Ukraińcy, którzy popierają rosyjski zakaz wizowy, czekają na sprzeciw wobec Putina

Ukraińcy, którzy popierają rosyjski zakaz wizowy, czekają na sprzeciw wobec Putina

Rostislav Overchuk

Lwów (Ukraina), 16 sierpnia Ukraińcy opowiadający się za wprowadzeniem zakazu podróżowania Rosjan do krajów strefy Schengen Unii Europejskiej (UE) mają nadzieję, że uchwalenie tego środka zachęci Rosjan do sprzeciwu wobec działań Moskwy na Ukrainie.

Kilka krajów UE, w tym Finlandia, Estonia i Polska, poparło wprowadzenie zakazu wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Rosji. Przywódcy innych państw członkowskich, takich jak Niemcy, niechętnie popierają tę inicjatywę.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział w zeszłym tygodniu, że Rosjanie powinni zostać pozbawieni prawa do przekraczania granic zewnętrznych, dopóki nie zaczną ich szanować.

Irina Suchko, dyrektor wykonawczy ukraińskiej organizacji pozarządowej Europa bez Granic, tłumaczy Efe, że konieczny jest tymczasowy zakaz. Uważa, że ​​jest to kolejny krok na długiej liście działań mających na celu uniemożliwienie Rosji kontynuowania wojny na Ukrainie.

„Pomyśl o tym jako o kolejnej karze”, mówi Soczko. „Wizy krótkoterminowe są często używane w podróżach służbowych. Zakaz osłabi rosyjską gospodarkę”.

Równie ważna dla Ukrainy jest przynajmniej możliwość, że embargo skłoni rosyjskie społeczeństwo do porzucenia współudziału lub pewnej obojętności i wywoła reakcję.

Sushko, podobnie jak wielu innych Ukraińców, widzi współodpowiedzialność Rosjan za działania reżimu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainie. Zauważyli, że setki tysięcy Rosjan uczestniczą jako żołnierze, nawet bez prawnego obowiązku, podczas gdy większość z nich popiera kontynuację wojny, jak wynika z sondaży przeprowadzonych od początku inwazji.

Ukraiński dziennikarz Konstantyn Korobov napisał na Twitterze, że więcej Rosjan może zacząć kwestionować działania rządu, jeśli zacznie ucierpieć ich stosunkowo wygodne życie. Jak dotąd nawet niektórzy „postępowi” czy „liberalni” Rosjanie wydają się niewzruszeni wiadomościami z Ukrainy.

Inny dziennikarz, Maxim Eristavi, mówi, że jeszcze nie widział „dużo gniewu wśród Rosjan w szerokim spektrum”, a także „widzimy w związku z (potencjalnym) zakazem wizowym”.

Dla Eristawiego i innych ukraińskich komentatorów ostra krytyka ewentualnego zakazu wśród rosyjskiej opozycji kontrastuje ze stosunkowo chłodną reakcją na masakry w Buczy i Mariupolu na Ukrainie.

Aktywistka społeczeństwa obywatelskiego Olena Halushka stwierdziła na swoim koncie na Twitterze, że w szóstym miesiącu „rosyjskiego ludobójstwa na Ukraińcach na dużą skalę” i dewastacji była „zszokowana liczbą osób, którym zależy na tym, gdzie Rosjanie spędzą wakacje”. . Miasta i miasteczka na Ukrainie.

Sushko podkreśla także względy bezpieczeństwa stojące za zakazem. Zastanawia się: Czy stosunkowo swobodny przepływ dużej liczby Rosjan, którzy wspierają terroryzm na Ukrainie, przyczynia się do bezpieczeństwa publicznego w krajach UE, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczne infiltracje rosyjskich agentów szpiegowskich i zorganizowanej przestępczości?

Zwolennicy zakazu wskazują na kilka głośnych przypadków nękania publicznego lub ataków przez Rosjan zgłaszanych przez ukraińskich uchodźców w krajach UE. Ostatnia dotyczyła grupy Ukrainek, które 14 sierpnia zaatakowały w Zurychu.

Sucho potwierdził również Efe, że Ukraina uzyskała status kraju kandydującego do członkostwa w UE i została ogłoszona przez wysokich urzędników i polityków, takich jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, jako „należąca do europejskiej rodziny”.

Twierdzi, że dla Rosji powinno być jasne, że nie są to puste słowa i że Ukraina jest teraz w stanie lepiej się bronić, co powinno przynajmniej odwieść Rosję od nękania sąsiada.

Zapytana, czy wizy mogłyby być przyznane jako alternatywa dla zakazu po przeanalizowaniu każdego przypadku z osobna i pod większą kontrolą, wyjaśniła Efe, że byłby to środek częściowy i nie miałby znaczącego wpływu na działania Rosji.

Ten ukraiński ekspert twierdzi, że niektórzy obywatele Rosji, zwłaszcza ci potrzebujący schronienia i ochrony, prawdopodobnie zostaną wykluczeni z zakazu wizowego. Podkreśla także tymczasowy charakter embarga, które ma doprowadzić do zmiany zachowania Rosji. EFE

ra / dżem / jack

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *