Nowy system teleskopowy umożliwia rejestrację obrazu w najwyższej rozdzielczości Księżyc kiedykolwiek przy użyciu technologii radarowej.
Ten wyczyn wymagał lat pracy, a wynik jest oszałamiająco szczegółowy. Centralnym punktem jest Krater Tycho, jedno z najbardziej niezwykłych wrażeń na Księżycu. I choć zdjęcie zostało zrobione z odległości setek tysięcy kilometrów, sprawia wrażenie, jakby leciało się nad powierzchnią jedynego naturalnego satelity Ziemi.
Wynikowy obraz ma rozdzielczość pięć metrów na pięć metrów i zawiera około 1,4 miliarda pikseli. Razem obejmują one całą szerokość krateru Tycho, który ma średnicę 86 kilometrów (53 mile) i znacznie więcej.
Z perspektywy tego ptaka każda zmarszczka na burzliwej powierzchni księżyca wydaje się wyróżniać w najdrobniejszych szczegółach.
Teleskop Green Bank (GBT) Narodowej Fundacji Nauki znajduje się w Zachodniej Wirginii i jest największym w pełni sterowanym radioteleskopem na świecie. Dzięki temu astronomowie mogą skierować swoje oko w dowolnym kierunku.
Na początku tego roku satelita został wyposażony w nowy nadajnik radarowy, opracowany przez Raytheon Intelligence & Space, zdolny do wysyłania impulsów w bliską przestrzeń kosmiczną.
Kiedy każdy z tych sygnałów odbija się od powierzchni Księżyca, są one wychwytywane przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO) Tablica bazowa jest za długaz siedzibą w Zachodniej Wirginii.
Zapisane impulsy są porównywane ze sobą i analizowane w celu wytworzenia obrazu. wyjaśniać Galen Watts, inżynier GBO.
W styczniu badacze Przetestuj system Robiąc zdjęcie radarowe miejsca lądowania Apollo 15, aby udowodnić, że w rzeczywistości mogą robić zdjęcia w wysokiej rozdzielczości z Ziemi.
Miesiące później udało im się uzyskać obraz krateru Tycho w wyższej rozdzielczości.
„Nadajnik, cel i odbiorniki nieustannie się poruszają, gdy poruszamy się w przestrzeni” wyjaśniać co.
„Chociaż można by pomyśleć, że może to utrudnić tworzenie obrazu, w rzeczywistości generuje bardziej znaczące dane”.
Ponieważ każdy powrotny impuls radarowy zawiera informacje z nieco innego kierunku, astronomowie mogą uzyskać więcej kątów z obserwacji statycznej.
Oznacza to, że naukowcy mogą dokładniej obliczyć odległość do celu i prędkość tego celu.
„Dane radarowe, takie jak te, nigdy wcześniej nie były rejestrowane z takiej odległości i z taką dokładnością”, On mówi co.
„Zrobiono to wcześniej na dystansie kilkuset kilometrów, ale nie w setkach tysięcy kilometrów od tego projektu i nie w wysokiej rozdzielczości metra na tych odległościach”.
Nawet 10 lat temu, jak mówi Watts, zajęłoby miesiące obliczeniowe, aby uzyskać obraz z pojedynczego odebranego sygnału radarowego. Więcej zajęłoby ponad rok.
Astronomowie mają nadzieję, że nowa technologia pozwoli nam badać części Układu Słonecznego, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy, a wszystko to w zaciszu naszej własnej planety.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”