Spust, który powoduje samozniszczenie matki ośmiornicy

Spust, który powoduje samozniszczenie matki ośmiornicy

Większość gatunków ośmiornic żyje przez rok. Ale śmierć matek ośmiornic po porodzie była od dawna naukowym spektaklem.

Dokładnie, dlaczego matki ośmiornic dokonują samookaleczeń, które prowadzą do śmierci natychmiast po rozmnożeniu, pozostaje tajemnicą. Ale Badanie opublikowane w czwartek w czasopiśmie Current Biology Dwupunktowa ośmiornica kalifornijska służy jako model do wyjaśnienia fizjologii tego dziwnego zachowania.

Yan Wang, profesor nadzwyczajny psychologii i biologii na Uniwersytecie Waszyngtońskim i autor badania, wyjaśnił, że samica tego gatunku przechodzi trzy etapy rozrodu.

Po skojarzeniu matka wydaje jaja i obchodzi się z nimi ostrożnie. Weź każde jajko jedno po drugim i ostrożnie zwiąż je w długie nitki. Następnie instaluje je w ścianie swojego legowiska i tam pozostają, dmuchając wodą na jaja, aby były natlenione i silnie chronione przed drapieżnikami.

Ale potem przestała jeść. Zaczynasz spędzać dużo czasu z dala od jajek. Tracą koloryt i napięcie mięśniowe. Jej oczy były uszkodzone. Wiele matek zaczyna robić sobie krzywdę. Niektórzy pocierają kamyki dna morskiego, które ranią ich skórę; Inni używają przyssawek do tworzenia szkodników wzdłuż ciała. W niektórych przypadkach zjadają nawet własne ramiona.

Naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że zachowanie reprodukcyjne ośmiornicy, w tym śmierć, jest kontrolowane przez dwa gruczoły wzrokowe zwierzęcia, które działają jak przysadka mózgowa kręgowców, wydzielając hormony i inne produkty, które kontrolują różne procesy zachodzące w organizmie. (Gruczoły nazywane są „optycznymi” ze względu na ich umiejscowienie między oczami zwierzęcia. Nie mają one nic wspólnego z widzeniem.) Jeśli oba gruczoły zostaną usunięte chirurgicznie, samica porzuca potomstwo, ponownie zaczyna jeść, rośnie i ma długie życie.

Nowe badanie opisuje specyficzne szlaki chemiczne wytwarzane przez gruczoły wzrokowe, które rządzą tym zachowaniem reprodukcyjnym.

Odkryli, że jedna ścieżka generuje prenolinolon i progesteron, co nie jest zaskakujące, ponieważ substancje te są produkowane przez wiele innych zwierząt w celu wspomagania reprodukcji.

Kolejny produkt wytwarza prekursory kwasów żółciowych, które zwiększają wchłanianie tłuszczów z diety, a trzeci wytwarza 7-dehydrocholesterol, czyli 7-DHC. 7-DHC jest również generowany u wielu kręgowców. U ludzi pełni różne funkcje, w tym podstawową rolę w produkcji cholesterolu i witaminy D. Ale wysokie poziomy 7-DHC są toksyczne i zostały powiązane z zaburzeniami, takimi jak zespół Smitha-Lemli-Opitza, rzadka choroba genetyczna, która go charakteryzuje. Poważne problemy intelektualne, rozwojowe i behawioralne. W przypadku ośmiornic dr Wang i współpracownicy podejrzewają, że 7-DHC może być głównym czynnikiem wywołującym samookaleczenia prowadzące do śmierci.

„To eleganckie i innowacyjne badanie, które odpowiada na odwieczne pytanie o zaprogramowaną reprodukcję i śmiertelność większości ośmiornic” – powiedział Roger T. Hanlon, główny naukowiec w Marine Biological Laboratory w Woods Hole w stanie Massachusetts, który nie był zaangażowany w badania.

„Dla nas najbardziej ekscytujące było obserwowanie podobieństwa między ośmiornicami i innymi bezkręgowcami, a nawet ludźmi” – powiedział dr Wang. „To fascynujące widzieć to powszechne użycie tych samych cząsteczek u zwierząt, które są tak daleko od siebie” – dodała.

Molekuły mogą być takie same, ale śmierć, jak powiedziała, jest zupełnie inna. Ogólnie rzecz biorąc, śmierć człowieka postrzegamy jako niewydolność lub niewydolność układów lub funkcji narządów.

„Ale to nie dotyczy ośmiornicy” – powiedział dr Wang. „System ma to zrobić”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.