SpaceX planuje pokonać NASA w wystrzeleniu największej rakiety w historii

SpaceX planuje pokonać NASA w wystrzeleniu największej rakiety w historii

Rakieta SpaceX Super Heavy testuje 11 z 33 silników – SpaceX za pośrednictwem Twittera

Rakieta księżycowa NASA Space Launch System (SLS) oficjalnie stała się najpotężniejszą rakietą, jaką kiedykolwiek wystrzelono, kiedy wystartowała we wczesnych godzinach porannych 16 listopada, uwalniając ogromny ciąg 4 milionów kg (8,8 miliona funtów). To wygodnie pokonało starego rekordzistę — Saturna 5 z ery Apollo, z ciągiem 3,4 miliona kilogramów (7,5 miliona funtów).

Ale SLS nie utrzyma tego tytułu długo. takie jak donosi space.comWcześniej w tym tygodniu SpaceX z powodzeniem przetestował 11 z 33 silników swojej rakiety Brobdingnagian Super Heavy, bestii maszyny, która po zapaleniu wszystkich silników wytworzy ponad 7,25 miliona kg (16 milionów funtów) ciągu, mniej więcej to jest dwa razy większy niż SLS. Mający 69 metrów (230 stóp) wysokości Super Heavy służy jako pierwszy stopień z 50-metrowym statkiem kosmicznym Starship. Cały stos, znany również jako statek kosmiczny, ma prawie 40 pięter – ponownie zręcznie przyćmiewając 32 piętra SLS.

Oczywiście, w przeciwieństwie do SLS, Starship jeszcze się nie wystrzelił, ale testy silnika są w przygotowaniu do pierwszego wystrzelenia rakiety bez załogi, które może nastąpić jeszcze w tym miesiącu – choć bardziej prawdopodobne jest, że nastąpi to w pierwszym kwartale 2023 roku. Kiedykolwiek to się stanie. Statek woduje, to nie może nadejść za wcześnie. NASA wybrała zamieszkany szczyt stosu statku kosmicznego jako lądownik dla misji Artemis 3, której celem jest powrót amerykańskich astronautów na powierzchnię Księżyca już w 2026 roku.

Tymczasem misja NASA Artemis 1 wokół Księżyca – która została przyspieszona dzięki SLS – przebiegała dokładnie zgodnie z planem. Jak ogłosiła agencja kosmiczna, ostatni krok tego planu miał miejsce wczoraj o 16:53 czasu wschodniego, kiedy statek kosmiczny znajdujący się obecnie na orbicie księżycowej uruchomił silnik na 1 minutę i 45 sekund, ustawiając go na kursie do ostatecznego wyłączenia. Leć nad Księżycem, zanim udasz się do domu na zaplanowany przelot 11 grudnia.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *