Teleskop Webba uchwycił upiorne światło wewnątrz gromady

Teleskop Webba uchwycił upiorne światło wewnątrz gromady

w gromady galaktyk Jest część gwiazdy które wędrują w przestrzeni międzygalaktycznej, gdy są rozrywane przez ogromne siły pływowe generowane między różnymi galaktykami w gromadzie.

Jasność pochodząca od tych gwiazd nazywa się Jama wewnątrznaczyniowa (ICL, ze względu na jego angielski skrót), który jest bardzo słaby. To tylko 1% lub mniej jasności najciemniejszego nieba, które można zaobserwować z Ziemi.

Webb przedstawia bezprecedensowy obraz światła wewnątrz gromady gwiazd, które wędruje w przestrzeni międzygalaktycznej ze względu na fakt, że jest rozrywane przez potężne siły pływowe generowane między różnymi galaktykami gromady.

Jest to jeden z powodów, dla których obrazy z kosmosu są tak przydatne w analizie. W szczególności długości fal podczerwonych umożliwiają uzyskanie informacji z obszarów znajdujących się dalej od środka masy niż światło docierające do nas w zakresie widzialnym.

Z wydajnością w tych długościach fal podczerwonych i ostrością ich obrazów Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST, stowarzyszony z NASA, Europejską Agencją Kosmiczną i Kanadyjską Agencją Kosmiczną) dostarcza bezprecedensowego obrazu tego upiornego światła z grupy galaktyk . Wyniki publikowane są w Listy z dziennika astrofizycznego.

jego autorzy, Miria Montes i Ignacego Trujillonaukowcy z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) byli w stanie wykryć jasność wewnątrz gromady w Klaster SMACS-J0723.3-7327 Z niespotykanym dotąd poziomem szczegółowości.

Nowa era w badaniu jamy wewnątrzpowłokowej za pomocą Webba

Zdjęcia Webba centrum tej gromady są dwa razy głębsze niż poprzednie zdjęcia wykonane przez teleskop kosmiczny. Hubble’a. „W tym badaniu pokazujemy ogromny potencjał Jamesa Webba, aby móc obserwować coś bardzo słabego”, zauważa Montes, „a to pozwoli nam badać bardziej odległe grupy galaktyk i znacznie bardziej szczegółowo”.

Obrazy internetowe centrum gromady SMACS-J0723.3-7327 są dwa razy głębsze niż poprzednie zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Aby przeanalizować to bardzo słabe „duchowe” światło, oprócz potrzeby obserwacyjnych możliwości nowego teleskopu kosmicznego, autorzy opracowali Udoskonalone techniki analizy. „Ta praca podkreśla przetwarzanie, które zostało wykonane, aby móc badać jamę wewnątrz światła, która jest słabą i wydłużoną strukturą, i jest to absolutnie konieczne, aby uniknąć błędów w naszych pomiarach” – mówi naukowiec.

Wyniki pokazują zdolność jamy wewnątrz skorupy do badania i rozumienia zachodzących w niej procesów Tworzenie struktur Ogromne jak gromady galaktyk.

„Analizując to rozproszone światło, odkryliśmy, że wewnętrzne części gromady powstają w wyniku łączenia się masywnych galaktyk, podczas gdy zewnętrzne części są spowodowane akrecją galaktyk podobnych do naszej Drogi Mlecznej” – zauważa Montes.

Gwiazdy emitujące światło w gromadzie podążają za polem grawitacyjnym gromady, co czyni ten rodzaj światła doskonałym tropicielem rozkładu ciemnej materii.

Wskazówki dotyczące ciemnej materii

Oprócz dostarczania nowych informacji na temat formowania się gromad galaktyk, obserwacje te dostarczają również wskazówek co do właściwości tajemniczego składnika naszego wszechświata: Ciemna materiaco stanowi prawie jedną czwartą tego we wszechświecie.

Gwiazdy emitujące światło w gromadzie podążają za polem grawitacyjnym gromady, co czyni ten rodzaj światła doskonałym narzędziem do śledzenia rozkładu ciemnej materii.

JWST pozwoli nam skonfigurować Niespotykana dokładność Rozmieszczenie ciemnej materii w tych gigantycznych strukturach rzuca światło na ich ostateczną naturę” – podsumowuje Trujillo.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *