Tysiące protestujących w Polsce przeciwko ustawie antyaborcyjnej, jak mówią, spowodowało śmierć młodej kobiety | Siatkówka

WARSZAWA – Tysiące ludzi wyszło w sobotę na ulice Warszawy i wielu innych polskich miast, aby demonstrować przeciwko ustawie antyaborcyjnej, która według nich zabiła młodą kobietę, której ciąża miała problemy zdrowotne.

Protestujący nieśli plakaty ze zdjęciem 30-letniej kobiety, która zmarła w szpitalu w Pscinie na południu Polski z powodu wstrząsu septycznego. Kobieta zmarła we wrześniu, ale jej śmierć nie była znana w zeszłym tygodniu. Lekarze w szpitalu odmówili przerwania 22-tygodniowej ciąży, mimo że płód nie miał wystarczającej ilości płynu owodniowego, aby przeżyć, według jej rodziny i prawnika.

Lekarze zostali zawieszeni w pracy, a prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Działacze na rzecz praw kobiet zwracają uwagę, że młoda kobieta padła ofiarą nowego polskiego prawa ograniczającego aborcję. Mówią, że lekarze w katolickim kraju oczekują teraz, że poważnie zdeformowany płód umrze w łonie matki, a nie aborcji. Kara za nielegalną aborcję może wynosić do ośmiu lat więzienia.

Wśród tych, którzy wzięli udział w warszawskim proteście, zorganizowanym pod hasłem „Nie jedna” w odniesieniu do kobiet, które umierają podczas aborcji, był Donald Tusk, były lider Unii Europejskiej, który obecnie kieruje opozycją w Polsce. . Demonstranci zebrali się przed Trybunałem Konstytucyjnym, który w zeszłym roku orzekł, że przerywanie ciąży z powodu wad wrodzonych jest niezgodne z konstytucją. Następnie udali się do Ministerstwa Zdrowia, gdzie włączyli ekrany swoich telefonów ku pamięci zmarłej kobiety.

Demonstracje odbyły się także w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku i wielu innych miastach.

Przed nowymi ograniczeniami kobiety w Polsce mogły dokonać aborcji tylko w trzech przypadkach: jeśli ciąża była wynikiem gwałtu lub innego przestępstwa, jeśli życie kobiety było zagrożone lub jeśli płód miał nieodwracalną wadę rozwojową. Ta ostatnia możliwość została zniesiona wyrokiem sądu.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *