SpaceX rozpocznie jutro kolejną historyczną misję astronautów

SpaceX rozpocznie jutro kolejną historyczną misję astronautów
Ta misja, nazwana Crew-4, będzie oznaczać powrót do załogowych startów, które SpaceX przeprowadza we współpracy z NASA po tym, jak firma zakończyła swój pierwszy lot. Specjalna misja na stację kosmiczną Dla zamożnych klientów płacących w poniedziałki. Załoga-4 ma wystartować we wczesnych godzinach porannych w środę — a dokładnie o 3:52 czasu wschodniego — przed przybyciem na Międzynarodową Stację Kosmiczną około 20:00 ET tego samego dnia.

Na pokładzie Crew-4 znajdą się astronauci NASA Kjell Lindgren (który poprowadzi misję), Robert Haynes i Jessica Watkins oraz włoska astronauta Samantha Cristoforetti, która lata z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Mniej niż 40 godzin między zakończeniem całej misji specjalnej SpaceX, o nazwie AX-1Premiera Crew-4 jest dla firmy bezprecedensowa. Kathy Luders, liderka ludzkich lotów kosmicznych z NASA, powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej, że zespoły ds. bezpieczeństwa zdały sobie sprawę, że muszą postępować „krok po kroku”.

„Wtedy musisz odpocząć i przygotować się do lotu, a jednocześnie mieć oko na sprzęt i upewnić się, że podejmujesz właściwą decyzję” – powiedział Lueders.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Crew-4.

Co sprawia, że ​​ta podróż jest historyczna?

Watkins byłaby pierwszą czarną kobietą, która wypełniła taką misję.

Chociaż ponad tuzin czarnych Amerykanów – w tym cztery czarne kobiety – odbyło podróż w kosmos, odkąd Guion Bluford jako pierwszy to zrobił w 1983 roku, żadna czarna kobieta nie miała możliwości życia i pracy w kosmosie tak długo, jak stacja. Przestrzeń. Ponad 200 astronautów umożliwiło to od 2000 roku.

„To zdecydowanie ważny kamień milowy, jak sądzę, dla nas obu [space] „Myślę, że to naprawdę tylko hołd dla spuścizny czarnych astronautek, które były przede mną, a także dla ekscytującej przyszłości”, powiedział Watkins podczas konferencji prasowej w zeszłym miesiącu.

Ma długą historię w NASA, gdzie rozpoczęła swoją karierę jako stażystka, a wcześniej zajmowała stanowiska w NASA Ames Research Center w Mountain View w Kalifornii oraz w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, gdzie pracowała Ciekawość łazika Mars. Z wykształcenia geolog, badała powierzchnię Czerwonej Planety.
Współpracownicy Watkinsa odnoszą się do niej pseudonimem „”Co. ”

Kto jeszcze jest na tej misji?

Załoga tej misji jest jedną z pierwszych, w której jest tyle kobiet, co mężczyzn. Cristoforetti, która wcześniej podróżowała na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2014 roku, jest także jedyną kobietą w zespole astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ale Cristoforetti powiedział dziennikarzom w zeszłym miesiącu, że sytuacja „wkrótce się skończy”.

„Zdecydowanie spodziewamy się, że będziemy mieć kilka wspaniałych kobiet [ESA] współpracowników na koniec roku.

Cristoforetti, weteranka włoskich sił powietrznych, która zdobyła skrzydła pilota myśliwca, dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2009 roku.

Haynes to 22-letni weteran amerykańskich sił powietrznych, który po raz pierwszy uda się w kosmos od czasu, gdy został mianowany do zespołu astronautów NASA w 2017 roku.

Astronauci NASA Jessica Watkins, po lewej, jako Jill Lindgren, druga od lewej, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Samantha Cristoforetti, druga od prawej i astronauta NASA Robert Haines, po prawej, gdy opuszczają bazę startową i lądowanie NASA.  s Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego.

Lindgren, który poprowadzi tę misję, ma certyfikat medycyny ratunkowej i służy jako chirurg lotniczy na ziemi w Johnson Space Center NASA i wspiera inne misje astronautów. Lindgren urodził się na Tajwanie i większość dzieciństwa spędził w Anglii, zanim przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i uczęszczał do Akademii Sił Powietrznych USA.

Czterech astronautów spędziło miesiące razem trenując, a nawet poświęciło trochę czasu na wykonanie kilku połączeń pozalekcyjnych. Watkins zauważył, że wybrali się na spływ kajakowy we wschodnim Waszyngtonie „tylko po to, aby poznać się nawzajem i zrozumieć, jak wszyscy pracujemy… i co sprawia, że ​​każdy z nas pracuje, i myślę, że byłoby to naprawdę kluczowe”.

„Dogadujemy się naprawdę dobrze”, dodał Lindgren. „To przyjemność mieć tych gości w tym zespole”.

Jak dostają się w kosmos?

Załoga uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon, która będzie siódmą misją załogową od tego czasu. Wejście do służby w 2020 roku.

Chociaż SpaceX zaprojektował Crew Dragona do wielokrotnego użytku, a trzy kapsuły są już w użyciu, Crew-4 będzie latał na zupełnie nowym statku kosmicznym.

Astronauci otrzymują nazwę kapsuły, a ta grupa wybrała Crew Dragon „Freedom”.

The Crew Dragon został opracowany przez SpaceX na podstawie kontraktu o wartości 2,6 miliarda dolarów z NASA w ramach Commercial Crew Program. Ideą programu było przeniesienie NASA do roli klienta – pozwalając prywatnym firmom projektować, budować i testować nowe statki kosmiczne do obsługi astronautów NASA, jednocześnie dając firmie prawo własności do pojazdu.

Ponieważ SpaceX kontroluje pojazd, może sprzedawać fotele komu tylko zechce, stąd cała misja specjalna, którą firma właśnie zakończyła, oraz poprzednia misja turystyki kosmicznej we wrześniu ubiegłego roku.

NASA uznała program za ogromny sukces, a agencja kosmiczna przyjmuje tę samą metodę kontraktowania wielu pojazdów zaangażowanych w jej wysiłki na rzecz Eksploracja Księżyca.

Co zrobią w kosmosie?

Po przybyciu w środę wieczorem, załoga zostanie powitana przez grupę astronautów już na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej — w tym trzech astronautów NASA i jednego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej, którzy byli częścią misji SpaceX Crew-3 — oraz trzech rosyjskich kosmonautów.

Będzie pięciodniowy okres dostawy, podczas którego astronauci Crew-3 pomogą astronautom Crew-4 w osiedleniu się, zanim Crew-3 wróci do domu na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon.

Następnie astronauci Crew-4 będą pracować nad wszystkimi eksperymentami naukowymi i obsługą stacji kosmicznych na swojej liście zadań.

Według NASA „eksperymenty obejmą badania starzenia się układu odpornościowego, konkretne alternatywy dla materiałów organicznych oraz efekty sercowo-oddechowe podczas i po długotrwałej ekspozycji na mikrograwitację”. „To tylko niektóre z ponad 200 eksperymentów naukowych i demonstracji technologii, które zostaną przeprowadzone podczas ich misji”.

Crew-3 ma wrócić z kosmosu we wrześniu, wkrótce po tym, jak SpaceX wystartował z misją Crew-5.

Wkład Megan Marbles z CNN.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.