Start misji SpaceX i Axiom Ax-1: wideo na żywo i aktualizacje

The Crew Dragon capsule and Falcon 9 rocket of the Ax-1 Mission on the launch pad of the Kennedy Space Center in Florida on Thursday.

W 1984 r., za rządów Reagana, ustawa ustanawiająca NASA w celu wspierania prywatnej pozaziemskiej przedsiębiorczości została zmieniona: „Dobro publiczne Stanów Zjednoczonych wymaga, aby Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej starała się i wspierała, w największym możliwym stopniu, komercyjne wykorzystanie przestrzeni”.

W przypadku lotów kosmicznych z udziałem ludzi wczesne działania marketingowe osłabły. Plany prywatyzacji operacji promów kosmicznych NASA zostały wstrzymane po utracie Challengera w 1986 roku.

Zamiast tego to sowiecki program kosmiczny w latach schyłkowego komunizmu znacznie wyprzedził NASA w sprzedaży dostępu do kosmosu. W 1990 roku japoński reporter telewizyjny Toyohiro Akiyama poleciał rakietą Sojuz na sowiecką stację kosmiczną Mir. Koszt podróży pokrył jego pracodawca, Tokyo Broadcasting System.

W tym samym czasie grupa brytyjskich firm sponsorowała konkurs na wysłanie w kosmos pierwszego obywatela Wielkiej Brytanii. Zwycięzcą została chemika Helen Sharman. Odwiedziła Mir w 1991 roku. Pod koniec dekady, po rozpadzie Związku Radzieckiego, Rosja wydzierżawiła Mir firmie Mercorp, rosyjsko-amerykańskiej firmie.

Amerykanin Jeffrey Manber kierował MirCorp i wyobrażał sobie przekształcenie stacji kosmicznej w centrum turystyki i rozrywki. NBC zamówiła reality show, którego producentem byłby Mark Burnett, twórca filmów „Survivor” i „The Apprentice”.

„Jeśli chciałeś pracować z kapitalistami w kosmosie w latach 90., pracowałeś z Rosjanami. Jeśli chciałeś pracować z socjalistami, pracowałeś z NASA” – żartował Manber w wywiadzie z 2018 roku.

Marzenia Mercorp się nie spełniły, ponieważ NASA nalegała, aby Rosja latała wahadłowcem Mir i zamiast tego skupiła się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ku konsternacji urzędników NASA Rosja sprzedała loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dennis Tito, amerykański biznesmen, był pierwszym rosyjskim turystą, który gościł go na stacji w 2001 roku. Ale Rosja przestała zabierać prywatnych podróżnych w 2009 roku, kiedy NASA, w związku ze zbliżającą się datą wycofania promów kosmicznych, musiała kupić wolne miejsca na rosyjskich rakietach . Przybycie astronautów i ze stacji kosmicznej.

Ponieważ SpaceX jest teraz w stanie zapewnić transport amerykańskim astronautom, a NASA nie jest już płatnym klientem, Rosja wznowiła sprzedaż lotów na stację kosmiczną. Ostatnie loty odbyły się pod koniec 2021 r. Rosyjska reżyserka i aktorka kręcąca film I Japoński miliarder Yusaku Maezawai jego asystenta.

W ciągu ostatnich kilku lat NASA otworzyła się na ideę turystyki kosmicznej. Ma nadzieję, że prywatne firmy będą w stanie wystrzelić komercyjne bazy na orbitę, aby ostatecznie zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jim Bridenstine, administrator NASA podczas administracji TrumpaCzęsto mówiłem, że NASA jest jednym z wielu klientów i jak to drastycznie zmniejszyłoby koszty NASA.

Ale aby NASA była jednym klientem dla wielu, muszą istnieć inni klienci. W końcu inne zastosowania, takie jak badania farmaceutyczne lub produkcja w stanie zerowej grawitacji, mogą w końcu się opłacić.

Ale w tej chwili najbardziej obiecującym rynkiem są bogaci, którzy płacą za samodzielne odwiedzenie przestrzeni.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.