W Chile z sukcesem odbyło się pierwsze sympozjum na temat innowacji w dziedzinie obronności na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, zorganizowane przez Senacką Komisję Obrony, której przewodniczy ustawodawca Kenneth Pugh, który był jednym z prelegentów i był także odpowiedzialny za poprowadzenie konferencji zatytułowanej „Zagadnienie przemysłu stoczniowego”. W Chile i Wielkiej Brytanii.
Senator Kenneth Pugh, przewodniczący Komisji Obrony, wyjaśnił, że „celem jest ustabilizowanie koncepcji innowacji w dziedzinie obronności oraz rozwój technologii dwunarodowych do zastosowań cywilnych i wojskowych”, a także podkreślił, że „wszyscy korzystamy z Internet w domu. To amerykański projekt obronny, który pozwala nam dziś komunikować się, a my korzystamy z systemów GPS, Waze, które pomagają nam dotrzeć do celu, a także gotujemy w domu za pomocą kuchenki mikrofalowej. Co to oznacza? Badania stosowane, które pozwala na stworzenie prototypu i uzyskanie patentu oraz produktu, tego nam w Chile brakuje.
„Nasza propozycja z obronności, uwzględniając wyzwania związane z bezpieczeństwem i obronnością kraju, polega na zaproponowaniu narodowego ekosystemu dla uniwersytetów, dla małych i średnich przedsiębiorstw z bazą naukową i technologiczną, a także dla dużych gałęzi przemysłu, który może pomóc w rozwiązaniu tych problemów, ale do tego potrzebne jest nowe prawo” – dodał ustawodawca. Jest to ustawa o innowacjach obronnych.
W sympozjum wzięli udział Ambasador Wielkiej Brytanii Luisa de Sousa, parlamentarzyści z Komisji Obrony i regionu Biobio, gubernator tego regionu Rodrigo Díaz, podsekretarze sił zbrojnych, biznesmeni ze Związku Produkcji i Handlu oraz brygady sił zbrojnych siły. Uniwersytety, przedstawiciele sił zbrojnych, Ministerstwo Nauki, środowisko akademickie, a także ośrodki badawcze związane z obronnością; Odbyło się w siedzibie dawnej Konferencji Krajowej i jest pierwszym spotkaniem z cyklu pięciu konferencji, które odbędą się w okresie od listopada br. do marca 2024 r.
Podczas tej pierwszej sesji głos zabrali menadżer sektora morskiego Babcock International Shipyards, John Howe, wiceprezes wykonawczy CORFO, José Miguel Benavente i admirał Rodrigo Peñaranda z chilijskiej marynarki wojennej.
Wśród najważniejszych prezentacji w dziedzinie budownictwa morskiego oraz istnienia planu krajowego, który pozwala branży sektorowej w całym kraju zjednoczyć się w tym wyzwaniu, zarówno admirał Peñaranda, jak i dyrektor Babcock zgodzili się co do jego znaczenia dla gospodarki kraju jako wysokiego odsetka z tego, co zainwestuje, zostaje w pracownikach i skutkuje znaczną poprawą w aspektach edukacji, jakości produkcji, adaptacji niezbędnej dla przemysłu i korzyści przyczyniających się do wejścia do grona krajów rozwiniętych.
Jak wiadomo w sektorze obronnym, stocznie BABCOCK zostały wybrane przez brytyjską marynarkę wojenną do zaprojektowania i zbudowania fregat typu 31 i obecnie replikują ten model w krajach o podobnych cechach do Chile, takich jak Polska i Indonezja.
„Wierzymy, że przykład tego, co stocznia może przyczynić się do rozwoju kraju, jest istotny i że przykład tego, czego BABCOCK dokonał na świecie, można doskonale powielić w Chile, a jako firma jesteśmy w stanie wspierać narodowej marynarki wojennej” – powiedział Howie. Plan budowy w Chile.
Odnosząc się do tematów poruszanych w tej sprawie, José Miguel Benavente, wiceprezes wykonawczy CORFO, podkreślił, że obecnym wyzwaniem jest „uzgodnienie co do tego, co chcemy tutaj zrobić. Myślę, że jest tu także rola państwa, które po pierwsze pomaga ustrukturyzować problemy i wymagania, a po drugie „posiadać ramy instytucjonalne, które pozwolą zarówno instytucjom rozwijającym technologię, jak i nawet sektorowi prywatnemu, na uczestnictwo i wniesienie wkładu. Zapewnia im to spójność. Myślę, że to wyzwanie, ponieważ my nadal mam tego niewiele lub nie ma go wcale.”
Carolina Ginza, Podsekretarz w Ministerstwie Nauki, Technologii, Wiedzy i Innowacji, podkreśliła, że „na tym sympozjum bardzo wyraźnie pokazano, jaką rolę odgrywają badania, rozwój i innowacje w naszym kraju, a w specyficznej dziedzinie obronności mamy wiele Wyzwania Wcześniej, najpierw mieć jasną definicję strategiczną ze strony państwa, potem zaprosić sektor prywatny, który może inwestować w rozwój technologiczny i od tej strategicznej decyzji państwa, całe pole obronności jest bardzo ważne, szczególnie dzisiaj z całym rozwojem technologicznym w zakresie sztucznej inteligencji, w zakresie robotyki, w zakresie biotechnologii i wszelkich wyzwań w obszarze bezpieczeństwa.Cyber.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”