To jedyne siedem krajów w Unii Europejskiej, które nie używają euro jako swojej waluty

To jedyne siedem krajów w Unii Europejskiej, które nie używają euro jako swojej waluty

Dwadzieścia lat temu, 1 stycznia 2002 roku, dwanaście z 27 krajów, które obecnie tworzą Unię Europejską, zdecydowało się na rozpoczęcie Projektu Partnerstwa. wspólna waluta Nie tylko jednoczy we względnym stopniu rynki finansowe; Zamiast tego całkowicie wyeliminował systemy wymiany walut między krajami, eliminując w ten sposób na przykład ryzyko kursowe i koszty konwersji.

Ale nie wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej, ani wtedy, ani teraz, zdecydowały się na przejście na euro. Połączenie Strefa euro, początkowo utworzony przez Niemcy, Austrię, Belgię, Hiszpanię, Finlandię, Francję, Grecję, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię i Portugalię; Teraz ma już łącznie 19 krajów z 27, które tworzą Unię Europejską. Wraz z wejściem Chorwacji w tę przestrzeń na przyszły rok, W Unii nadal jest 7 krajów, które używają własnej waluty zamiast euro.


  • Dania. Najmniejszy z krajów skandynawskich faktycznie uzyskał w 1992 roku licencje w czterech głównych sprawach związanych z administracją państwa, w tym walutą. Duńczycy w 2000 roku nie byli zbyt chętni do zmiany korony duńskiej.
  • Szwecja. W tym regionie korony szwedzkie są nadal używane w wyniku powszechnej decyzji po referendum w 2003 r., chociaż formalnie nie opuściły one unii walutowej jako kraj, więc mogły w pewnym momencie przyjąć euro.
  • Bułgaria. W takim przypadku kraj musi najpierw spełnić szereg warunków nałożonych przez Unię Europejską, aby wejść do strefy euro. Obecnie używają bułgarskiego lewa równowartości 0,51 euro.
  • Rumunia. Ta sama sytuacja ma miejsce w tym kraju, gdzie używa się rumuńskiego leja, który wynosi 20 eurocentów.
  • Polska. Polska również nie spełniła kryteriów konwergencji do przyjęcia euro, ale tak jak wszystkie kraje UE, ostatecznie wymieniłaby złotego (co odpowiada 0,21 euro po kursie) na walutę europejską.
  • Węgry. Węgierski forint jest obecnie wyceniany na 0,0025 euro, a kraj znajduje się w takiej samej sytuacji jak poprzednio.
  • Republika Czeska. Podobnie jak w poprzednich krajach używa się tutaj korony czeskiej (0,041 euro). Chociaż akceptują euro prawie wszędzie, lepiej jest wymienić, ponieważ wymiana, którą pobierają w walucie europejskiej, jest zawsze bardziej niekorzystna.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *