Teleskop Jamesa Webba ujawnia oszałamiający obraz Galaktyki Cartwell

NASA opublikowała we wtorek a Cudowny obraz galaktyki oddalonej o 500 milionów lat świetlnychGalaktyka Koła Wagonów, której pierścienie są widoczne z niespotykaną dotąd wyrazistością dzięki nowemu Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba.

Podobnie jak nasza Droga Mleczna, astronomowie uważają, że galaktyczny rydwan kołowy To była galaktyka spiralna. Ale wspaniałe wydarzenie nadało jej kształt: Zderza się z inną mniejszą galaktyką (Niewidoczne na zdjęciu).

Dwa pierścienie uformowane od środka zderzenia, podobne do zmarszczek w koncentrycznych kręgach spowodowanych przez wpadający do wody kamyk. To właśnie dało jej sugestywną nazwę.

Pierwszy pierścień pośrodku jest bardzo jasny, a drugi na zewnątrz rozszerza się 440 milionów lat temu. Gdy pierścień się rozszerza, zderza się z otaczającym gazem, powodując powstawanie gwiazd.

Więcej szczegółów

Galaktyka ta była już obserwowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, ale zauważono możliwości Jamesa Webba w podczerwieni Ujawnia nowe, wcześniej ukryte szczegółyco pozwala zobaczyć dużą ilość kurzu.

Obejmuje również złożony obraz, uzyskany z obserwacji dwóch instrumentów teleskopu naukowego Dwie kolejne małe galaktykia także wiele innych osób w tle.

Powiązane wiadomości

galaktyka koło pociągu W swoim oświadczeniu NASA stwierdziła, że ​​nadal znajduje się w stanie „przejściowym”. Chociaż Teleskop Jamesa Webba „zapewnia nam pogląd na jego obecny stan, daje nam również wyobrażenie o tym, co stało się z nim w przeszłości i jak będzie ewoluować w przyszłości”.

Teleskop Jamesa Webba o wartości 10 miliardów dolarów został wystrzelony w kosmos około siedem miesięcy temu i Znajduje się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.