim z powodu silnego wiatru.

Rakieta SpaceX wystartowała w sobotę 23 grudnia ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral, wynosząc na orbitę 23 satelity Starlink. Po wylądowaniu na firmowym dronie rakieta, znana pod numerem seryjnym B1058, była transportowana na brzeg, kiedy wywróciła się pod wpływem silnego wiatru i fal. otwarty Wtorki na X (dawniej Twitter).

„Strata Boostera 1058 jest bardzo rozczarowująca i smutna” – powiedziała Kiko Dontchev, wiceprezes SpaceX ds. startu. książki Na X w reakcji na wiadomości. „Dopalacze Tippi powstają, gdy wystąpią pewne warunki lądowania, które skutkują nierównym obciążeniem nóg. Silny wiatr lub warunki na morzu powodują, że booster kołysze się i ślizga, co może skutkować gorszym obciążeniem nóg.

To niefortunny koniec ukochanej B1058, pierwszej rakiety wspomagającej Falcon 9, która przeniesie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 30 maja 2020 r. pierwszy stopień wzmacniacza wystrzelił astronautów NASA Douga Hurleya i Boba Behnkena na pokład statku kosmicznego Crew Dragon w ramach pierwszej załogowej misji SpaceX. To historyczne osiągnięcie oznacza także pierwszy lot załogowy w ramach programu Commercial Crew Programu NASA i pierwszy raz, kiedy astronauci wystartowali z ziemi amerykańskiej od zakończenia programu promu kosmicznego w 2011 roku.

Od tego czasu urządzenie wspomagające wyniosło na orbitę 860 satelitów w ramach rekordowych 19 misji. „Nowe dopalacze Falcon mają ulepszone nogi do lądowania z możliwością samopoziomowania i łagodzenia tego typu problemów” – napisał SpaceX na stronie internetowej X.

Firma nie będzie jednak utylizować uszkodzonych części popularnego wzmacniacza rakietowego. „Planujemy uratować silniki i przeprowadzić kontrole pozostałego sprzętu przez cały okres eksploatacji” – powiedział John Edwards, wiceprezes SpaceX ds. pojazdów nośnych Falcon. książki Na X. „To wzmocnienie nadal ma dużą wartość. Nie pozwolimy, żeby się zmarnowało.”

Chcesz dowiedzieć się więcej o kosmicznym projekcie Elona Muska? Sprawdź naszą pełną ofertę Gigantyczna rakieta Starship firmy SpaceX I Ogromna konstelacja satelitów internetowych SpaceX Starlink. Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X Niestandardowa zakładka dla Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *